sněhový řetěz auto

Povinná výbava do hor: Kdy potřebujete sněhové řetězy? - 2. díl

V předchozím článku jsme si přiblížili, kdy je potřeba nasadit sněhové řetězy a kdy je lepší se tomu vyhnout. Nyní se podíváme na to, jaký typ sněhových řetězů se vám hodí v různých situacích. Jedny sněhové řetězy jsou totiž vhodné na led, jiné na sníh a některé se vám hodí jen na krátké přejetí.

Kovové, textilní nebo tekuté?

Sněhových řetězů existuje více typů. Tím nejčastějším jsou kovové sněhové řetězy. Ty se nejlépe hodí do sněhu, naopak na ledu a na vozovce je s nimi jízda náročnější.

Textilní řetězy naproti tomu zlepšují jízdní vlastnosti na ledu. Komplikovaněji se však nasazují.

Tekuté řetězy představují specifickou kategorii, kdy sněhové řetězy na pneumatiku jednoduše nastříkáte speciálním sprejem. Takový způsob se může osvědčit v případě, že potřebujete projet jen krátký několika set metrový úsek pokrytý sněhem a nechce se vám kvůli tomu nasazovat a zase sundavat sněhové řetězy. Na delší vzdálenosti to ale není, protože se nastříkaný materiál rychle smyje.

Při výběru sněhových řetězů respektujte také vlastnosti svého vozu. Některé řetězy se nedoporučují na vozy s hliníkovým ráfkem a plastovou poklicí.

Co dalšího můžete potřebovat?

Pokud jedete na hory, i bez ohledu na povinnou výbavu jistě oceníte, když budete mít v autě kvalitní škrabku na zmrzlý sníh na skle, kvalitní smeták, ideálně teleskopický, a lopatku. Stejně tak vám dobře poslouží rukavice, až budete okna škrábat, případně vám to usnadní škrabka přímo s rukavicí. Někdo také používá rozmrazovací sprej na auta.

Kromě rozmrazovacího spreje na auto si pořiďte i jeden na rozmrazení zámků. Někdy se totiž stává, že vlivem mrazu přimrznou a dveře neotevřete. Ovšem pozor. Rozmrazovač zámků musíte mít u sebe, nikoli bezpečně uložený uvnitř auta.

Hodit se vám pak může i tažné lano, pokud zapadnete.

Nic víc vozit nemusíte, ale …

Podle zákona tedy žádnou další věc v autě vozit nemusíte. Trochu komplikovaná situace však může nastat v případě, že s autem vyrazíte za hranice České republiky.

Podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 platí, že povinnou výbavu vozu určuje ta země, v níž je vozidlo registrované. Pokud tedy máte auto registrované v České republice, vztahují se na vás povinnosti vyplývající z české legislativy.

Na druhou stranu se však může stát, že policista nebude tuto úmluvu znát či se jí nebude řídit a bude vám dělat potíže. Pro jistotu je proto dobré se dopředu informovat, jaké podmínky co se týče povinné výbavy panují ve státech, kterými chcete projíždět. Doplnění povinné výbavy tak, aby odpovídala i standardům těchto zemí, vám zajistí hladký průjezd.

Jak je to v zahraničí?

Například v Rakousku, v Itálii a v Německu musíte sněhové řetězy nasadit v případě, že u silnice uvidíte značku k tomu určenou, tedy ve stejném případě, jako v České republice.

Ve Francii stanoví zákon povinnost obout sněhové řetězy, když to vyžaduje povětrnostní situace. Vyplatí se je tedy mít v autě při ruce, kdyby to bylo nutné. Totéž platí ve Švýcarsku.

Rada na závěr

Ať se chystáte do jakékoli země, vždy je dobré se dopředu informovat a prověřit si informace, jakou zimní výbavu s sebou máte vést. Informujte se také, jak je to ve státech, do kterých sice nejedete, ale přes které na vaši dovolenou projíždíte. I tam se vás totiž týkají tamní dopravní předpisy.

Podle Vídeňské úmluvy by sice mělo platit, že stačí povinná výbava určená státem, kde je vozidlo registrováno, ale v praxi se můžete setkat s tím, že tamní policisté na to hledět nebudou. Řada místních vyhlášek navíc může celou situaci komplikovat.

Snazší a bezproblémový průběh dovolené si tak zajistíte i tím, že si s sebou vezmete takovou povinnou výbavu, kterou vyžaduje stát, přes jehož území jedete.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Změny pro řidiče od 1. října 2024: Další novinky v povinném ručení

    Rok 2024 je pro řidiče plný změn. Od 1. října 2024 přichází další várka z nich, tentokrát se týkají povinného ručení. Nově bude nutné pojištění vozidla zaplatit hned při sjednání, jinak nebude platné. Na druhou stranu už u sebe řidiči nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další novinky na řidiče čekají?

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|Jana Březinová
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.