Ostrovní dům na okraji lesa

Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

11. 2. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

Jak funguje ostrovní systém?

Energie prudce zdražila, a proto na střechách rodinných domů ještě rychleji než dříve přibývají fotovoltaické (solární) panely, které vyrábějí elektřinu ze slunečního záření. Některé rodiny si pořizují fotovoltaiku, ale přitom zůstávají připojené k centrální distribuční soustavě. Jiné jsou naprosto samostatné a žijí jako soběstačný energetický ostrov.

Jak můžete získávat elektřinuZ distribuční soustavyZ vlastní elektrárny

On-grid, tradiční síťové řešení

Ano

Ne

Hybridní systém

Ano

Ano

Off-grid neboli ostrovní systém

Ne

Ano

Ostrovní systém bývá nutností v rodinných domech, které stojí na samotě a nikde poblíž nemají veřejnou energetickou infrastrukturu. Náklady na zbudování nového elektrického vedení, jehož délka přesahuje 50 metrů, totiž platí odběratel. Ovšem ostrovní elektrárny šetří peníze i v hustě osídlených lokalitách, kde by jinak další přípojku financoval distributor. 

K soběstačnosti potřebujete vlastní energetický zdroj a baterii, která funguje jako stabilizační prvek. Za příznivého počasí vyrobíte více elektřiny, než kolik okamžitě spotřebujete, a proto přebytky jdou do bateriového úložiště. Jakmile se povětrnostní podmínky zhorší a výroba klesne na minimum nebo na nulu, potřebnou energii načerpáte ze svojí baterie.

Kolik stojí soběstačnost?

Dodavatelé jdou vstříc poptávce, a proto kromě elektřiny prodávají také fotovoltaiku na klíč. Nabízejí bezplatnou konzultaci, individuální návrh, instalaci celého systému a vyřizují dotaci v programu Nová zelená úsporám. Srovnejme modelové příklady, které prezentuje společnost Centropol Energy.

ParametryMenší variantaStřední variantaVětší varianta

Potřebná plocha

30 m2

40 m2

50 m2

Špičkový výkon

6 kWp

8 kWp

10 kWp

Vyrobená elektřina

6 000 kWh/rok

8 000 kWh/rok

10 000 kWh/rok

Kapacita baterie

10,65 kWh

10,65 kWh

10,65 kWh

Cena bez dotace

444 000 Kč

484 000 Kč

524 000 Kč

Dotace

205 000 Kč

205 000 Kč

205 000 Kč

Sleva

5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

Výsledná cena

234 000 Kč

274 000 Kč

314 000 Kč

Jde o zjednodušené příklady, přesné parametry závisejí na konkrétním případě. 

Fotovoltaika ušetří tisíce Kč/rok

Většina českých domácností odebírá elektřinu z centrální distribuční soustavy, které se v angličtině říká grid. Jde o venkovní rozvodny, trafostanice, sloupy a dráty nebo podzemní kabely. Distribuční soustavu provozuje místní distributor: ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech), nebo Pražská energetika (v Praze). 

Odběratel potřebuje také svého dodavatele, od kterého kupuje samotnou elektřinu. V tomto případě sami rozhodujete, jestli si vyberete společnost ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, nebo někoho jiného. Dodavatelé každopádně v posledním roce zdražili natolik, že vláda zavedla cenové stropy a zbylé náklady dotuje ze státního rozpočtu. 

Typická česká domácnost používá úsporné elektrospotřebiče, elektřinou nevytápí ani neohřívá užitkovou vodu. Patří do distribuční sazby D02d, kde ročně spotřebuje 1 905 kilowatthodin (kWh) elektrické energie. Pokud na největším distribučním území platí maximální cenu, letos na pravidelných měsíčních zálohách odvede dohromady 19 884 Kč.

Vyplatí se ostrovní elektrárny?

Známe pořizovací cenu a potenciální úsporu. Nyní lehce spočítáme teoretickou návratnost ostrovního systému: Zaplatíte-li 314 000 Kč a každoročně na elektřině ušetříte 19 884 Kč, investice se vám vyplatí za necelých 16 let.

Ale zvažte, zda o Vánocích ozdobíte svůj dům světelnými řetězy, nebo raději zapálíte svíčky. V prosinci máme nejdelší noci, a proto fotovoltaické panely vyrobí pouhé 1 až 3 % svojí celoroční produkce. Jestli vyprodukují 10 000 kWh/rok, na nejtemnější prosincový den vychází méně než 4 kWh. Typická česká domácnost přitom denně spotřebuje přes 5 kWh.

Připravte se, že v zimních měsících vám fotovoltaika nemusí vyrobit dostatek elektrické energie a svoje limity má také baterie. Běžné bateriové úložiště vystačí zhruba na 2 dny, takže v létě nepojme tolik elektřiny, abyste měli zálohu na celou zimu. V nejkrušnějších dnech se tedy buďto uskromníte, nebo potřebujete ještě jiný energetický zdroj. Jako případná alternativa poslouží větrná elektrárna, benzínová či naftová elektrocentrála apod.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Výhody a nevýhody ostrovní fotovoltaické elektrárny

Jaké nevýhody má ostrovní fotovoltaika

  • V nejtemnějších dnech se musíte uskromnit nebo potřebujete náhradní zdroj.

  • Svoje přebytky nemůžete prodávat do distribuční soustavy.

  • Za distribuční soustavu zodpovídá distributor, ale pokud se vám po záruční lhůtě porouchá ostrovní systém, opravu zařizujete a platíte sami.

Jaké výhody má ostrovní fotovoltaická elektrárna

  • Neplatíte měsíční zálohy ani roční účty za elektřinu.

  • Jste chráněni před případným regionálním a celostátním blackoutem (výpadkem elektrického proudu). 

  • Chráníte životní prostředí, protože fotovoltaika na rozdíl od uhelných a atomových elektráren neprodukuje oxid uhličitý ani jaderný odpad.

Nezavrhujte hybridní systém

Distributoři jsou spolehliví, ale od svých zákazníků každý měsíc požadují distribuční poplatky. Fotovoltaické elektrárny vám pomohou k soběstačnosti, avšak přes zimu mají malý výkon. Ideálně vypadá hybridní systém

Ve slunečných měsících svoje přebytky prodáte do distribuční soustavy. Některé společnosti nabízejí, že vaši elektřinu koupí za 75 % současné velkoobchodní spotové (momentální) ceny. Pokud takhle udáte 8 000 kWh, aktuální výdělek činí zhruba 20 000 Kč. Ale fotovoltaika má svoje slabší měsíce, takže v zimě z distribuční soustavy odeberete elektřinu, která by vám jinak chyběla.

Ostrovní solární elektrárna svépomocí

V internetových obchodech seženete fotovoltaické sady pro kutily. Například společnost TIPA nabízí solární sestavu, která dosahuje výkonu až 10 kWp, v bateriích pojme až 10,24 kWh a stojí 432 521 Kč. Jenomže kutilové nedostanou dotaci, pokud si elektrárnu nainstalují sami a nejsou takzvanou oprávněnou osobou (nemají patřičné živnostenské oprávnění a profesní kvalifikaci).

Rozmyslete se, jestli investujete do vlastní fotovoltaiky a jakou případně zvolíte. Mezitím vám spočítáme, kolik zaplatíte za elektřinu z distribuční soustavy. Ceny na velkoobchodních burzách vloni raketově rostly, ale nyní konečně klesly a zlevnili také někteří dodavatelé. Budoucnost však zůstává nejistá. Jestli chcete, převedeme vás na fixovaný tarif pod cenovým stropem.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?