Elektrárna - změna energetického zákona

Od 1. ledna posílila ochrana zákazníků na trhu s energiemi

4. 1. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

1. ledna 2022 vstoupila v platnost novela energetického zákona. Spotřebitelům přináší větší ochranu proti takzvaným energetickým šmejdům. Zákon omezí především působení zprostředkovatelů v energetice, na jejichž nekalé praktiky se vztahuje většina stížností ze strany zákazníků.

Nové povinnosti pro zprostředkovatele energií

Subjekty, které slibují, že pro zákazníka uzavřou nejvýhodnější smlouvu o dodávce energií, musí nově jasně informovat o tom, že působí pouze jako zprostředkovatelé. Zákazníci si toho totiž často nejsou vědomi a podepíšou smlouvu v domnění, že se jedná přímo o dodavatele energií. Nakonec se však upíšou k netransparentní energetické aukci a při snaze o zrušení plné moci jim zprostředkovatel vyhrožuje mnohatisícovými pokutami.

„Do roku 2017 pro nás byli zprostředkovatelé okrajovým tématem. V roce 2018 už jim náležela více než polovina ze spotřebitelských stížností, tedy přes sedm tisíc ročně. Přitom zprostředkovatelé doteď nespadali pod náš dozor, takže další stížnosti se kupily na České obchodní inspekci nebo u spotřebitelských organizací. Můžeme jen odhadovat, kolik lidí  energetickým šmejdůmenergetickým šmejdům  ve skutečnosti naletělo, za poslední tři roky to byly přinejmenším desetitisíce," uvádí Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ v tiskové zprávě.

Jedním z největších přínosů novely je, že spotřebitel může smlouvu se zprostředkovatelem kdykoliv vypovědět nebo odvolat udělení plné moci k uzavření smlouvy udělené zprostředkovateli. Pokud se zákazník nerozhodne pro zrušení plné moci, zanikne zmocnění automaticky nejpozději do 12 měsíců ode dne jeho udělení.

Výpověď zprostředkované smlouvy ještě 15 dnů po zahájení dodávky

Nové povinnosti pro zprostředkovatele vzniknou také v oblasti smluv, které uzavírají s dodavateli. Jakmile zprostředkovatel vybere pro zákazníka dodavatele energií a na základě plné moci s ním uzavře smlouvu, je povinen předat písemné vyhotovení této smlouvy zákazníkovi, a to nejpozději do 14 dnů od jejího uzavření nebo zahájení dodávky. Díky tomu bude mít spotřebitel k dispozici všechny dokumenty a podmínky.

Pokud se spotřebitel rozmyslí a rozhodne se vypovědět smlouvu, kterou za něj uzavřel zprostředkovatel, může tak učinit do 15 dnů po zahájení dodávky.

Od 1. července 2022 se pak zprostředkovatelská činnost v energetice stane novým druhem podnikání, které je možné provozovat pouze s oprávněním od Energetického regulačního úřadu. Aby zprostředkovatel takové oprávnění získal, bude muset splnit stanovené podmínky, například mít vzdělání a praxi v energetice.

Smlouva na dobu určitou maximálně na 36 měsíců

Novinky nastávají i ve smluvním vztahu přímo s dodavatelem. Pokud spotřebitel uzavře smlouvu s dodavatelem mimo pobočku –⁠ třeba po telefonu nebo s podomním prodejcem –⁠ může ji vypovědět bez postihu do 15 dnů od zahájení dodávky. Nově je stanovena také maximální délka smlouvy na dobu určitou na 36 měsíců. Jestliže je ve smlouvě uvedena delší doba, po uplynutí 36 měsíců se smlouva automaticky stává smlouvou na dobu neurčitou.

Zpřísnily se také lhůty pro zabránění tzv. prolongaci, tedy automatickému prodloužení smlouvy. Bez postihu může spotřebitel vypovědět smlouvu do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání závazku. A snáze se závazku může zbavit rovněž v případě zániku vlastnického nebo užívacího práva k nemovitosti –⁠ to znamená, že ukončení smlouvy bude jednodušší při stěhování nebo prodeji nemovitosti.

Tip: Nově bude na vyúčtování uvedeno také datum konce závazku, což usnadní změnu dodavatele. Spotřebitel už totiž nebude muset složitě dohledávat původní smlouvy.

Při zvýšení cen výpověď smlouvy bez postihu

Novela dále udává dodavateli povinnost adresně a písemně informovat zákazníka o zvýšení cen. Už tedy nebude stačit zveřejnit informaci o zdražení na webové stránce, upozornění musí obdržet každý zákazník do své e-mailové nebo poštovní schránky, a to nejpozději 30 dní předem. Pokud s novými cenami nesouhlasí, může spotřebitel smlouvu vypovědět bez hrozby sankcí nejpozději 10 dní předtím, než vstoupí změny v platnost.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.