Povinná výměna kotlů

Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

14. 3. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

Výměnu kotlů nařídil zákon o ochraně ovzduší

Již v roce 2012 byl schválen nový zákon o ochraně ovzduší, který stanovil povinnost vyměnit staré kotle na pevná paliva (spalující například uhlí, koks, dřevo nebo brikety).

Kotle na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW budou muset splňovat parametry minimálně 3. emisní třídy. To znamená, že kotle 1. a 2. emisní třídy je od 1. 9. 2024 zakázáno provozovat. Při porušení zákona vám hrozí pokuta až 50 000 Kč.

Hlavní město Praha využilo možnost tuto lhůtu pomocí vyhlášky ještě zkrátit. Již od 1. října 2020 vyhláška zakazuje topit uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a kotlích, které nedosahují emisních parametrů 3. emisní třídy.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Co je emisní třída kotle?

Emisní třídy vychází z hodnocení účinnosti a emisí kotlů na tuhá paliva dle normy ČSN EN 303-5. Podle této normy se kotle dělí do tříd 1–5, přičemž 1. emisní třída kotlů dosahuje nejnižší účinnosti, ale produkuje nejvíce emisí. Třídy kotlů jsou určovány na základě měření při 100 % a 30 % jmenovitého výkonu. Kotel je zařazen do nejvyšší 5. emisní třídy, pokud dosáhne požadovaných limitů při obou výše zmíněných výkonech.

V současné době se pro nově vyrobené kotle již nepoužívá klasifikace na základě emisních tříd, ale všechny kotle uvedené na trh od roku 2020 musí splňovat požadavky na Ekodesign. Aktuální pravidla jsou popsána v nařízení Evropské komise 2015/1189. Například nejmenší automatické kotle na pevná paliva musí dosahovat minimálně 75% účinnosti a jejich prachové emise nesmějí být vyšší než 40 mg/m3 spalin.

Jak zjistit emisní třídu kotle

Nejste si jistí, do jaké emisní třídy spadá váš kotel? Emisní třídu dohledáte na výrobním štítku kotle nebo v jeho dokumentaci. Jestliže váš kotel výrobní štítek nemá nebo na něm není emisní třída uvedena, je velmi pravděpodobné, že se jedná právě o nevyhovující kotel.

Základní představu získáte také podle roku, kdy jste kotel pořídili. Kotle uvedené na trh před rokem 2000 ještě nebyly zařazeny do emisních tříd. Z toho důvodu nesmí být provozovány po 1. září 2024. Mezi lety 2000–2012 se vyráběly kotle emisních tříd 1, 2 a 3. V roce 2012 začala v Evropské unii platit novelizovaná norma, která nově zavedla třídy 4 a 5.

Jaké důvody má zákaz kotlů na tuhá paliva 2024?

Cílem zákona o ochraně ovzduší je, aby se nám lépe dýchalo a kvalita ovzduší nepředstavovala riziko pro naše zdraví. Nejspíš si vybavujete, jak to vypadalo ještě pár let zpátky, když se v zimě roztopily staré kotle na uhlí. Tmavý dým se valil přes střechy rodinných domů a dusil obyvatele především menších obcí.

Negativní vliv na kvalitu ovzduší mají zejména prachové částice a polycyklické aromatické uhlovodíky produkované starými kotli. V roce 2012 pocházelo podle Ministerstva životního prostředí přibližně 40 % celkových emisí způsobených prachem ze spalování uhlí a dřeva ve starých kotlích o tepelném příkonu do 300 kW. Jedná se tedy o malá domácí topeniště v rodinných domech. U polycyklických aromatických uhlovodíků představoval podíl starých kotlů dokonce 66 % z celkových emisí.

Komíny

Nejhorší znečištění ovzduší je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji a také tady na něj mají největší vliv lokální topeniště. „Dominantními zdroji začaly postupně být malé zdroje, a to zejména lokální vytápění domácností. Vliv velkého průmyslu postupně slábne, jeho emise se snižují,“ uvádí mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová pro idnes.cz.

