Cestovní pojištění - Vietnam

Očkování při cestě do jihovýchodní Asie - 2. díl

V předchozím článku jsme si uvedli, jaká očkování jsou doporučována při cestě do jihovýhodní Asie. Někdy se ale může stát, že dané očkování před cestou prostě nemáte. Co potom dělat?

Mezinárodní očkovací průkaz není k zahození

Pokud se do určité oblasti necháváte očkovat jen kvůli sobě, mezinárodní očkovací průkaz nepotřebujete. Jestliže ale nějaká země vyžaduje určitá očkování, bude chtít vidět, že je skutečně máte. A to prokážete právě razítkem v mezinárodním očkovacím průkaze. Ten vám na požádání vystaví lékař.

Tento případ se týká například žluté zimnice, kterou jsme uvedli v předchozím článku. Pokud cestujete z endemické oblasti, budete potřebovat doklad o tom, že jste očkování podstoupili.

Tento průkaz je tvořen dvěma dokumenty – certifikátem o platném očkování a vlastním mezinárodním očkovacím průkazem. Vystaví vám ho například v očkovacím centru, kam se před cestou půjdete nechat očkovat. Jeho vystavení může být zpoplatněno, většinou v řádech 100 – 200 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, dá se očkovací průkaz zakoupit i zvlášť a pouze jej lékaři předložit k vyplnění.

Výhodou tohoto průkazu je, že je psaný v anglickém či francouzském jazyce, přičemž je vždy lepší, když vám jej vystaví v angličtině. Na letišti či hraničním přechodu by tak celník neměl mít problém ověřit, co se v dokumentu píše.

Když očkování nemáte

Někdy dojde i k případům, že vás proti nemoci naočkovat nemohou. Na očkování totiž musíte být zdraví a někdy je i obyčejná rýma a kašel na překážku. Pokud se neuzdravíte tak, abyste byli po nemoci alespoň 10 dnů a zároveň vám ještě minimálně 10 až 14 dnů zbývalo do odletu, většina očkovacích látek vám bohužel nebude moci být podána. Nebo jednoduše potřebujete několik očkování, ale nemáte dost času na patřičný rozestup mezi nimi, a tak dostanete pouze některá.

Neznamená to ale, že byste svou dovolenou museli zrušit. Jen se s lékařem poraďte, jaké opatření máte v dovolenkové destinaci učinit, abyste minimalizovali riziko nákazy. Mezi tato opatření může patřit například pití pouze balené vody, nenakupovat jídlo u stánků na ulici, často si desinfikovat ruce, nenavštěvovat prales a místa s hojným výskytem komárů atd. Vždy záleží na zemi, do které cestujete.

Očkování - Afrika

A když očkování není?

Druhou variantou je pak situace, že na nějakou nemoc očkování zkrátka není. To se týká například horečky dengue a chikungunys, která ve výše probíraných zemích řádí například v Bruneji, Barmě, Malajsii či Vietnamu.

V takovém případě můžete pouze zavést preventivní opatření, abyste se nákaze vyhnuli, a to chránit se proti poštípání komárem pomocí repelentu, oděvu s dlouhými rukávy a nohavicemi, a také moskytiérou.

Panika je zbytečná

Ať už očkování nedostanete z důvodu nemoci nebo proto, že na danou nemoc žádné očkování není, nepanikařte a nenechte si zkazit dovolenou. Vždy existuje pouze určitá pravděpodobnost nákazy, nikoli stoprocentní jistota. To, že do dané země cestujete bez očkování, neznamená, že určitě onemocníte.

Riziko nákazy často v dané zemi panuje pouze v určitých oblastech, kterým se můžete vyhnout a zdržovat se naopak v částech země, kde je riziko minimální.

Co ještě nepodcenit

Kromě očkování a kvalitního cestovního pojištění sledujte při cestách do dané země i politickou a bezpečnostní situaci. Ministerstvo zahraničních věcí vydává na svých stránkách doporučení na svých stránkách doporučení pro jednotlivé země. V záložce „Cestujeme“ naleznete aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí. Při prověření před cestou se tak dozvíte, do kterých oblastí není doporučeno cestovat, například z důvodu demonstrací či nestabilní situace.

Jak vybrat cestovní pojištění

Součástí by pak mělo být i kvalitní cestovní pojištění. Jeho složení závisí na charakteru vaší dovolené. Zohlednit musíte limit pojištění léčebných výloh, případné pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, zvláště pokud cestujete s dětmi, ale i pojištění rizikových sportů, pokud se plánujete věnovat rizikovým aktivitám.

Současně platí, že čím dále cestujete, tím vyšší by měly být limity pojistného plnění. V případě jihovýhodní Asie by se měly pohybovat okolo 10 000 000 Kč.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.