Elektrárna - změna energetického zákona

Od 1. ledna posílila ochrana zákazníků na trhu s energiemi

4. 1. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

1. ledna 2022 vstoupila v platnost novela energetického zákona. Spotřebitelům přináší větší ochranu proti takzvaným energetickým šmejdům. Zákon omezí především působení zprostředkovatelů v energetice, na jejichž nekalé praktiky se vztahuje většina stížností ze strany zákazníků.

Nové povinnosti pro zprostředkovatele energií

Subjekty, které slibují, že pro zákazníka uzavřou nejvýhodnější smlouvu o dodávce energií, musí nově jasně informovat o tom, že působí pouze jako zprostředkovatelé. Zákazníci si toho totiž často nejsou vědomi a podepíšou smlouvu v domnění, že se jedná přímo o dodavatele energií. Nakonec se však upíšou k netransparentní energetické aukci a při snaze o zrušení plné moci jim zprostředkovatel vyhrožuje mnohatisícovými pokutami.

„Do roku 2017 pro nás byli zprostředkovatelé okrajovým tématem. V roce 2018 už jim náležela více než polovina ze spotřebitelských stížností, tedy přes sedm tisíc ročně. Přitom zprostředkovatelé doteď nespadali pod náš dozor, takže další stížnosti se kupily na České obchodní inspekci nebo u spotřebitelských organizací. Můžeme jen odhadovat, kolik lidí  energetickým šmejdůmenergetickým šmejdům  ve skutečnosti naletělo, za poslední tři roky to byly přinejmenším desetitisíce," uvádí Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ v tiskové zprávě.

Jedním z největších přínosů novely je, že spotřebitel může smlouvu se zprostředkovatelem kdykoliv vypovědět nebo odvolat udělení plné moci k uzavření smlouvy udělené zprostředkovateli. Pokud se zákazník nerozhodne pro zrušení plné moci, zanikne zmocnění automaticky nejpozději do 12 měsíců ode dne jeho udělení.

Výpověď zprostředkované smlouvy ještě 15 dnů po zahájení dodávky

Nové povinnosti pro zprostředkovatele vzniknou také v oblasti smluv, které uzavírají s dodavateli. Jakmile zprostředkovatel vybere pro zákazníka dodavatele energií a na základě plné moci s ním uzavře smlouvu, je povinen předat písemné vyhotovení této smlouvy zákazníkovi, a to nejpozději do 14 dnů od jejího uzavření nebo zahájení dodávky. Díky tomu bude mít spotřebitel k dispozici všechny dokumenty a podmínky.

Pokud se spotřebitel rozmyslí a rozhodne se vypovědět smlouvu, kterou za něj uzavřel zprostředkovatel, může tak učinit do 15 dnů po zahájení dodávky.

Od 1. července 2022 se pak zprostředkovatelská činnost v energetice stane novým druhem podnikání, které je možné provozovat pouze s oprávněním od Energetického regulačního úřadu. Aby zprostředkovatel takové oprávnění získal, bude muset splnit stanovené podmínky, například mít vzdělání a praxi v energetice.

Smlouva na dobu určitou maximálně na 36 měsíců

Novinky nastávají i ve smluvním vztahu přímo s dodavatelem. Pokud spotřebitel uzavře smlouvu s dodavatelem mimo pobočku –⁠ třeba po telefonu nebo s podomním prodejcem –⁠ může ji vypovědět bez postihu do 15 dnů od zahájení dodávky. Nově je stanovena také maximální délka smlouvy na dobu určitou na 36 měsíců. Jestliže je ve smlouvě uvedena delší doba, po uplynutí 36 měsíců se smlouva automaticky stává smlouvou na dobu neurčitou.

Zpřísnily se také lhůty pro zabránění tzv. prolongaci, tedy automatickému prodloužení smlouvy. Bez postihu může spotřebitel vypovědět smlouvu do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání závazku. A snáze se závazku může zbavit rovněž v případě zániku vlastnického nebo užívacího práva k nemovitosti –⁠ to znamená, že ukončení smlouvy bude jednodušší při stěhování nebo prodeji nemovitosti.

Tip: Nově bude na vyúčtování uvedeno také datum konce závazku, což usnadní změnu dodavatele. Spotřebitel už totiž nebude muset složitě dohledávat původní smlouvy.

Při zvýšení cen výpověď smlouvy bez postihu

Novela dále udává dodavateli povinnost adresně a písemně informovat zákazníka o zvýšení cen. Už tedy nebude stačit zveřejnit informaci o zdražení na webové stránce, upozornění musí obdržet každý zákazník do své e-mailové nebo poštovní schránky, a to nejpozději 30 dní předem. Pokud s novými cenami nesouhlasí, může spotřebitel smlouvu vypovědět bez hrozby sankcí nejpozději 10 dní předtím, než vstoupí změny v platnost.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark