Odvzdušnění radiátoru

Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

25. 9. 2024
|
Délka čtení: 7 min.

Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

Malým zatepleným domům stačí lokální vytápění, které ohřívá pouze vzduch. Většinou jde o elektrické přímotopy, plynová nebo jiná kamna. Do velkých domů se hodí ústřední vytápění, které však vyžaduje důkladnější servis. Jinak neplní svoji funkci, nebo pro stejný výkon potřebuje více energie, takže jeho provoz vychází zbytečně draze.


Příklad

Naše modelová domácnost vytápí zemním plynem, za který platí 45 700 Kč/rok. Ale radiátory v obýváku zůstávají chladné, protože jsou ucpané vzduchovými bublinami. Proto se přehřívají trubky v jiných pokojích, aby teplotní deficit vyrovnaly. Tím pádem ovšem účinnost vytápěcího systému klesá o 5 %. Kdyby uvedená modelová rodina odvzdušnila svoje radiátory, za stejný tepelný komfort by zaplatila o 2 285 Kč/rok méně.

Nutný každoroční servis

Vzduchové bubliny dlouhodobě pronikají do otopné soustavy v samotné vodě, přes čerpadla nebo expanzní nádobu, která vyrovnává tlak v systému. Když nenajdou cestu ven, postupně se hromadí v trubkách, až naruší jejich funkci. Radiátory, které jsou odříznuté či zablokované vzduchovými kapsami, pořádně nehřejí. Částečně nebo zcela zůstávají chladné, přestože mají otevřené termostatické hlavice a kotel ohřívá vodu.

Proto každoročně odvzdušněte svoje radiátory. Vypusťte nahromaděný vzduch, abyste zajistili, že ohřátá voda bude plynule obíhat otopnou soustavou. Tuto operaci běžné zvládají laikové, ale ve složitějších případech bývá lepší, když přijede profesionální instalatér. Záleží na tom, kde žijete a jaký používáte vytápěcí systém.

Co je ústřední topení

Ve spodním podlaží nebo v externí kotelně stojí tepelný zdroj, který ohřívá vodu. Ohřátá tekutina teče trubkami do všech obytných prostor, kde naplňuje radiátory a předává teplo svému okolí. Takhle jsou vytápěny velké rodinné a bytové domy. Ústřední vytápění má velký výkon, ale když nefunguje, radiátory částečně nebo zcela vychladnou a vydávají podivné zvuky – rachotí, bublají a všelijak zurčí.

Ruční a automatický odvzdušňovací ventil

Pokud v teplovodním tělese slyšíte podezřelý hluk, do trubek pravděpodobně pronikl vzduch, který nyní brání ohřáté vodě v oběhu. Plnohodnotné radiátory proto mají odvzdušňovací ventil, abyste vzduchové bubliny mohli jednoduše vypustit. Tato součástka bývá nahoře na boku, na opačné straně než termostatická hlavice, kterou regulujete teplotu v místnosti.

Velké a pokročilé odvzdušňovací ventily fungují automaticky. Obsahují plovák, který klesne, pokud dovnitř vnikne vzduch a sníží se vodní hladina. V takovém případě se otevře průduch, aby vzduchové bubliny pustil ven. Na domácích radiátorech jsou však častější menší ruční odvzdušňovací ventily, které nepracují automaticky. Vyžadují lidskou obsluhu, majitel jimi tedy musí manuálně otočit, jinak vzduch zůstane v radiátoru.



Na fotografiích vidíme vlevo automatický a vpravo ruční odvzdušňovací ventil. Zdroj: hornbach.cz

Šroubovák a klíč na odvzdušnění radiátorů

Existují různé druhy ručních odvzdušňovacích ventilů. Některé jsou zakončeny praktickou hlavicí nebo čepičkou, kterou lehce otočíte rukou. Jiné končí šroubem, takže na jejich uvolnění potřebujete speciální nástroj. Buďto použijete plochý šroubovák, nebo klíč na odvzdušňovací ventily, který ve stavebninách a kutilských obchodech stojí zhruba 40 až 100 Kč.


