Kondenzační plynový kotel

Plyn jako nejoblíbenější náhrada za uhlí. Jak vybrat kondenzační plynový kotel?

16. 6. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Chystáte se na výměnu starého kotle na pevná paliva? Pokud máte plynovou přípojku, pak bude vaše první volba nespíš plynový kotel. Vytápění plynem je levné a pohodlné, ale kondenzační kotel představuje vysokou počáteční investici. Zjistěte, jak vybrat plynový kondenzační kotel, aby se vám vyplatil.

Od 1. září 2022 musí kotle na pevná paliva splňovat parametry 3. emisní třídy. To znamená, že kotle 1. a 2. emisní třídy již nesmí být v provozu. Přečtěte si podrobnosti k povinné výměně starých kotlů a porovnejte si ostatní technologie vytápění.

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.

Jak fungují kondenzační plynové kotle

Ještě než se pustíte do výběru plynového kotle, je dobré se zorientovat v tom, jak fungují. V současné době se v nabídce prodejců setkáte pouze s kondenzačními plynovými kotli. Ty nahradily zastaralé atmosférické plynové kotle, protože pracují mnohem efektivněji.

Prohlíželi jste si nabídku kondenzačních kotlů a zarazila vás účinnost přesahující 100 %? Jak je vůbec možné, aby kotel vyvinul více energie, než kterou spotřebuje? Nejčastěji se u kondenzačních kotlů setkáte s účinností 105–110 %. Správně by tato veličina měla nést název normovaný stupeň využití. V podstatě udává, že kotel funguje s vyšší účinností, než kdyby využil na sto procent energii zemního plynu, který spálí. Toho je dosaženo pomocí kondenzace.

Díky kondenzaci klesá spotřeba plynu

Kondenzační plynové kotle fungují na principu kondenzace a využívají zbytkové teplo ze spalin. Součástí spalin je horká vodní pára, která u běžných kotlů odchází bez využití. Naopak kondenzační kotel ji umí využít pro předehřátí vody v otopné soustavě – ve výměníku odebere teplo ze spalin a vodní pára kondenzuje na vodu. Potom už není nutné spálit tolik plynu pro ohřátí vody v radiátorech, a tím dochází ke značné úspoře zemního plynu.

Nejlépe dochází ke kondenzaci, pokud plynový kotel ohřívá otopnou vodu pouze na nižší teplotu. Ideální je instalace podlahového vytápění s teplotním spádem 40/30 °C nebo 55/35 °C. To ale neznamená, že se moderní kotle nehodí do starších staveb s klasickými radiátory. Přestože nedochází vždy ke kondenzaci, fungují kondenzační plynové kotle velmi efektivně – oproti starším modelům mají totiž nižší ztráty sáláním a spalují plyn účinněji.

Nejdříve zjistěte tepelné ztráty

Prvním krokem při výběru plynového kotle by mělo být určení tepelných ztrát nemovitosti. Podle toho, kolik tepla vám z domu uniká, můžete určit potřebný výkon kondenzačního kotle.

Čím jsou tepelné ztráty nižší, tím menší výkon kotle vám stačí, a tím efektivněji bude docházet ke kondenzaci. Díky tomu ušetříte na spotřebě plynu. Správně dimenzovaný kotel zajistí dostatek tepla ve velmi chladných i přechodných obdobích a dovoluje snížit výkon na optimální hodnotu. Proto se v parametrech kondenzačních kotlů setkáte s rozsahem výkonu, respektive s maximálním výkonem a minimálním výkonem.

Jak určit výkon plynového kotle

Maximální výkon kotle by měl odpovídat nejchladnějším podmínkám, v jakých kotel musí pracovat. Čím větší prostor budete vytápět, tím vyšší maximální výkon je potřeba. Vyšší výkon je logicky nutný také u nezateplených staveb nebo v chladných oblastech.

Minimální výkon umožňuje regulovat výkon kotle a omezit jeho časté spínání při mírných teplotách (5–15 °C). Až tři čtvrtiny topné sezóny vám stačí 15–50 % výkonu kotle. Kvalitní kotle dokáží pracovat s širokým rozsahem výkonu, a tím se omezuje časté spínání. To potvrzuje i Filip Hloušek ze společnosti Bosch Termotechnika pro novinky.cz: „Důležitý je totiž i jeho minimální výkon. Čím nižší je tato hodnota, tím lépe – jsou omezeny časté starty kotle, čímž se prodlužuje životnost zařízení a snižuje spotřeba.”

Správný výkon kotle byste měli vždy konzultovat s odborníkem nejlépe na základě tepelných ztrát, nikoliv podle orientačních tabulek, které najdete na internetu.

Výkon plynového kotle

Plynový kotel s ohřevem vody

Pořizujete-li nový plynový kotel pro vytápění, můžete snadno a levně vyřešit i ohřev vody. V nabídce výrobců najdete tři typy kotlů umožňující ohřev vody:

  • kotle s integrovaným zásobníkem vody,

  • kotle s externím zásobníkem vody,

  • kotle s průtokovým ohřevem vody.

Plynové kotle se zásobníkem vody se hodí pro vícečlenné domácnosti – čím více vody potřebujete, tím větší zásobník si pořiďte. Menší zásobníky bývají integrované, ty větší pak stojí samostatně a zabírají více místa. Průtokový ohřev vody je vhodný spíše pro menší domácnosti.

Kam budete plynový kotel instalovat?

Při výběru plynového kotle je důležité, do jaké místnosti ho chcete instalovat. Kondenzační kotle se vyrábí ve variantě závěsné nebo stacionární – k postavení na zem. Se stacionárními modely se setkáte především u kotlů s velkým zásobníkem na teplou vodu. Je potřeba počítat s tím, že tyto kotle zaberou hodně místa, a proto se instalují spíše mimo obytné místnosti.

Při rozhodování, kam kotel umístit, musíte vzít v úvahu také nutnost odvodu spalin a kondenzátu. Kondenzační plynový kotel nemůže využít klasický komín – spalinové cesty se dělají nejčastěji z polypropylenu. Můžete vyvložkovat původní komín nebo kotel tzv. odkouřit přes fasádu. Poradit si musíte rovněž s odvodem kondenzátu. Toho vzniká každý den až 30 litrů. Pokud není v místnosti možnost odvést kondenzátu do kanalizace, je možné instalovat přečerpávací stanici kondenzátu.

Chcete-li mít kotel přímo v bytě, je dobré věnovat pozornost také jeho hlučnosti.

Kolik stojí kondenzační plynový kotel?

Nejoblíbenější modely plynových kotlů koupíte za 30–60 tisíc korun. Připlatíte si za plynové kotle s ohřevem vody. Dražší jsou rovněž modely, které umožňují širokou modulaci výkonu – tzn. rozdíl mezi minimálním a maximálním výkonem je velký.

Vysoká počáteční investice se vám ale začne rychle vracet na levném provozu. Jedna kilowatthodina plynu stojí dlouhodobě jen kolem 1,20–1,50 Kč. Pokud se budete o kotel dobře starat, vydrží vám navíc dlouhá léta. Jeho životnost dosahuje přibližně 15–20 let.

S výměnou starého kotle neotálejte

Týká se vás zákaz provozu starého kotle na uhlí a dřevo? Pak jeho výměnu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. V České republice zbývá vyměnit ještě stovky tisíc kotlů, a tak se dodací lhůty topenářských firem prodlužují.

V následujícím článku se dozvíte, jaké dotace můžete získat na nový kotel a jaké se nabízí další možnosti financování.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark