Příjem z práce na dohodu: Uzná ho banka v žádosti o hypotéku?
Se zařizováním hypotečního úvěru je spojena poměrně náročná byrokracie. Nechybí ani hromady papírování a dokládání nejrůznějších dokumentů. Stěžejní informací je pro poskytovatele hypotéky samozřejmě výše a pravidelnost vašeho příjmu. A právě u této podmínky značná část žadatelů pohoří. Jaké příjmy poskytovatel hypotéky uznává a jak je to s dohodami? Čtěte dál a dozvíte se to.
Logický krok poskytovatele hypotéky
Dobrá bonita je jednou z podmínek poskytnutí hypotéky. Banky i některé nebankovní domy, které hypotéku poskytují, tak celkem logicky zkoumají příjmy, ale i výdaje žadatele. Poskytovatel hypotéky chce totiž předejít tomu, aby se klient dostal do situace, kdy nemá na splátky úvěru. Nemovitost by totiž musel prodat a to s celkem výraznou ztrátou. Jelikož banka o podobné problémy nestojí, doložení příjmů klienta se stalo nezbytnou součástí procesu při zřizování hypotéky. Jaké příjmy patří mezi ty uznatelné a se kterými je to tak trochu „na hraně“?
Příjmy ze zaměstnání
Poskytovatele hypotéky zajímají v první řadě vaše příjmy ze zaměstnání. V drtivé většině případů je bude chtít doložit prostřednictvím potvrzení od zaměstnavatele v délce tří měsíců. Při dokládání příjmů se banka zajímá o čistou mzdu před odečtením položek, jakými jsou například příspěvky na penzijní připojištění nebo stravenky. Suma tudíž může být často vyšší než ta, se kterou se setkáváte na své výplatní pásce.
Měli byste vědět: Potvrzení o výši příjmů má platnost 30 až 60 dní od data jeho vystavení!
Ani pravidelný a dostatečný příjem ale nemusí být výhrou a zárukou poskytnutí hypotéky. Pokud se žadatel nachází ve výpovědní nebo zkušební lhůtě, banka jeho žádost s největší pravděpodobností zamítne. Problémem může být také pracovní smlouva na dobu určitou. V ideálním případě by smlouva měla mít platnost minimálně jeden rok.
Jak je to s dohodami?
A co taková práce na dohodu? Patří mezi uznatelné příjmy? U „dohod“ je situace maličko komplikovanější a nejistá. Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti, která se liší od neuznatelné dohody o provedení práce zejména tím, že se z ní odvádí zdravotní a sociální pojištění, máte šanci u zřizování hypotéky uspět. Vždy ale musíte poskytovateli hypotéky doložit pravidelnost a stabilitu tohoto příjmu. Pamatujte ale na to, že dohodu o pracovní činnosti akceptuje jen zlomek bankovních institucí, a většinou si za její uznání zaplatíte.
Jaké další příjmy poskytovatel hypotéky uzná?
Do ostatních uznatelných příjmů lze zahrnout rodičovské příspěvky a doživotní renty. Dále také mnohými opomíjené alimenty, (3 000 až 4 000 Kč měsíčně za jedno vyživované dítě), odměny pěstounů nebo honoráře. U těchto příjmů je ale potřeba opět doložit jejich stabilitu (musí chodit nepřetržitě alespoň po dobu 12 měsíců). Jako uznatelné příjmy banky uznávají i cestovní náhrady, ale opět pouze jejich část.
U těchto příjmů máte smůlu
Existují ale pochopitelně také příjmy, které banka nebo nebankovní poskytovatel nebere v potaz. Při vyřizování žádosti o hypotéku vám proto nepomůžou. Do těchto neuznatelných příjmů patří například některé sociální dávky, jako je částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení.
Co dělat, pokud na hypotéku ani tak nedosáhnete?
Pokud je vaše bonita nízká, je možno o hypotéku žádat společně se spolužadatelem. Bohužel, někdy při žádosti o hypotéku nestačí ani společný příjem partnerů a banky žádají dalšího ručitele. Jedná se většinou o některého z rodičů žadatelů o hypotéku.