/f/124222/800x534/da47a85c85/podlahove_topeni.jpg)
Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.
Jak podlahové topení funguje
Podlahové vytápění je systém vytápění, který ohřívá podlahu, a tím rovnoměrně vytápí celou místnost. Pro optimální tepelný komfort se podlaha vyhřívá na 22–25 °C. Nejvyšší povolená teplota nášlapné vrstvy je stanovena hygienickou normou na 29 °C, v místnostech s krátkodobým pobytem osob (např. koupelna) je povolené maximum 35 °C.
Existují dvě varianty podlahového topení – teplovodní nebo elektrické.
Teplovodní podlahové topení
Teplovodní systém využívá vodu, která proudí v trubkách uložených pod podlahovou krytinou. Je ideální pro větší plochy a při kombinaci s nízkoteplotními zdroji, jako je tepelné čerpadlo nebo kondenzační plynový kotel. Voda se ale dá ohřívat jakýmkoliv zdrojem tepla včetně kotlů na tuhá paliva nebo kamen a krbů s výměníkem.
Nevýhodou teplovodního podlahového topení jsou vyšší pořizovací náklady a složitější instalace. Z toho důvodu se většinou realizuje pouze v nových domech.
Elektrické podlahové topení
Do podlahy se instalují elektrické rohože nebo kabely, které jsou napájeny elektřinou a předávají teplo do místnosti. Elektrické topení má rychlejší náběh než teplovodní systém, na druhou stranu ale kratší setrvačnost.
Elektrické podlahové topení se hodí pro menší plochy nebo rekonstrukce starších domů, kde by instalace teplovodního systému vyžadovala drahé úpravy. Instalace elektrického topení je sice rychlejší a levnější, na druhou stranu si připlatíte za jeho provoz.
/f/124222/1600x1140/bc29587612/vyhody-a-nevyhody-podlahoveho-topeni_pc.png)
Díky elektrickému podlahovému vytápění můžete získat výhodnější distribuční sazbu D57d. Pak čerpáte levnější elektřinu 20 hodin denně.
4 výhody podlahového topení
1. Získáte vysoký tepelný komfort
Teplovodní i elektrické podlahové topení vytváří tzv. sálavé teplo, které nejdříve ohřívá plochu podlahy, okolní předměty a až nakonec vzduch v místnosti. To zajišťuje rovnoměrné prohřátí místnosti a vyšší tepelný komfort než s klasickými radiátory. Přitom můžete vytápět na teploty až o 4 °C nižší, abyste dosáhli stejného komfortu. Navíc podlahové topení využívá osvědčeného principu „tepla od nohou“, které je pocitově velmi příjemné.
2. Ušetříte náklady na vytápění
Když budete místnost vytápět na nižší teplotu, ušetříte náklady na energie. Další úspory dosáhnete díky tomu, že vodu v podlahovém topení stačí ohřát na mnohem nižší teplotu – k přenosu tepla totiž dochází na velké ploše. Zatímco voda v radiátorech se musí ohřívat na 60–70 °C, u podlahového topení stačí 30–40 °C. V průměru dosáhnete úspory 10–15 %.
Podlahové vytápění se nejčastěji využívá v zateplených domech v kombinaci s nízkoteplotním zdrojem, například tepelným čerpadlem nebo kondenzačním plynovým kotlem. U elektrických systémů musíte počítat s dražším provozem, proto se hodí především do pasivních domů s velmi nízkými tepelnými ztrátami.
Další úspory dosáhnete změnou dodavatele
Srovnejte si nabídky různých dodavatelů online a najděte tu nejvýhodnější. Přechod k novému dodavateli zařídíme zdarma za vás.
3. Interiér už nemusí hyzdit radiátory
Pokud chcete vyladit design svého domu do posledního detailu, bude pro vás podlahové topení pravou volbou. Klasické radiátory působí v interiéru často rušivě, navíc kolem nich musíte nechávat prostor pro proudění teplého vzduchu. Naproti tomu podlahové topení je zapuštěno přímo pod podlahovou krytinou, a tak nenarušuje design interiéru, ani nezabírá žádné místo.
4. Uleví se alergikům a astmatikům
Při vytápění radiátory vznikají velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a pod stropem, protože horký vzduch stoupá rychle vzhůru. Z toho důvodu dochází k proudění, které přispívá k víření prachu v místnosti. Naopak podlahové vytápění prohřívá vzduch rovnoměrně, a tak snižuje jeho proudění, a s tím spojenou prašnost. Proto se jedná o ideální volbu pro alergiky a astmatiky. Ti ocení také to, že podlahové topení tolik nevysušuje vzduch.
4 nevýhody podlahového topení
1. Na teplo si musíte počkat
Největší nevýhodou teplovodního podlahového topení je pomalá odezva. Po jeho zapnutí trvá delší čas, než se interiér prohřeje. To je nepraktické u nepravidelně obývaných nemovitostí – nehodí se na chatu, kterou potřebujete po příjezdu rychle vytopit. U běžného bydlení však tuto nevýhodu vyváží dlouhá setrvačnost a akumulační schopnosti podlahy. Díky tomu zůstává v místnosti příjemné teplo i po vypnutí topení.
2. Čeká vás vysoká investice
Podlahového vytápění se oproti radiátorům prodraží. U teplovodního topení počítejte s investicí 600–900 Kč/m², zatímco elektrické systémy začínají na 200 Kč/m². Jedná se však o cenu pouze za topný systém a jeho montáž. V závislosti na způsobu pokládky se k ceně musí připočítat ještě cena za litý potěr – oblíbená anhydritová podlaha vychází na cca 350–500 Kč/m².
U starších domů k tomu musíte připočítat cenu za celkovou rekonstrukci. Položením teplovodního topení se podlaha zvedne o cca 5 centimetrů, což může způsobit problémy – například nutnost upravit výšku dveří. Vyšší náklady mohou vzniknout také kvůli omezenému výběru podlahové krytiny.
3. Případné opravy se prodraží
Pro instalaci podlahového topení vybírejte pečlivě dodavatelskou firmu. Dbejte na kvalitní materiály a profesionálně odvedenou práci, jinak hrozí nákladné poruchy – u teplovodního systému prasknutí trubek, u elektrického zase poškození kabelů.
Pokud dojde k závadě, bývá obtížné ji lokalizovat, a tak často nezbývá než vysekat celou podlahu. Na druhou stranu ve většině případů je podlahové topení bezúdržbové a někteří výrobci uvádí životnost komponentů až 50 let.
4. Nábytek a podlahovou krytinu musíte vybrat předem
Při přípravě projektu pro podlahové vytápění je důležité předem rozvrhnout rozmístění velkého nábytku. Ten totiž zakrývá podlahovou plochu, a tím brání prohřívání interiéru. Tento problém se dá částečně vyřešit pořízením nábytku na nožičkách.
Také výběr podlahové krytiny není zcela bez omezení. Pro použití s podlahovým topením se nehodí parkety a koberce, protože mají vysoký tepelný odpor. Lepší volbu představuje keramická dlažba, vinyl nebo PVC.
Jaké podlahové krytiny se (ne)hodí k podlahovému topení
✓ keramická dlažba ✓ kamenná dlažba (mramor, žula) ✓ vinylové podlahy ✓ PVC lino ✓ laminátové podlahy ✓ sendvičové podlahy s tenkou vrstvou z masivu (buk, dub, javor) | ⨉ parkety a prkenné dřevěné podlahy ⨉ koberce ⨉ korkové podlahy |
Podlahové topení a pojištění majetku
Podlahové topení není malá investice, a tak byste ho rozhodně měli zahrnout do svého pojištění majetku. Stačí o odpovídající částku navýšit pojištění nemovitosti – topení je pevnou součástí stavby, a tak se na něj vztahuje právě pojištění nemovitosti.
Důležitá je také správná volba pojistných rizik. U teplovodního podlahového topení hrozí prasknutí potrubí – s tímto rizikem pomůže pojištění vodovodních škod. Vztahuje se nejen na škody na samotném potrubí, ale i na škody způsobené vytékající vodou.
U elektrického topení může dojít k poškození kabelů a elektroinstalace následkem nepřímého úderu blesku, napěťové špičky nebo zkratu v elektrorozvodné síti. I na tato rizika existuje pojištění – obvykle ho najdete pod názvem pojištění přepětí, podpětí a zkratu.
Vodovodní škody bývají zahrnuty v základním pojištění nemovitosti spolu s živelním pojištěním. Pro dům v hodnotě 6 mil. Kč pořídíte takové pojištění už od 2 400 Kč/rok. Za pojištění přepětí, podpětí a zkratu si připlatíte cca 200 Kč/rok.
Jaká je cena podlahového topení
Cena podlahového topení a jeho náklady na provoz se odvíjí od několika faktorů:
velikost vytápěné plochy,
typ podlahového vytápění (elektrické nebo teplovodní),
zdroj energie pro podlahové vytápění,
pokročilost funkcí termostatu,
složení a kvalita použitých komponentů,
způsob pokládky – za sucha nebo za mokra (+ druh potěru),
výběr realizační firmy.
Náklady na teplovodní podlahové topení
U teplovodního topení počítejte s investicí kolem 1 000–1 500 Kč/m² včetně litého potěru. Nejoblíbenější je anhydritová podlaha, protože má lepší tepelnou vodivost než beton. Na druhou stranu betonová podlaha je obvykle o 30 až 40% levnější.
Příklad nákladů na instalaci vodního podlahového topení
rodinný dům 150 m2 | 1 440 Kč/m2 216 000 Kč |
cena obsahuje |
|
A jak je to s náklady na vytápění? Díky nižší teplotě je úspora s podlahovým vytápěním přibližně 10–15 % ročně oproti klasickým radiátorům.
