Sjednat si půjčku dnes trvá sotva pár minut – řada institucí totiž nabízí možnost vyřídit půjčku čistě online. Pohodlí a rychlost ovšem někdy bývají vykoupené nástrahami, které číhají na nezkušené klienty a mohou je polapit do dluhové pasti. Na co byste si měli dát pozor u online půjček?
Výhody a nevýhody online půjčky
Online půjčky najdete v nabídce bank i nebankovních společností. Konkrétní podmínky se liší, ale všechny produkty fungují na podobném principu.
Výhody online půjčky
Sjednání z domova: Nemusíte chodit na pobočku, vše vyřídíte online. Ušetříte si tak spoustu papírování i času. Žádost vyplníte online a přiložíte ofocené doklady. Budete potřebovat ještě mobilní telefon a bankovní účet vedený na vaše jméno.
Rychlé vyřízení: Pokud si chcete půjčit jen pár tisíc, schválí vám nebankovní společnosti půjčku během pár minut. Velmi rychlé bývá sjednání online půjčky rovněž u vaší banky – v internetovém bankovnictví často máte předschválený úvěr.
Srovnání nabídek: Většina poskytovatelů má na webových stránkách kalkulačky, s jejichž pomocí si nezávazně spočítáte, na kolik vás online půjčka vyjde. Snadno si tak porovnáte nabídky od více společností.
Nevýhody online půjčky
Nejasnosti: Zastavit se na pobočce může mít své výhody. Když vám bankéř vše osobně vysvětlí, často se v podmínkách půjčky zorientujete lépe, než když si je přečtete sami.
Vyšší úroky: Online půjčky od nebankovních společností někdy představují dražší variantu, než kdybyste si vzali řádnou půjčku od své banky, případně využili kontokorent nebo kreditní kartu.
Riziko nekalých praktik: Na internetu narazíte na seriózní společnosti, ale i celou řadu pochybných nabídek. Proto buďte obezřetní.
Nástrahy online půjček
Online půjčka může obsahovat řadu nástrah, o nichž byste měli vědět dříve, než smlouvu podepíšete, respektive elektronicky potvrdíte.
Důležité informace malým písmem
Poskytovatelé půjček vás rádi upozorní na lákavou nabídku, ale důležité informace schovají. Můžete se setkat například s tím, že je výrazně prezentována nízká úroková sazba, ale RPSN (roční procentní sazba nákladů) se krčí až někde na konci stránky. Přitom RPSN představuje jeden z klíčových parametrů půjčky, jelikož kromě úroku zahrnuje i poplatky za sjednání a správu úvěru.
Pohyblivá úroková sazba
Banky standardně uvádí úrokovou sazbu, která je neměnná po celou dobu splácení úvěru. Nebankovní společnosti ale občas lákají na výhodný úrok, jenž platí pouze první rok. Další roky se úroková sazba může vyšplhat až na trojnásobek.
První půjčka zdarma, ale další vychází draho
Jedna z nejoblíbenějších akcí od nebankovních společností – první půjčku obdržíte zdarma. Tedy pokud ji včas a v plné výši splatíte. Problém je, že opakovaná půjčka už bývá úročena, často dost vysokým úrokem. A co teprve, když se dostanete do potíží se splácením – v takovém případě se půjčka zdarma prodraží kvůli vysokým sankcím.
Marketingové akce, které se zas tolik nevyplatí
Zaujala vás bonusová nebo dokonce nulová úroková sazba? Akční nabídky mívají jedno společné – snaží se vás přimět jednat rychle a bez rozmyslu. Rychlá půjčka online se ale nemusí vyplatit. Pokud si podmínky akce přečtete důkladně, někdy v nich vězí háček – nulová sazba je platná třeba jen několik týdnů.
Půjčky bez registru vás mohou přivést do problémů
Jedna ze zásad bezpečného půjčování říká, že byste si měli prověřit poskytovatele, u kterého se plánujete zadlužit. Mezi nebankovními společnostmi se totiž stále najdou neseriózní instituce, které lákají na půjčku bez nahlížení do registrů. To by pro vás mělo být varování, jelikož nahlížení do registru slouží i vám jako ochrana před nadměrným zadlužením.
Jak zjistit, jestli jste uvedeni v registru dlužníků? To vám prozradíme v našem článku:
Opakovaná půjčka, o níž jste nežádali
Sjednání online půjčky vyžaduje jen pár kliknutí, se čtením smlouvy se tak řada lidí vůbec nezabývá. To je ale velká chyba. Může se stát, že se někde ukrývá zmínka o tzv. revolvingovém úvěru. To znamená, že si sjednáváte opakovanou půjčku. Jakmile půjčku splatíte, okamžitě máte k dispozici další úvěr, přestože jste o něj znovu nežádali.
Co musí být vždy uvedeno na webu poskytovatele půjčky
Podle zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru musí každý poskytovatel půjčky uvádět na svých webových stránkách určité údaje. Jedná se například o:
podmínky předčasného splacení úvěru,
informace o povinnosti sjednat si k úvěru doplňkovou službu (např. běžný účet,
reprezentativní příklad, který uvádí celkovou výši spotřebitelského úvěru, celkové náklady, splatnou částku a RPSN.
Mějte ale na paměti, že se jedná pouze o příklad, a tak bývá často atraktivnější než realita. Navíc reprezentativní příklad nikdy neuvádí, kolik zaplatíte, když se dostanete do potíží se splácením. Berte ho proto s rezervou.
Srovnejte si půjčky online
Přestože potřebujete půjčku rychle, nechte si čas na rozmyšlenou a porovnejte si nabídky. Řada institucí hlásá, že má nejvýhodnější půjčku, nejnižší splátky, nejlepší úrok apod. Při menším průzkumu trhu ale zjistíte, že nejvýhodnější nemůže být každý.
Samotná úroková sazba vám o celkových nákladech na půjčku tolik neřekne, proto se při porovnání zaměřte zejména na RPSN. Čím nižší RPSN, tím lépe. Zajímejte se také o poplatky za předčasné splacení úvěru nebo za odklad splátek.
Nenaleťte a vyberte si výhodnou půjčku:
Jak probíhá žádost o online půjčku
Sjednání půjčky online je velmi snadné. Vyplníte osobní údaje do webového formuláře a nafotíte svůj občanský průkaz. Někde mohou vyžadovat i druhý doklad totožnosti, sken obličeje nebo výpis z účtu.
Místo podpisu papírové smlouvy se při online žádosti o půjčku zpravidla používá SMS podpis. Na telefon obdržíte kód, který vložíte do online formuláře, a tím potvrdíte svůj zájem o půjčku.
Než vám bude půjčka vyplacena, bude poskytovatel většinou požadovat ověřovací poplatek ve výši 1 Kč. Ten zašlete z bankovního účtu vedeného na vaše jméno. Tím definitivně potvrdíte svoji identitu a poskytovatel půjčky se zároveň ujistí, že peníze vyplatí na správný účet.