Žena jde bosa po vyhřívané podlaze

Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

11. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Podívejte se, jaké má podlahové vytápění výhody a nevýhody, a na kolik vás jeho instalace vyjde.

Jak podlahové topení funguje?

Podlahové topení je tvořeno potrubím, rohožemi nebo fóliemi, které jsou instalovány pod podlahovou krytinou. Existují dvě varianty – teplovodní nebo elektrické. V obou případech vzniká tzv. sálavé teplo, které ohřívá plochu podlahy, poté okolní předměty a teprve nakonec vzduch v místnosti. To zajišťuje rovnoměrnější prohřátí místnosti než s klasickými radiátory – díky tomu nevznikají velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a pod stropem.

Podlahové vytápění se používá v kombinaci s nízkoteplotním zdrojem, nejčastěji s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním plynovým kotlem. Pro optimální tepelný komfort se podlaha vyhřívá obvykle na 22–25 °C. Nejvyšší povolená teplota nášlapné vrstvy je stanovena hygienickou normou na 29 °C, v místnostech s krátkodobým pobytem osob (např. koupelna) je povolené maximum 33 °C.

Jaké jsou výhody podlahového topení?

Ušetříte náklady na vytápění

Jak se říká, cena je až na prvním místě, a tak vás jistě zajímá, jak je na tom s náklady podlahové topení. Rovnoměrné rozložení teploty a teplo „od nohou“ přispívají k vyššímu tepelnému komfortu při nižší teplotě. Proto je možné vytápět místnosti na teplotu o 1–2 stupně nižší, než jste zvyklí, ale dosáhnout stejného pocitu pohodlí.

Pokud se rozhodnete pro teplovodní podlahové vytápění, ušetříte rovněž náklady na ohřev vody. Zatímco voda v otopné soustavě radiátorů se musí ohřívat na 60–80 °C, u podlahového topení stačí teplota vody okolo 38 °C. Právě z toho důvodu se podlahové topení kombinuje s nízkoteplotními zdroji a hodí se do novostaveb, zateplených objektů a domů s nízkými tepelnými ztrátami.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Interiér už nemusí hyzdit radiátory

Pokud chcete vyladit design svého domu do posledního detailu, bude pro vás podlahové topení pravou volbou. Klasické radiátory působí ve stylovém interiéru často rušivě, navíc kolem nich musíte nechávat prostor pro proudění teplého vzduchu. Naproti tomu podlahové topení je zapuštěno přímo pod podlahovou krytinou, a tak nenarušuje design interiéru, ani nezabírá žádné místo.

Ideální volba pro alergiky

U vytápění klasickými radiátory vznikají velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a pod stropem, protože horký vzduch stoupá rychle vzhůru. Z toho důvodu dochází k proudění, které přispívá k víření prachu v místnosti. Naopak podlahové vytápění prohřívá vzduch rovnoměrně, a tak snižuje jeho proudění, a s tím spojenou prašnost. Proto se jedná o ideální volbu pro alergiky.

Náš tip

Alergici ocení také to, že podlahové topení tolik nevysušuje vzduch a pomáhá udržovat vlhkost na optimální úrovni, a tak v domě nehrozí plísně.

Nevýhody podlahového topení

Potřebuje čas pro nahřátí

Největší nevýhodou podlahového vytápění je pomalá odezva. To znamená, že po jeho zapnutí trvá delší čas, než se interiér prohřeje. Proto se nehodí do chat, chalup a dalších objektů, kde je požadavek na rychlé vytopení po krátký čas. U běžného bydlení je tato nevýhoda vyvážena vysokou setrvačností a akumulačními schopnostmi podlahy, což udržuje v místnosti příjemné teplo i po vypnutí topení.

Opravy podlahového topení se prodraží

Pokud jste se rozhodli pro instalaci podlahového topení, dodavatelskou firmu vybírejte opravdu pečlivě. Je důležité použití kvalitních materiálů a profesionálně odvedená práce, jinak hrozí riziko oprav. A ty se hodně prodraží. Pokud dojde k nějaké závadě, je nutné podlahu vysekat a položit znovu. V případě kvalitního provedení se životnost podlahového topení uvádí až 50 let.

Nábytek a podlahovou krytinu vybírejte předem

Při přípravě projektu pro podlahové vytápění je důležité předem rozvrhnout rozmístění velkého nábytku. Ten totiž zakrývá podlahovou plochu, a tím brání prohřívání interiéru. Vhodným řešením je pořízení nábytku na nožičkách.

Také výběr podlahové krytiny není zcela bez omezení. Pro použití s podlahovým topením se nehodí dřevo, protože má vysoký tepelný odpor. Zcela nevhodné jsou koberce s vysokým vlasem. Lepší volbu představuje keramická dlažba, vinyl nebo PVC.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jaká je cena podlahového topení?

Cena podlahového topení se liší podle toho, zda se jedná o teplovodní nebo elektrický systém. Elektrické rohože a fólie jsou levnější na pořízení, ale na druhou stranu je dražší jejich provoz, proto se hodí především do pasivních domů s velmi nízkými tepelnými ztrátami.

Cena podlahového vytápění se odvíjí také od instalovaného výkonu. Obecně lze říci, že se vyplatí instalovat v novostavbách, zejména pak v nízkoenergetických domech, případně ve starších domech po rekonstrukci. U nezateplených domů se podlahové topení většinou nevyplácí, protože je nutné instalovat vysoký výkon a navíc ho doplnit přídavným tepelným zdrojem.


Cena elektrických rohoží začíná na 400 Kč/m2, kabely s nízkým výkonem jsou ještě levnější. Cena teplovodního podlahového topení se pohybuje od 600 Kč/m2. Jedná se však o cenu pouze za topný systém. K té se připočítává cena lité anhydritové podlahy (cca 300 Kč/m2), která se používá častěji než beton, protože má lepší vodivé vlastnosti.

Samozřejmě nesmíme zapomenout zohlednit ještě cenu vrchní krytiny. Někteří dodavatelé podlahového topení nabízí slevu, pokud si od nich necháte provést kompletní montáž na klíč.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark