LED žárovky

Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

28. 10. 2023
|
Délka čtení: 10 min.

Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

Kdy k přepisu energií dochází?

Přepis energií můžete řešit v rozličných životních situacích. Dochází k němu nejčastěji při:

Při přepisu odběrného místa můžete zůstat u stejného dodavatele nebo si vybrat nového dodavatele.

Využijte přepis energií pro výběr nového dodavatele

Přepis elektřiny nebo plynu se neobejde bez papírování, a tak se jedná o ideální příležitost, kdy si najít nového dodavatele. Porovnejte si nabídky od desítek dodavatelů na českém trhu a vyberte si tu nejvýhodnější.

Jak dlouho trvá přepis energií?

Přepis odběrného místa bez změny dodavatele trvá asi 2 týdny. Se změnou dodavatele se protáhne přibližně na 4 týdny. Přepis energií urychlíte, když si předem připravíte a správně vyplníte všechny dokumenty. K přepisu odběrného místa je důležitá součinnost původního a nového odběratele energií. Smlouvy na sebe musí navazovat, jinak hrozí, že vám budou dodávky elektřiny či plynu přerušeny.

Jaké dokumenty si k přepisu energií připravit?

Každá ze situací vyžaduje odlišné dokumenty. Vždy musíte znát adresu a kód EAN pro přesnou identifikaci odběrného místa – najdete ho například ve smlouvě nebo vyúčtování původního odběratele. Někteří dodavatelé mají speciální formuláře na přepis elektřiny či plynu, ale obvykle budete potřebovat tyto dokumenty:

  • žádost o ukončení smlouvy, kterou podá původní odběratel,

  • podepsanou novou smlouvu o dodávkách elektřiny, kterou si sjedná nový odběratel,

  • doklad o vztahu k odběrnému místu – např. kupní nebo nájemní smlouva, úmrtní list při úmrtí původního dodavatele, případně čestné prohlášení,

  • předávací protokol, ve kterém si původní a nový odběratel odsouhlasí stav elektroměru či plynoměru,

  • plná moc od původního odběratele, pokud se nechce přepisem energií zabývat.

Postup a typ dokumentů se v zásadě neliší, ať už se jedná o přepis elektřiny nebo přepis plynu. Dokumenty zašlete poštou nebo se s nimi zastavte osobně na pobočce dodavatele. U některých dodavatelů zvládnete vše vyřídit online.

Náš tip

Vyplatí se přepis energií na nájemníka?

Je lepší přepsat energie na nájemníka nebo je radši nechat na majiteli nemovitosti? Čtěte, jaké výhody a nevýhody mají obě řešení.

Postup při přepisu energií

Pokud se nemění dodavatel, je přepis odběrného místa velmi jednoduchý.

  1. Původní zákazník požádá o přepis odběrného místa u svého dodavatele.

  2. Dodavatel zašle návrh smlouvy novému zákazníkovi.

  3. Jakmile nový zákazník smlouvu podepíše, dodavatel ukončí smlouvu původnímu zákazníkovi.

  4. Nový zákazník obdrží rozpis záloh, původní konečné vyúčtování.

Rozhodli jste se pro změnu dodavatele? Pak požádejte o přepis energií nového dodavatele. Měl by se postarat o to, aby na sebe obě smlouvy navazovaly.

  1. Nový zákazník podá žádost o přepis energií u zvoleného dodavatele.

  2. Nový zákazník podepíše smlouvu s novým dodavatelem.

  3. Původní zákazník udělí plnou moc novému dodavateli, aby ukončil smlouvu u jeho stávajícího dodavatele.

  4. Nový zákazník obdrží rozpis záloh od zvoleného dodavatele. Původní zákazník obdrží konečné vyúčtování od svého dodavatele.

Vyřiďte s námi přepis energií online

Ne všichni dodavatelé vám ale nabídnou pomoc s přepisem energií. A ne všichni ho vyřídí online. Ušetřete si starosti a nechte administrativu na nás. Pomůžeme vám vyhledat nejvýhodnějšího dodavatele a postaráme se o přepis energií, aby proběhl hladce a co nejrychleji. S námi vše vyřídíte z pohodlí svého domova.

Možné komplikace při přepisu energií

Původní odběratel s vámi odmítá řešit přepis energií

Jako nový odběratel si dokážete zařídit všechny dokumenty sám, ale je nutná plná moc k přepisu energií od původního odběratele. Bez ní nemůžete ukončit jeho stávající smlouvu.

Nepodepsali jste předávací protokol

Pokud nedoložíte předávací protokol, dodavatel stav odhadne na základě průměrné předchozí spotřeby. Pro jistotu si vyfoťte stavy měřáků, abyste mohli velké odchylky od skutečného stavu případně u dodavatele reklamovat.

Původní nájemník se odstěhoval a nedaří se jej zkontaktovat

Pokud původní nájemník neukončil odběr energií a nedaří se ho zastihnout, můžete dodavateli předložit čestné prohlášení. Máte-li k dispozici nájemní smlouvu a ostatní potřebné dokumenty, nemělo by přepisu stát nic v cestě.

Chcete vyřešit přepis energií při koupi bytu, ale kupní smlouva není podepsaná

S velkou pravděpodobností to bez kupní smlouvy nepůjde. U některých dodavatelů může stačit smlouva o smlouvě budoucí kupní. Ovšem uvědomte si, že přepis energií bez kupní smlouvy je pro vás velice riskantní.

Plyn i elektřina byly v nemovitosti odpojeny

Jestliže původní majitel nechal odhlásit odběr energií bez současného přihlášení nového majitele, došlo k odpojení energií, a tudíž k odmontování elektroměru či plynoměru. Znamená to, že musíte nechat nainstalovat nové měřáky a zaplatit připojení nového odběrného místa včetně potřebných revizí.


Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark