Osvědčené triky, které vám pomůžou přežít dlouhý let
Dlouhé lety si nikdo neužívá. Čeká vás stísněný prostor, hluk, suchý vzduch a nekonečná nuda. Také se připravujete na svůj první let letadlem, který bude trvat déle než pár hodin? Pak se vám budou hodit naše tipy, jak ho přežít.
Nejdelší let na světě je mezi New Yorkem a Singapurem a trvá 18,5 hodiny. Jak dlouhý bude ten váš? Stačí vygooglit například „Jak dlouho trvá let do Dubaje?“ nebo „Jak dlouho trvá let do Austrálie?“ Právě k protinožcům musíte absolvovat jeden z nejdelších letů, celkem 24 hodin s přestupy. Naštěstí ne tak, jak dlouho trvá let na Měsíc – to byste strávili na cestě dokonce 3 dny!
Příprava před dlouhým letem
Udělejte online check-in, obvykle se otevírá 24–48 hodin před odletem.
Připravte si v předstihu veškeré dokumenty a zavazadla. Vyrazte na letiště s časovou rezervou.
Pohodlně se oblékněte. Ideální jsou legíny/tepláky, bavlněné tričko a mikina nebo teplý svetr, protože klimatizace v letadle jede naplno. Obujte volnější boty, ať vám neotečou nohy.
Naplánujte si, co budete během letu dělat. Na co se dlouho chystáte, ale pořád nemáte čas? Třeba protřídit fotky z minulé dovolené, zhltnout celou řadu oblíbeného seriálu, kreslit nebo háčkovat.
Nabijte elektronická zařízení a přibalte nabíječky s USB konektorem či powerbanku.
Na letišti se snažte nesedět. Procházejte se, udělejte si pár protahovacích cviků.
Připravte se na časový posun
Adaptujte se na nový čas už před odletem, choďte spát o pár hodin dříve nebo později. Po příletu se hned přizpůsobte novému času. Pokud se cítíte unavení během dne, zdřímněte si maximálně na 30 minut.
Jak si zarezervovat nejlepší místo v letadle
Většina aerolinek umožňuje online check-in, případně sdělte své preference personálu u odbavení na přepážce. Pro více místa na nohy volte místa u únikových východů. Ale pozor – musíte mluvit anglicky, abyste rozuměli instrukcím k otevření východu, jinak vás letuška přesadí.
Pokud je letadlo volnější, vybírejte sedadla v zadní části, která se obsazují jako poslední. Cestujete ve dvou? Pak zvolte sedadla na opačném konci řady a prostřední nechte volné. To se zaplní nakonec, a tak je větší pravděpodobnost, že budete mít celou řadu pro sebe.
Sedadlo v uličce nebo u okna? Místo v uličce vám umožní kdykoliv vstát a projít se. Jestli vydržíte spát ve stísněném prostoru, bude lepší místo u okna. Můžete se opřít a nemusíte vstávat kvůli spolucestujícím.
Nezapomněli jste na cestovní pojištění?
Co si vzít do letadla na dlouhý let
Palubní lístek obvykle stačí v elektronické podobě, ale doporučujeme ho i vytisknout, protože mobil se může vybít. Na palubu vezměte nejen léky, které pravidelně užíváte, ale také základní sadu léků, když vás během dlouhého letu přepadne zdravotní problém (horečka, bolest hlavy, průjem apod.). Pokud trpíte na záněty žil a otoky nohou, pořiďte si kompresní podkolenky.
V letadle je velmi suchý vzduch, proto myslete na dostatek tekutin. Do letadla si naplňte velkou lahev vodou (v bezcelní zóně bývají pítka), ať nemusíte letušku žádat o každý lok. Nezapomeňte ani na menší svačinu (müsli tyčinky, jablko), protože prodlevy mezi jídlem bývají dlouhé.
Ideální je, když se vám podaří dlouhý let zaspat, a tak si udělejte maximální pohodlí. Přibalte špunty do uší nebo sluchátka s potlačením hluku, polštářek a deku (pléd, velkou šálu). Teplé ponožky nebo přezůvky vám přijdou vhod, abyste si mohli sundat boty.
Jak si sbalit příruční zavazadlo na dlouhý let
Na dlouhý let máte u většiny společností dvě palubní zavazadla. Do většího kufříku sbalte věci, které během letu nejspíš nebudete potřebovat (např. náhradní oblečení), a uložte ho do přihrádky nad hlavou. Do menší tašky dejte doklady, elektroniku, pití a další věci, které chcete mít během letu po ruce, a uložte pod sedadlo před sebou.
Co dělat během dlouhého letu
Během letu se pravidelně zvedněte a projděte uličkou, abyste předcházeli vzniku trombózy a oteklým nohám. Protáhnout se můžete i přímo na sedadle – dělejte kroužky kotníky, přenášejte váhu ze špiček na paty, zakružte krkem, rameny a zápěstím.
Nezapomeňte dostatečně pít. Ale pozor na alkohol a kofein. Budou vás dehydratovat, způsobují poruchy spánku a zhoršují pásmovou nemoc. Vsaďte radši na čistou vodu.
Do letadla si připravte vlastní zábavu (filmy, podcasty, knihu, křížovky). Na dlouhých letech sice bývá k dispozici obrazovka na sledování filmů, ale ty nejsou dostupné v češtině. Navíc systémy v letadlech mívají výpadky. Nespoléhejte ani na Wi-Fi. A až budete mít pocit, že už nemůžete dlouhý let letadlem vydržet, vzpomeňte si na cíl cesty – vaši vysněnou dovolenou.