Chata v horách

Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

Co je podpojištění

Podpojištění nemovitosti znamená, že pojistná částka je nižší než skutečná hodnota stavby. Pokud dojde k pojistné události – třeba vám chatu vytopí povodeň – pojišťovna vám může krátit pojistné plnění. Obvykle se vyplacená částka snižuje v procentuálním poměru pojistné částky k pojistné hodnotě. V takovém případě pojišťovna uplatňuje koeficient na škodu.

Jak si to představit v praxi?

Dejme tomu, že jste si chatu před mnoha lety pojistili na částku 2 miliony korun a od té doby jste pojistku neaktualizovali. V současné době však hodnota chaty činí 5 milionů korun. To znamená, že máte pojistnou částku sjednanou pouze na 40 % hodnoty. Když vám kvůli povodni vznikne škoda za 1 milion korun, pojišťovna vám zaplatí pouze 40 % nákladů na opravu, tedy 400 tisíc korun.

Konkrétní přístup pojišťoven k podpojištění nemovitosti se liší, některé pojišťovny uplatňují koeficient na maximální pojistný limit. Stejně tak se různí tolerance podpojištění – bývá stanovena v rozmezí 10–20 %. Pokud se pojistná částka liší od hodnoty chaty v mezích této tolerance, nebude to pojišťovna považovat za podpojištění a zaplatí vám celou škodu.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Jak se vyhnout podpojištění

Když se budete řídit následujícími tipy, podpojištění chaty či chalupy se snadno vyhnete.

1. Správně si stanovte pojistnou částku

K určení správné pojistné částky využijte znalecký posudek. U chat a chalup se pojistná částka zpravidla stanovuje v tzv. nové ceně. Ta představuje částku, za níž byste dnes ve stejné lokalitě postavili rekreační objekt srovnatelné kvality.

Výjimečně pojišťovny používají také časovou cenu, a to zejména v případech, že chalupa je zanedbaná a opotřebovaná. Pak by vám pojišťovna vyplatila cenu, kterou chalupa měla těsně před pojistnou událostí.

2. Aktualizujte smlouvu

K podpojištění nemovitosti dochází hlavně kvůli tomu, že majitelé chatu pojistí a následujících několik let už smlouvu neřeší. Hodnota nemovitosti ovšem v čase narůstá, a to zejména teď v době vysoké inflace. Proto je nutné pojistnou smlouvu pravidelně aktualizovat, ideálně jednou ročně.

3. Sjednejte si indexaci

Pokud se nechcete zabývat navýšením pojistné částky, můžete si sjednat pojištění s indexací. Pojišťovna pak sleduje vývoj na trhu za vás a pojistnou částku pravidelně valorizuje.

4. Nahlaste rekonstrukci

Prošla vaše chalupa větší rekonstrukcí? Pak byste to měli neprodleně oznámit své pojišťovně. Hodnota objektu totiž vzrostla, a proto je nutné aktualizovat pojistnou částku.

Na co dalšího si dát pozor v souvislosti s pojištěním chaty

Podpojištění se týká i pojištění domácnosti

Nejen u pojištění nemovitosti si můžete špatně stanovit pojistnou částku. Podpojištění se týká i pojištění domácnosti – když si na chatu přivezete dražší spotřebiče nebo elektroniku, měli byste tomu přizpůsobit také pojistnou částku. Třeba povodeň nebo zatékání srážek totiž poškodí nejen samotnou stavbu, ale i vybavení uvnitř.

Zajímejte se o sublimity pojištění

Pojišťovny mohou stanovit tzv. sublimity pojištění, které omezují celkové pojistné plnění. Typicky narazíte například na sublimit na elektroniku v rámci pojištění domácnosti. Pozitivní je, že většina pojišťoven neuplatňuje krácení pojistného plnění na fixně stanovené sublimity.

Pozor na názvosloví: povodeň a záplava

Vždy si důkladně přečtěte pojistné podmínky, ať jste si jistí, na jaká rizika si pojištění chaty sjednáváte. Pro někoho může být překvapením třeba fakt, že některé pojišťovny do živelních událostí nezahrnují povodeň, záplavu nebo zatečení srážek. Přitom velká voda dokáže napáchat značné škody v jakékoliv podobě.

Navíc málokdo ví, že mezi povodní a záplavou existuje rozdíl. Povodeň je zaplavení vodou vylitou z břehů vodních toků a nádrží. Záplava znamená zatopení nemovitosti vodou z přívalových srážek nebo tání sněhu. Záplavy tak hrozí i chatám, které se nenachází v blízkosti řek či rybníků. Většinou pojišťovny nabízí pojištění s názvem povodeň a záplava, ale raději si zkontrolujte, že si sjednáváte obě rizika.

Chytrá připojištění chaty – pojištění fasády domů

U chat a chalup vznikají specifická rizika, která nemovitosti ve městě tolik neohrožují. Blízkost lesa a klidné prostředí nahrávají poškození hlodavci a dalšími zvířaty. Proto se vám může hodit pojištění poškození fasády živočichy – z něj vám pojišťovna vyplatí plnění, když zateplenou fasádu domu zničí zvířata.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Podpojištění hrozí, i když tržní cena chat klesá

Nadšení do chataření, které nastalo během pandemie, už vyprchalo a v současné době se Češi víkendového bydlení zbavují. Z toho důvodu cena chat a chalup na realitním trhu klesá. To ale neznamená, že se snižuje riziko podpojištění. Jak jsme si vysvětlili výše, pojišťovny poskytují plnění většinou v nových cenách. To znamená, že by pojistná částka měla odpovídat ceně, za níž byste nyní chatu znovu postavili. Nejedná se tedy o tržní cenu, za níž byste rekreační objekt prodali.

Hlavní faktor pro stanovení pojistné částky chaty tak představují nikoliv ceny nemovitostí, ale ceny stavebních materiálů a prací. A ty neustále stoupají – podle ČSÚ vzrostly ceny stavebních prací v lednu 2023 meziročně o 11,4 %. Proto byste podpojištění chaty rozhodně neměli podceňovat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Hořící svíčka na vánočním stromku
    10. prosince 2024|Jana Březinová
    Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

    Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • Autá v podzemnej garáži
    28. října 2024|Petr Pohůdka
    Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

    Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
    25. listopadu 2023|Jana Březinová
    Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

    Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.