Právě v návaznosti na tato znepokojivá zjištění byl schválen zákon zakazující provoz těchto kotlů od 1. září 2024. Tisíce kotlů již byly vyměněny v minulých letech především díky kotlíkovým dotacím. Přesto zůstává v provozu ještě přibližně 330 tisíc kotlů, které bude nutné v nejbližší době vyměnit.

Právě v návaznosti na tato znepokojivá zjištění byl schválen zákon zakazující provoz těchto kotlů. Lhůta pro výměnu zastaralých technologií byla prodloužena do 31. srpna 2024 kvůli energetické krizi, ale další odklad není pravděpodobný. Mnohé domácnosti ostatně již využily kotlíkovou dotaci, aby si pořídily lepší přístroje a vytápěly efektivněji. Přesto stále zůstává v provozu až 150 tisíc kotlů, které bude nutné v nejbližší době vyměnit.

Přehled, jak se vyvíjela opatření ohledně kotlů na tuhá paliva

  • 1. 1. 2014: zákaz uvedení na trh kotlů 1. a 2. emisní třídy (bylo možné doprodat skladové zásoby)

  • 1. 1. 2018: zákaz uvedení na trh kotlů 3. emisní třídy (bylo možné doprodat skladové zásoby), nadále byl povolen jen prodej kotlů 4. a 5. emisní třídy

  • 1. 1. 2020: všechny kotle uváděné na trh musí splňovat požadavky na Ekodesign

  • 1. 9. 2024: zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy (v provozu smí zůstat jen kotle na tuhá paliva, které splňují alespoň 3. emisní třídu)


Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Výměna kotle nepočká, zákaz platí od 1. září 2024

Jestli používáte zastaralý vytápěcí systém, jednejte rychle. Patříte mezi desetitisíce posledních opozdilců, kteří si v nadcházejících měsících objednají nové kotle nebo tepelná čerpadla. Prodejci a řemeslníci budou přetížení četnými poptávkami, nové zakázky vyřídí opožděně, a proto některé domácnosti do příští topné sezóny povinnou výměnu nestihnou.

Takže co nejdříve popřemýšlejte, jaký vytápěcí systém chcete pro budoucnost. Jakmile se rozhodnete, oslovte profesionály, kteří vám technologii nainstalují. Rovnou taky požádejte o dotaci a přitom úředníkům prokažte, že měníte starý kotel. Díky modernímu vytápění ušetříte na provozních výdajích a pomůžete životnímu prostředí. Ale podobné změny bývají náročné, takže závěrem ještě krátce odpovězme na nejčastější otázky.

Jaký kotel na tuhá paliva bude zakázaný?
Pokutována bude technologie, která spaluje dřevo, uhlí nebo pelety, přitom ohřívá vodu v radiátorech a vyrábí nadměrné škodlivé exhalace.

Koho se týká výměna kotle do 31. srpna 2024?
Náhradu potřebují malí znečišťovatelé, typicky majitelé starých rodinných domů na venkově. Od 1. září 2024 jsou zakázány kotle na pevná paliva, které patří do 1. nebo 2. emisní třídy.

Je povinná výměna plynového kotle?
Ne, není. Zemní plyn má dvakrát menší emise oxidu uhličitého než uhlí, proto není takovou zátěží pro naše životní prostředí.

Jak dlouho trvá výměna kotle na tuhá paliva?
Obvykle jeden den až dva dny.

Jaká je cena výměny kotle?
Pokud započítáme novou technologii a její profesionální montáž, běžné výdaje sahají od 20 000 Kč po 300 000 Kč. Záleží na zvoleném systému, teplovodních nebo elektrických rozvodech, řemeslnících atd.

Vyplatí se kondenzační plynový kotel?
Oproti elektrickému přímotopu vyjde levněji. Ale oproti dřevu, uhlí nebo tepelnému čerpadlu bude pravděpodobně provozně dražší.

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.