Od 1. ledna posílila ochrana zákazníků na trhu s energiemi
1. ledna 2022 vstoupila v platnost novela energetického zákona. Spotřebitelům přináší větší ochranu proti takzvaným energetickým šmejdům. Zákon omezí především působení zprostředkovatelů v energetice, na jejichž nekalé praktiky se vztahuje většina stížností ze strany zákazníků.
Nové povinnosti pro zprostředkovatele energií
Subjekty, které slibují, že pro zákazníka uzavřou nejvýhodnější smlouvu o dodávce energií, musí nově jasně informovat o tom, že působí pouze jako zprostředkovatelé. Zákazníci si toho totiž často nejsou vědomi a podepíšou smlouvu v domnění, že se jedná přímo o dodavatele energií. Nakonec se však upíšou k netransparentní energetické aukci a při snaze o zrušení plné moci jim zprostředkovatel vyhrožuje mnohatisícovými pokutami.
„Do roku 2017 pro nás byli zprostředkovatelé okrajovým tématem. V roce 2018 už jim náležela více než polovina ze spotřebitelských stížností, tedy přes sedm tisíc ročně. Přitom zprostředkovatelé doteď nespadali pod náš dozor, takže další stížnosti se kupily na České obchodní inspekci nebo u spotřebitelských organizací. Můžeme jen odhadovat, kolik lidí energetickým šmejdůmenergetickým šmejdům ve skutečnosti naletělo, za poslední tři roky to byly přinejmenším desetitisíce," uvádí Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ v tiskové zprávě.
Jedním z největších přínosů novely je, že spotřebitel může smlouvu se zprostředkovatelem kdykoliv vypovědět nebo odvolat udělení plné moci k uzavření smlouvy udělené zprostředkovateli. Pokud se zákazník nerozhodne pro zrušení plné moci, zanikne zmocnění automaticky nejpozději do 12 měsíců ode dne jeho udělení.
Výpověď zprostředkované smlouvy ještě 15 dnů po zahájení dodávky
Nové povinnosti pro zprostředkovatele vzniknou také v oblasti smluv, které uzavírají s dodavateli. Jakmile zprostředkovatel vybere pro zákazníka dodavatele energií a na základě plné moci s ním uzavře smlouvu, je povinen předat písemné vyhotovení této smlouvy zákazníkovi, a to nejpozději do 14 dnů od jejího uzavření nebo zahájení dodávky. Díky tomu bude mít spotřebitel k dispozici všechny dokumenty a podmínky.
Pokud se spotřebitel rozmyslí a rozhodne se vypovědět smlouvu, kterou za něj uzavřel zprostředkovatel, může tak učinit do 15 dnů po zahájení dodávky.
Od 1. července 2022 se pak zprostředkovatelská činnost v energetice stane novým druhem podnikání, které je možné provozovat pouze s oprávněním od Energetického regulačního úřadu. Aby zprostředkovatel takové oprávnění získal, bude muset splnit stanovené podmínky, například mít vzdělání a praxi v energetice.
Smlouva na dobu určitou maximálně na 36 měsíců
Novinky nastávají i ve smluvním vztahu přímo s dodavatelem. Pokud spotřebitel uzavře smlouvu s dodavatelem mimo pobočku – třeba po telefonu nebo s podomním prodejcem – může ji vypovědět bez postihu do 15 dnů od zahájení dodávky. Nově je stanovena také maximální délka smlouvy na dobu určitou na 36 měsíců. Jestliže je ve smlouvě uvedena delší doba, po uplynutí 36 měsíců se smlouva automaticky stává smlouvou na dobu neurčitou.
Zpřísnily se také lhůty pro zabránění tzv. prolongaci, tedy automatickému prodloužení smlouvy. Bez postihu může spotřebitel vypovědět smlouvu do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání závazku. A snáze se závazku může zbavit rovněž v případě zániku vlastnického nebo užívacího práva k nemovitosti – to znamená, že ukončení smlouvy bude jednodušší při stěhování nebo prodeji nemovitosti.
Tip: Nově bude na vyúčtování uvedeno také datum konce závazku, což usnadní změnu dodavatele. Spotřebitel už totiž nebude muset složitě dohledávat původní smlouvy.
Při zvýšení cen výpověď smlouvy bez postihu
Novela dále udává dodavateli povinnost adresně a písemně informovat zákazníka o zvýšení cen. Už tedy nebude stačit zveřejnit informaci o zdražení na webové stránce, upozornění musí obdržet každý zákazník do své e-mailové nebo poštovní schránky, a to nejpozději 30 dní předem. Pokud s novými cenami nesouhlasí, může spotřebitel smlouvu vypovědět bez hrozby sankcí nejpozději 10 dní předtím, než vstoupí změny v platnost.