Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?
Cena odhadu nemovitosti se liší podle odhadce
To, kdo ocenění nemovitosti vyhotoví, určuje, k čemu odhad můžete použít a kolik za něj zaplatíte. Existují tři typy odhadů nemovitosti.
1. Cena bankovního odhadu nemovitosti
Potřebujete odhad ceny nemovitosti kvůli hypotečnímu úvěru? Pak se obraťte přímo na svoji banku. Ta vám doporučí specialistu, který určí zástavní hodnotu nemovitosti. Bankovní odhad nemovitosti získáte u některých bank zdarma, někde za něj zaplatíte. Podívejte se na příklady.
Air Bank: 5 000 Kč/byt, 6 000 Kč/dům
CREDITAS: 4 500 Kč/byt, 5 400 Kč/dům, možnost online odhadu ceny bytu zdarma
Česká spořitelna: 4 400 Kč/byt, 5 400 Kč/dům
ČSOB: od 17. 2. 2020 do odvolání ocenění nemovitosti zdarma
Porovnejte si hypotéky od různých poskytovatelů
2. Cena tržního odhadu nemovitosti
Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Pak vás bude zajímat její reálná tržní hodnota, abyste věděli, zda prodáváte/kupujete za přiměřenou cenu. Tržní odhad nemovitosti provádí realitní kanceláře nebo nezávislí odhadci. Pokud vám realitní kancelář zařizuje prodej nemovitosti, obvykle vám odhad nabídne zdarma.
Odhad nemovitosti od realitní kanceláře se vám může hodit i pro dědické řízení, vypořádání společného jmění manželů při rozvodu nebo vypořádání spoluvlastnictví nemovitosti. V takových případech ho ale zaplatíte – ceny začínají na 1 500 Kč/byt a 2 500 Kč/dům. Jednotlivé ceny za odhady se mohou lišit také podle lokality, ty nejdražší jsou zpravidla v Praze a Středočeském kraji.
3. Cena soudního odhadu nemovitosti
Jak už název napovídá, tento typ odhadu provádí soudní znalec. Jedná se o tzv. znalecký posudek. Bez něj se neobejdete, pokud řešíte majetkový spor u soudu – např. rozvodové řízení, exekuci, insolvenční řízení. Případně ho po vás může vyžadovat finanční úřad v souvislosti s odvodem daní z nemovitosti.
Za vypracování znaleckého posudku si připlatíte. Nejčastěji se cena odhadu u bytů pohybuje od 3 000 Kč do 5 000 Kč, u domů od 5 500 Kč do 8 000 Kč.
Jak dlouho trvá vyřízení odhadu nemovitosti?
Získání odhadu nemovitosti obvykle trvá 3–7 dní. Odhadce nejdříve nemovitost osobně navštíví a teprve poté vypracuje odhad.
Online získáte odhad nemovitosti zdarma, ale jen orientační
Na internetu najdete nespočet kalkulaček, které vypracují orientační odhad nemovitosti online zdarma. Narazíte na ně třeba na webu odhad-zdarma.cz nebo reas.cz. Mějte však na paměti, že online odhad nemovitosti je velmi přibližný.
Kalkulačky využívají data z veřejné inzerce nemovitostí či katastrálního úřadu a nemají příliš dobrou vypovídací hodnotu. Pokud se na odhad nemovitosti online přesto chcete spolehnout, dělejte tak jen v obcích nad 10 tisíc obyvatel, kde se nachází dostatek nemovitostí k porovnání.
Vždy je však lepší nechat si odhad vypracovat odborníkem, který zohlední všechny důležité aspekty konkrétního objektu. Jinak se může stát, že například koupíte byt o stovky tisíc dráž, než je jeho reálná hodnota. A to rozhodně nestojí za pár ušetřených tisícovek.
Odhad svépomocí při prodeji nemovitosti? Raději ne
Někteří by mohli namítnout, že pro prodej domu nebo bytu služby odhadce nepotřebují a sami si určí prodejní cenu. Takový postup se ale nemusí vyplatit. Určit správnou cenu nemovitosti je věda a majitelé mají často zkreslené představy.
Nestačí prozkoumat realitní servery a výslednou cenu nějak odhadnout. Prodejní cena se většinou nerovná té inzerované, takže nevíte, za kolik se nemovitost ve skutečnosti prodala. Výslednou cenu navíc ovlivňují i maličkosti, jako je blízkost silnice či výhled z okna. Pokud cenu nadsadíte, může se z nemovitosti stát ležák, který budete nakonec nuceni prodat pod cenou.
Zjištěné ceny nemovitosti se mohou výrazně lišit. Jak je to možné?
Kdybyste si na stejnou nemovitost nechali zpracovat bankovní odhad, tržní odhad a znalecký posudek, může se výsledná cena nemovitosti lišit až o stovky tisíc. Každý odhad totiž používá jinou metodu.
Bankovní odhad je zpravidla o 10–20 % nižší, než je tržní cena nemovitosti. To slouží bance jako pojistka, kdyby byla v případě nesplácení nucena nemovitost prodat a její hodnota by v čase klesla.
Tržní odhad zkoumá tržní cenu, tedy za kolik se byt či dům v dané lokalitě dá aktuálně prodat. Tržní odhad bere v úvahu mnoho parametrů – např. stav nemovitosti, vybavenost interiéru, lokalitu včetně dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti.
Znalecký posudek vychází především z oficiálních tabulek pro odhad nemovitosti, proto pro něj nejsou podstatné externí faktory jako např. občanská vybavenost. Z toho důvodu bývá cena v soudním odhadu nemovitosti nižší než její reálná tržní hodnota.