Žena sedí s nohama v ponožkách u topení

Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

9. 9. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

Servis a revize kotle pro delší životnost i nižší náklady

Před topnou sezonou myslete na údržbu kotle. U plynového kotle nejsou kontroly pro domácnosti (resp. fyzické osoby) ze zákona povinné. Přesto byste je neměli zanedbávat. Pravidelný servis kotle je důležitý především z hlediska bezpečnosti. I přes veškeré pojistky proti úniku plynu a tvorbě oxidu uhelnatého tato rizika zcela nezmizí. Správná údržba navíc přispěje k prodloužení životnosti kotle a snížení nákladů na energie.

Servisní prohlídka by u plynových kotlů měla proběhnout ideálně jednou za rok. Technik ověří funkčnost zařízení, vyčistí ho a případně vymění opotřebované díly. Nezapomeňte si servisního technika objednat včas, těsně před začátkem topné sezony bývají plně obsazeni. Každé tři roky je pak doporučována provozní revize plynového kotle.

U kotlů na tuhá paliva je revize jednou za tři roky dokonce povinná. Stanovuje ji zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Za nedodržení povinné revize kotle vám hrozí pokuta až 20 tisíc Kč.

Náš tip

Protokoly o provedení servisu a revize kotle si uschovejte. V případě pojistné události bude pojišťovna zjišťovat, jestli jste kotel užívali bezpečně a dodrželi všechny zákonné náležitosti.

Kontrola komínů a spalinových cest? Alespoň jednou ročně

K pravidelným úkonům prováděným před topnou sezonou patří kontrola komínu a spalinových cest. Ta je povinná ze zákona. Stanovené lhůty se liší podle používaného paliva, výkonu připojeného kotle či intenzity používání. V běžných případech počítejte s kontrolou spalinových cest jednou ročně. Také na kontaktování kominíka myslete včas, ať stihnete začátek topné sezony. U kotlů na tuhá paliva byste si kominíka měli objednat alespoň 2–⁠3× ročně kvůli čištění komínu. Alternativně můžete čištění provést svépomocí.

Pokud kontrolu komínu a spalinových cest nezajistíte, může vám být udělena pokuta až 10 tisíc Kč. Především ale ohrožujete své zdraví a majetek. Špatný tah a neprůchodné spalinové cesty mohou zapříčinit požár nebo otravu oxidem uhelnatým. Potvrzení o provedené kontrole si opět dobře uschovejte.

Revize komínu je dána stejnou vyhláškou jako kontrola a provádí se například při zřízení nové spalinové cesty, stavebních úpravách komínu či napojení nového spotřebiče. Na rozdíl od kontroly je revize komínu spíše jednorázová záležitost, kterou je zapotřebí uskutečnit v určitých situacích.

Odvzdušnění radiátorů a doplnění vody do otopné soustavy

Nepodceňte ani odvzdušnění radiátorů. Vzduch se do nich dostane typicky při napouštění vody a způsobuje nedostatečný výkon topného tělesa. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno – jeho část bude i během topení na plné obrátky zůstávat studená. Vzduchové bubliny mohou vznikat i kvůli špatnému spádu topení nebo miniaturním netěsnostem.

Jak na správné odvzdušnění radiátorů? Každý radiátor je vybaven odvzdušňovacím ventilem, který stačí povolit. Pokud je v soustavě zbytečný vzduch, začne okamžitě unikat. Odvzdušnění provází syčení a šplouchavé zvuky v radiátorech. Po ruce mějte malou nádobu a hadr, po vypuštění vzduchu začne z radiátoru téct voda. V tom okamžiku odvzdušňovací ventil opět uzavřete. V rámci domu postupujte odspodu nahoru. Radiátory v nejvyšším patře tedy odvzdušníte až nakonec.

Odvzdušnění radiátorů se obvykle musí provádět nejen před topnou sezonou, ale také v jejím průběhu. Jestli odvzdušňujete více než 3–⁠4× za sezonu, a přesto radiátory nehřejí kompletně, přizvěte si na pomoc odborníka. Zkontrolujte rovněž množství vody v otopné soustavě a případně ji doplňte, aby byl v topení dostatečný tlak.

Náš tip

Začátek topné sezony představuje ideální okamžik, kdy si zkontrolovat výši cen energií. Neplatíte dodavateli více, než je nutné? Srovnejte si aktuální nabídky plynu a elektřiny v našich online kalkulačkách. Energie již seženete za nižší částky, než je státem stanovený cenový strop.

Víte, jak nastavit termostat na optimální teplotu?

Častým nešvarem českých domácností bývá přetápění. To není vhodné pro vaše zdraví a zároveň se výrazně promítne do vyúčtování. Za každý stupeň navíc zaplatíte na energiích přibližně o 6 procent více.

Vhodné řešení přináší termostat, který umožňuje přesnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Nejvyšší teplotu udržujte v koupelně, zhruba okolo 24 °C. V obývacím pokoji a dalších místnostech, kde trávíte hodně času, se doporučuje 20–⁠21 °C. Naopak na spaní stačí 16–⁠18 °C, nižší teploty podpoří kvalitu vašeho spánku. Na chodbách a ve spížích může být ještě chladněji, klidně kolem 12–⁠15 °C.

Při seřizování termostatu nezapomínejte zohlednit časy, kdy odcházíte do práce nebo školy. Topení ale úplně nevypínejte. Po návratu domů byste museli překonávat vysoký rozdíl teplot, což se zbytečně prodraží. Teplotu jen o několik stupňů snižte, aby zdi a podlahy neprochladly.

Před topnou sezonou pořiďte dostatek paliva

Topíte v kotli na tuhá paliva? Pak si musíte palivo před topnou sezonou samozřejmě obstarat. Nejvhodnějším obdobím pro objednání uhlí a dřeva je léto, abyste palivo skládali do kotelny v suchém počasí. Pokud topíte dřevem, musíte plánovat v delším časovém horizontu – surové dřevo vysychá i několik let. Další čas vám zabere jeho řezání a štípání.

Na přípravu paliva pro topnou sezonu myslete i v případech, že si přitápíte v krbu nebo krbových kamnech. Jestliže na zpracování surového dřeva nemáte čas, můžete zakoupit již připravené dřevěné brikety.

Sdílet článek

Související články

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.