Na fotografiích vidíme vlevo čtyřhranný a vpravo „univerzální” klíč na odvzdušňovací ventily. Zdroj: dek.cz

Náš tip

Pokud je šroubek odvzdušňovacího ventilu silně utažený, zarezlý, zarostlý či obroušený (strhaný), nepoužívejte šroubovák na sílu, abyste mechaniku nezlomili nebo jinak nepoškodili. Raději si kupte speciální klíč. Ale dejte pozor, aby měl správný tvar. Nebo si pořiďte univerzální klíč na odvzdušňovací ventily, který obsahuje různé variace – čtverhrannou, pětihrannou, šestihrannou apod.

Jak odvzdušnit topení

Nečekejte, až ve trubkách uslyšíte varovné klokotání. Vzduch z radiátorů vypouštějte pravidelně, minimálně v úvodu každé topné sezony.

Pokud bydlíte v rodinném domě a vytápíte ve standardní kotelně, základní údržbu pravděpodobně zvládnete sami. Ale lepší bude, když do akce vyrazíte ve dvou – jeden člověk uvolní odvzdušňovací ventil, druhý zachytí prskající vodu do kbelíku. Připravili jsme základní desetibodový návod, jak odvzdušnit topení:

  • Vypněte hlavní vytápěcí zdroj nebo oběhové čerpadlo, abyste přerušili cirkulaci teplé vody v otopné soustavě.

  • Obejděte radiátory a jejich termostatické hlavice otevřete na maximum, ať se co nejvíce rozehřejí.

  • Počkejte 60 minut, než vzduch vystoupá k odvzdušňovacím ventilům.

  • Pod odvzdušňovací ventily mezitím přistavte kýbly nebo jiné nádoby.

  • Na ruce si nasaďte ochranné pracovní rukavice, abyste se nespálili horkou vodou. Postupně odvzdušňujte jeden radiátor po druhém. Bydlíte-li ve vícepodlažním domě, postupujte od nejnižšího po nejvyšší podlaží. Odvzdušňovací ventil uvolňujte opatrně a pomalu, obvykle stačí půlotáčka nebo ještě méně. Jestli přitom uslyšíte pištění a syčení, z otopné soustavy právě uniká vzduch. Z ventilů bude zároveň prskat voda, kterou chytejte do nádob. Mokrou zemi případně později vytřete hadrem.

  • Odvzdušnění jednoho radiátoru trvá řádově několik minut. Jakmile syčení ustane a poteče pouze voda, citlivě utáhněte odvzdušňovací ventily a termostatické hlavice stáhněte na přiměřenou úroveň.

  • Až odvětráte radiátory, opět zapněte hlavní vytápěcí zdroj a oběhové čerpadlo.

  • Zkontrolujte tlak v otopné soustavě a případně doplňte vodu. Ideální hodnoty závisí na konkrétním vytápěcím systému. Někteří instalatéři vypočítávají optimální tlak tak, že vzdálenost mezi vytápěcím zdrojem a nejvyšším radiátorem vydělí deseti a přičtou 0,5. Takže například když mezi kotlem a nejvrchnějším podlažím je 10 metrů, vyjde 1,5 baru (10 / 10 + 0,5).

  • Za hodinku zkontrolujte, zda radiátory hřejí.

  • Pokud některý radiátor ani po důkladném odvzdušnění plně nehřeje, přivolejte profesionálního topenáře. Problém asi vězí jinde. Možná je radiátor ucpaný špínou, nebo selhává oběhové čerpadlo apod.



Náš tip

Pečujte o svoje vytápění, aby vám sloužilo co nejdéle. Ale každý kotel, trubka či radiátor postupně stárne, opotřebovává se a hrozí jeho havárie. Rizikem jsou taky živelné pohromy, elektrické zkraty, zloději a vandalové. Máte svoji domácnost pojištěnou pro všechny potenciální škody? A pokud ano, platíte levnou, nebo drahou pojistku? Vyzkoušejte naši kalkulačku, která vám srovná balíčky a ceny nejlepších českých pojišťoven!