Příklad výpočtu nákladů na provoz podlahového topení
rodinný dům dvě patra, celková užitná plocha 150 m2
tepelná ztráta domu 7 kW
teplovodní podlahové vytápění s kondenzačním kotlem
spotřeba plynu 10,5 MWh/rok
Srovnání nákladů na vytápění s různými dodavateli plynu
Produkt | Cena za odebraný plyn | Celkové náklady na vytápění |
---|---|---|
Innogy tarif Standard | 2 545 Kč/MWh | 26 720 Kč |
ČEZ fix na 1 rok | 1 976 Kč/MWh | 20 748 Kč |
E.ON Variant na 2 roky | 2 218 Kč/MWh | 23 289 Kč |
E.ON Standard | 2 341 Kč/MWh | 24 581 Kč |
Náklady na elektrické podlahové topení
Nejlevněji pořídíte topné kabely, na druhou stranu musíte počítat s náročnější instalací. O něco dráž zakoupíte topné rohože, zato nabízí rychlou a jednoduchou instalaci. Nejdráž vychází topné fólie, které ale vynikají ultratenkým provedením, a tak se hodí pro instalaci za sucha pod plovoucí podlahy.
Doporučené skladby podlah a cena podlahového topení za m²
Topný kabel zalitý ve vrstvě anhydritu nebo litého betonu | od 170 Kč/m² |
Topný kabel v betonu instalovaný na kari síti | od 170 Kč/m² |
Topná rohož zalitá ve vrstvě anhydritu nebo litého betonu | od 270 Kč/m² |
Topná rohož instalovaná přímo pod dlažbu | od 500 Kč/m² |
Topná rohož instalovaná přímo pod dlažbu s doplňkovou izolací | od 800 Kč/m² |
Topná rohož nebo kabel ve vrstvě samonivelační stěrky na suché skladbě | od 500 Kč/m² |
Topná fólie pod vinylové podlahy a plovoucí podlahy | od 530 Kč/m² |
Topná rohož pod plovoucí podlahu do koupelny | od 830 Kč/m² |
Topná fólie pod měkké povrchy – koberec, PVC s deskami HEAT-PAK | od 890 Kč/m² |
Příklad výpočtu nákladů na provoz podlahového topení
rodinný dům dvě patra, celková užitná plocha 158 m²
tepelná ztráta domu 5,6 kW
spotřeba elektřiny na podlahové vytápění 5,5 MWh/rok
distribuční sazba D57d – nízký tarif 20 hodin/den
Srovnání nákladů na vytápění s různými dodavateli elektřiny
Cena za vysoký tarif (vč. distribuce a daně) | Cena za nízký tarif (vč. distribuce a daně) | Celkové náklady na vytápění | |
---|---|---|---|
ČEZ fixace na 2 roky | 4 990 Kč | 4 270 Kč | 24 140 Kč |
E.ON Variant na 2 roky | 4 913 Kč | 4 111 Kč | 23 343 Kč |
E.ON bez fixace | 5 242 Kč | 4 424 Kč | 25 075 Kč |
PRE Proud FIX do konce 2026 | 4 971 Kč | 4 007 Kč | 22 918 Kč |
Kdy se podlahové topení vyplatí
Podlahové topení je skvělou volbou pro novostavby a starší zateplené domy, které prochází kompletní rekonstrukcí. V závislosti na tepelných ztrátách nemovitosti a zvoleném zdroji vytápění se investice do podlahového topení vyplatí nejen z hlediska komfortu, ale i provozních nákladů. Nejvýhodnější bývá kombinace s tepelným čerpadlem, případně s kondenzačním plynovým kotlem.
Pro nízkoenergetické domy s tepelnou ztrátou do 5 kW může představovat výhodnou variantu i elektrické podlahové topení. K tomu přispívají hlavně nízké pořizovací náklady. V jarních a podzimních měsících lze snížit i provozní náklady, a to kombinací s fotovoltaickými panely.
Aby byla návratnost investice do podlahového topení co nejkratší, je nutné zvolit si také výhodného dodavatele energií. Ceny u jednotlivých dodavatelů se totiž liší až o desítky procent.
/f/124222/1600x1830/754d26b05a/rozdil-mezi-podlahovym-a-radiatorovym-vytapenim_pc.png)
Co si z článku odnést
Podlahové topení představuje vysoce komfortní způsob vytápění.
Mezi hlavní výhody patří: rovnoměrné vytápění místnosti, příjemné teplo od nohou, absence nevzhledných radiátorů, snížení prašnosti a snížení nákladů na vytápění oproti radiátorům.
Mezi nevýhody patří: vyšší pořizovací náklady, delší doba odezvy, omezený výběr podlahové krytiny a nutnost plánování rozmístění nábytku.
Nákladově se podlahové topení vyplatí zejména pro domy s nízkou tepelnou ztrátou.
Často kladené dotazy
Kolik stojí 1 m² podlahového topení?
Jaká je spotřeba podlahového topení na m2?
Kolik stojí provoz podlahového topení?
Kdy se vyplatí podlahové topení?
Jak hluboko se dává podlahové topení?
Kam nedávat podlahové topení?
/f/124222/140x140/ad085afb97/jana-brezinova.png)