Žena zapisuje spotřebu na elektroměru

Odečet elektroměru: Víte, jak se to dělá?

24. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Umět odečíst data z elektroměru se vám bude hodit nejen při samoodečtu, ale také při kontrole výdajů za elektřinu. Vyznáte se ve všech údajích a víte, co znamenají? Připravili jsme pro vás přehled hlavních informací, které se vám v souvislosti s elektroměrem a jeho odečtem budou hodit.

Elektroměry: Jaký typ máte doma?

K odečtu spotřeby slouží elektroměr, tedy přístroj, který měří množství odebrané elektrické energie. Najdete ho v elektroměrových rozvaděčích na každém odběrném místě. Existují dva typy – indukční a elektronický:

  • Indukční elektroměr, známý také jako elektromechanický, pracuje na základě magnetického pole cívek.

  • Novější a modernější elektronické či digitální elektroměry fungují na základě přímého měření proudu a napětí. Změřená data jsou ukládána do paměti čítače a zobrazována na displeji.


Přestože jsou elektronické elektroměry o něco dražší, tak již téměř vytlačily ty elektromechanické. Kromě snazší instalace i provozu za tím stojí především možnost udělat dálkový odečet elektroměru, jednodušší více tarifní účtování a lepší ochrana proti krádežím elektřiny pomocí přetáčení elektroměru.

Jak číst údaje na elektroměru?

Bez ohledu na to, zda máte elektromechanický, nebo digitální elektroměr, pro vás bude klíčové umět z něj vyčíst podstatné údaje. Pro komunikaci s distribuční společností budete potřebovat především výrobní číslo, evidenční číslo a konkrétní údaj o spotřebě.

Výrobní číslo je devíti- až dvanáctimístná cifra uváděná za zkratkou N., No. či Nr. Vašemu elektroměru mohlo být distributorem přiřazeno také evidenční číslo. Zpravidla jej najdete pod tím výrobním a nejčastěji začíná písmeny, jež vyjadřují zkratku distribuční společnosti. Jak výrobní, tak evidenční číslo by mělo být uvedeno rovněž na fakturách za elektřinu.

Stav spotřeby elektřiny je na elektromechanických měřičích uveden jako šestimístné číslo s jedním číslem za desetinnou čárkou navíc. To je většinou označené červeně. Odečítáte-li elektřinu sami, vždy uvádíte pouze údaje bez desetinného místa. Odečet digitálního elektroměru je o něco přehlednější – zobrazováno bývá pěti- až sedmimístné číslo bez desetinných míst.

Spotřeba na elektroměrech je počítaná v kilowatthodinách (kW). Na faktuře od energetické společnosti však bude nejspíš uveden údaj v megawatthodinách (MWh). Energetický regulační úřad se tak snaží zajistit sjednocení používaných jednotek. Regulované položky, o jejichž cenách tato instituce rozhoduje, jsou uváděny právě v MWh.

Chci ušetřit na elektřině

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak na odečet vysokého a nízkého tarifu?

Odečet elektroměru v případě dvou tarifního účtování bude mít trochu jinou podobu. Máte-li starší elektromechanický model, budete mít na elektroměru dva číselníky nad sebou nebo vedle sebe. Vysoký tarif bude počítán na číselníku umístěném nahoře, respektive vlevo. Pokud je označen, pak nejčastěji jako VT nebo I.

Nízký tarif odečtete na číselníku, který je spodní, nebo vpravo. Označen bývá jako NT nebo II. Odečet digitálního elektroměru je usnadněn označením vysokého tarifu zkratkou T1 a nízkého tarifu T2.

Vyhněte se nesrovnalostem při fakturování

Stejně jako každé jiné zařízení i elektroměr se může porouchat. Poté dochází k situacím, kdy vůbec neměří, měří neúměrně spotřebě nebo nepřepíná vysoký a nízký tarif. Ideální je stavy měřidel hlídat a faktury porovnávat s údaji na přístroji. Pravidelná měsíční kontrola a zápis stavu vám zabere minimum času a při nesrovnalostech vede k rychlejšímu zjištění a datování závady.

V případě podezření na nesprávnou funkčnost elektroměru požádejte svého distributora o přezkoušení zařízení v autorizovaném měřicím středisku. Předtím si však opakovaně ověřte, že elektroměr nefunguje správně. Distributoři zpravidla požadují úhradu nákladů spojených s přezkoušením, pokud bylo zjištěno, že je zařízení bez závad. Podle typu elektroměru se tato částka pohybuje v řádech několika tisíců korun. Naopak v případě zjištěné závady na sebe náklady bere distributor.

Dálkový odečet digitálního elektroměru

S rozvojem moderních technologií se mění i odečet elektroměru. Osobní odečty kladou zbytečné časové nároky na zákazníka a znamenají finanční náklady pro distributory. Dnes se proto již vyrábějí a instalují elektroměry s funkcí rádiové komunikace, která umožní provést odečet na dálku. Kromě toho lze díky podobnému zařízení sledovat spotřebu v reálném čase. Do budoucna se tato technologie bude dále rozvíjet a stane se běžnou součástí našich domácností.

Neplatíte za elektřinu příliš?

Výše faktury za elektřinu občas zaskočí každého. Ne vždy to musí být jen vysokou spotřebou. Neplatíte za elektřinu vašemu dodavateli příliš? Jste si jisti tím, že u konkurenčního poskytovatele by vás stejná spotřeba nevyšla výrazně lépe?

Díky změně dodavatele si můžete zajistit nižší náklady, ať už elektřinou topíte, ohříváte vodu, nebo jen svítíte a napájíte spotřebiče. Zjistěte prostřednictvím jednoduché online kalkulačky cen elektřiny, kolik můžete ušetřit s novým dodavatelem.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.