Připojení kondenzačního kotle

Plynové kotle: Jak vybrat ten nejlepší?

Plyn patří mezi nejúspornější způsoby vytápění. Jedna kilowatthodina zemního plynu stojí jen kolem 1 Kč a ani v blízké budoucnosti se nečeká výrazné zdražování. Navíc moderní kondenzační kotle vám přinesou další úsporu. Zjistěte, podle čeho vybírat plynový kotel.

Kondenzační plynové kotle nahradily zastaralou technologii

V dnešní době se na trhu v podstatě nesetkáte s jiným druhem plynových kotlů, než jsou ty kondenzační. Jejich výrobci slibují úsporu energií na vytápění 20–40 % oproti zastaralým atmosférickým plynovým kotlům, které se využívaly dříve. Jak je to možné?

Kondenzační plynové kotle umí zužitkovat odpadní teplo a přeměnit ho ve využitelnou energii pro vytápění. Spaliny a vodní páry, které dříve odcházely komínem bez využití, v kondenzačním kotli předehřívají vodu v otopné soustavě. Díky tomu není potřeba tolik plynu pro ohřátí vody na požadovanou teplotu.

„Kondenzační kotle na zemní plyn mají vysokou účinnost, která je zárukou nízké spotřeby plynu, a svojí flexibilitou dokážou pokrýt jakoukoli spotřebu tepla. Žádný jiný způsob vytápění neohřeje zásobník vody tak rychle jako právě plynový kotel. K tomu je nutno připočíst nenáročnost obsluhy i nižší četnost čištění a údržby. Zemní plyn představuje moderní, kvalitní a ekologické palivo,“ shrnuje výkonný ředitel ČPS Jan Ruml pro novinky.cz.

Podle tepelné ztráty určíte výkon kotle

Základním parametrem, který je důležitý pro výběr plynového kotle, jsou tepelné ztráty vašeho domu. Podle nich můžete určit potřebný výkon, ale napoví vám také, s jakou účinností bude kondenzační kotel fungovat. Čím lépe je dům zateplen a tepelné ztráty jsou nižší, tím lépe bude kotel fungovat v kondenzačním režimu – to znamená, že spotřebuje méně plynu a bude vám stačit kotel s nižším výkonem.

Při výběru se dívejte nejen na maximální výkon kotle, ale rovněž minimální výkon. Čím je tato hodnota nižší, tím méně často bude kotel spínat a zařízení vám bude déle sloužit.

Jak se vyznat v účinnosti plynových kotlů?

Moderní kondenzační kotle dosahují účinnosti 105–110 %. Udává se ve výhřevnosti paliva – zařízení funguje efektivněji, než kdyby umělo stoprocentně využít energii zemního plynu. To umožňuje právě kondenzace a využití odpadního tepla, navíc moderní kotle mají nižší ztráty sáláním. Správné označení pro účinnost plynových kotlů je normovaný stupeň využití.

Zastaralé atmosférické plynové kotle dosahují účinnosti jen kolem 85 %, ty novější pak 94 %. Ve srovnání s nimi pracují kondenzační kotle mnohem efektivněji.

Ve specifikaci plynových kotlů najdete účinnost uvedenou při ideálních podmínkách – určuje ji především teplota vody v otopné soustavě. Ideální je kombinovat kondenzační plynový kotel s nízkoteplotním podlahovým vytápěním a teplotním spádem 40/30 °C nebo 55/35 °C.

Plynový kotel i na ohřev vody?

Plynové kotle se liší tím, zda jsou určeny také na ohřev vody či nikoliv. Vybírat můžete z kotlů s integrovaným zásobníkem, externím zásobníkem či průtokovým ohřevem vody. Poslední jmenovaný typ se hodí spíše pro menší domácnosti, protože ohřívá vodu až v okamžiku spotřeby. Pro větší domácnosti a rodiny s dětmi se hodí spíše kotel se zásobníkem. Čím větší zásobník, vím více místa samozřejmě zabere – na to byste při jeho výběru neměli zapomínat.

Kam budete plynový kotel umisťovat?

Otázka prostoru a umístění plynové kotle vstupuje do rozhodování také kvůli odvodu spalin a kondenzátu. Kondenzační kotel tvoří denně kolem 30 litrů kondenzátu, který je nutné odvést do kanalizace. Pokud v místnosti, kam chcete kotel umístit, nejsou k dispozici rozvody, musíte nainstalovat kotel s přečerpávací stanicí kondenzátu.

Pro odvod spalin se využívá polypropylenové odkouření. To můžete vybudovat buď v původním komínu, nebo vyvést trubky jednoduše přes zeď. Stejným způsobem se přivádí i čerstvý vzduch ke kotli.

Vybírat můžete ze stacionárních nebo závěsných modelů. V dnešní době je většina plynových kotlů určena k zavěšení, ale pokud se rozhodnete pro kotel s velkým zásobníkem na teplou užitkovou vodu, bude stát na zemi.

Plynové kotle podle ceny

Kondenzační plynový kotel pořídíte za 30–50 tisíc korun podle jeho konkrétních parametrů. To představuje vysokou počáteční investici, ale na druhou stranu budete od prvního dne jeho užívání šetřit za plyn. Díky tomu dosáhnete návratnosti přibližně za 5 let, pokud si kondenzační kotel pořizujete výměnou za starý atmosférický kotel.

S výběrem nového plynového kotle si vždy nechte poradit od odborníků. Ti navrhnou nejlepší řešení s ohledem na vaše požadavky i cenové možnosti.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.