Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů
Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.
Jak pojišťovny přistupují k pojištění hrobu
K pojištění hřbitovních staveb se každá pojišťovna staví jinak. Některé pojišťovny:
pojišťují hroby a hrobky jako stavbu vedlejší v rámci pojištění jiné hlavní stavby (např. Generali Česká pojišťovna, Allianz, UNIQA),
nabízí pojištění hřbitovních staveb jako doplňkové pojištění, které si můžete přidat k pojištění nemovitosti či domácnosti (např. Kooperativa, Slavia pojišťovna),
nabízí pojištění hrobu jako samostatné stavby a lze ho sjednat nezávisle na jiné stavbě (např. Generali Česká pojišťovna)
vůbec nenabízí pojištění hřbitovních staveb (např. ČSOB Pojišťovna).
Je rozdíl mezi pojištěním hrobu, hrobky a urny?
Pojišťovny se liší i v tom, co přesně do pojištění hřbitovních staveb zahrnují. Většinou se pojištění vztahuje na hroby, hrobky, náhrobky i urnové hroby v kolumbáriu.
„V pojistné smlouvě se popisem uvede stručná specifikace a místo (např. obec, název hřbitova, číslo hrobky nebo kolumbární schránky),“ vysvětluje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa. Ale například Generali Česká pojišťovna nabízí pouze pojištění hrobu nebo hrobky, pojištění urny v kolumbáriu si u ní nesjednáte.
Co kryje pojištění hřbitovních staveb
Pojištění hřbitovních staveb se zpravidla vztahuje na stavební součásti a příslušenství, které je s hrobem pevně spojené. Jedná se například o:
krycí desku,
pomník na hrob,
skleněnou náhrobní desku,
sošky,
lampy.
Pojištění se nevztahuje na volně položené předměty:
květináče,
svíčky,
věnce.
Jaká rizika si můžete pojistit
Pojištění hřbitovních staveb spadá pod pojištění majetku, a proto si můžete zvolit podobná pojistná rizika jako například u pojištění rodinného domu. K základním pojistným nebezpečím se řadí živelné pohromy, tj. škody způsobené vichřicí, krupobitím, úderem blesku, požárem, povodní, pádem stromu a podobně. Hrob nebo hrobku si můžete pojistit i na rizika vandalismu a sprejerství, násilné odcizení nebo vloupání. Může to ale být za příplatek.
Opět platí, že konkrétní rizika se u jednotlivých pojišťoven mohou lišit. Dejte si pozor také na výluky – tedy specifické případy, na něž se pojištění nevztahuje. „Speciální výluka pro vedlejší stavby je zatékání atmosférických srážek,“ uvádí Kateřina Novotná, specialistka interní a externí komunikace v pojišťovně Allianz.
Existuje i pojištění odpovědnosti z vlastnictví hrobu
Některé pojišťovny myslí na pojištění odpovědnosti i v rámci hřbitovních staveb. Třeba u Generali České pojišťovny se pojištění odpovědnosti vztahuje na hroby a hrobky, pokud je pojištěný jejich vlastníkem, nájemcem nebo je z jiného důvodu po právu drží.
Kdy se takové pojištění může hodit? „Může jít například o situace, kdy by z hrobky spadla nějaká část (například ze střechy nebo z fasády) a zranila kolemjdoucího. Případně může spadnout náhrobek a poškodit vedlejší hrob,“ vysvětluje Honza Marek, tiskový mluvčí pojišťovny.
Kolik stojí pojištění hrobu
Pokud jsou hřbitovní stavby zahrnuty v pojištění majetku jako vedlejší stavby, vztahuje se na ně pojištění automaticky a nemusíte nic připlácet. Na vedlejší stavby ovšem může být stanoven limit, například 10 % pojistné částky hlavní stavby. To znamená, že při pojištění domu na 2 000 000 Kč se na vedlejší stavby uplatní limit 200 000 Kč.
Chcete-li si sjednat samostatné pojištění hrobu, počítejte s pojistným 400–700 Kč ročně na pojistnou částku 100 000 Kč. Zpravidla si můžete zvolit také spoluúčast, která pojistné o něco sníží. Roční pojistné vás tak vyjde na přibližně stejnou částku jako roční poplatek za hrobové místo na jednom z pražských hřbitovů.
Cena hrobu (rám, krycí deska, pomník) z leštěné žuly je asi 90 000 Kč, a tak i náklady na opravu při poškození živly nebo vandaly se šplhají do desítek tisíc korun. Třeba nový pomník na hrob vás bude stát kolem 30 000 Kč. O pojištění hřbitovní stavby se tak rozhodně vyplatí přemýšlet zejména u větších hrobů a hrobek.