Vyberte jednu z možností:

Pozor na podlahové vytápění

Nyní víte, jak odvzdušnit topení, když vodu v radiátorech ohřívá obyčejný plynový nebo uhelný kotel. Ovšem existují taky jiné alternativy, jako podlahové vytápění nebo tepelná čerpadla, přičemž každá taková soustava má svá specifika.

Proto nejdříve prostudujte dokumentaci, kterou jste dostali od výrobce či dodavatele. Jaký doporučuje tlak v otopné soustavě? Radí, abyste před odvzdušněním zastavili oběhové čerpadlo? Nebo bude lepší, když necháte ohřátou vodu ve trubkách a radiátorech cirkulovat? Na tyto a podobně otázky hledejte odpovědi v uživatelském návodu. Kupříkladu někteří výrobci podlahového teplovodního vytápění doporučují následující postup:


  • Nejdříve vypněte topný zdroj.

  • Potom přejděte k rozdělovači, ze kterého vedou topné okruhy, a všechny uzavřete.

  • Zavřete taky kohouty na teplovodní a studenovodní trubici, aby do nich nešla voda vodovodními trubkami.

  • Nyní potřebujete dvě hadice – jednu připojíte na teplovodní a druhou na studenovodní trubici.

  • Teď pustíte vodu do teplovodní trubice a druhou hadici nasměrujete do umyvadla nebo vany, záchodu, zahrady apod.

  • Poté opatrně otevřete první topný okruh a počkejte, až poteče voda bez vzduchových bublin.

  • Potom první topný okruh uzavřete a pokračuje druhým, třetím atd.

Odvzdušňovací den v paneláku

Typický panelový dům závisí na dálkovém teplovodu, který vede z centrální městské teplárny. Teplá voda potom v paneláku proudí stoupacím potrubím, neboli stoupačkami, z nejnižšího do nejvyššího obytného podlaží. Odvzdušňovací ventily přitom bývají pouze v nejvrchnějším patře. Proto obyvatelé musejí spolupracovat, když chtějí odvzdušnit svoje radiátory.

Sehraní sousedé každoročně na začátku topné sezony pořádají takzvaný odvzdušňovací den. V domluvený termín všichni otočí termostatické hlavice svých radiátorů na maximum, aby se trubky pořádně rozehřály a vzduchové molekuly vystoupaly nahoru. Obyvatelé nejvyšších bytů potom otevřou odvzdušňovací ventily a počkají, až vzduch vybublá ven.

Topení průběžně kontrolujte

Lidé, kteří vytápějí pevnými palivy, musejí před zimou dokoupit uhlí, dřevo, nebo pelety. Zatímco elektrickými dráty, plynovodem a teplovodem přitéká energie samovolně. Každopádně se však připravte na topnou sezonu, aby vás v zimě netrápil ucpaný komín, vychládající kotel nebo šplouchající radiátor.

  1. Jestli používáte komín, v povinných intervalech pozvěte na návštěvu kominíka.

  2. Jednou ročně přizvěte autorizovaného servisního technika ke svému tepelnému zdroji, aby zkontroloval jeho bezpečnost a funkčnost.

  3. Na startu topné sezóny odvzdušněte svoje radiátory. Teoreticky potřebujete jenom pracovní rukavice, nádobu na vodu, šroubovák nebo klíč na odvzdušňovací ventil a hadr na vytření mokré země. Na náročnější technologie nebo komplexní údržbu však raději zavolejte profesionálního topenáře.



Vytápíte elektřinou nebo zemním plynem?

Pomůžeme vám, abyste ušetřili na energii! Klikněte na cenový srovnávač, ve kterém přepočítáváme nejrůznější tarify. Stačí, když vyberete svůj domovský region a zadáte svoji přibližnou spotřebu. Obratem uvidíte, kolik můžete ušetřit na elektřině a plynu.

Nebo nám pošlete svoje poslední vyúčtování a bezplatně vám najdeme lepšího dodavatele! Když přejdete na levnější tarif, potom ušetříte na elektřině až 25 % a na plynu až 36 % původní ceny.

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.