Obchodní centrum

Neutrácíte zbytečně, protože neumíte efektivně (u)šetřit? Poradíme!

Každý z nás dělá denně desítky finančních rozhodnutí. Řešíme, jestli si koupit nové boty, které se nám ve výloze tolik zalíbily, přemítáme, zda na večeři připravit rizoto nebo topinky. Přemýšlíme, jestli ta vysněná dovolená, kterou máme zítra zaplatit, není až příliš velkým soustem pro náš rodinný rozpočet. Co když ale šetříme na nesprávných místech a kvůli tomu nám peníze tečou skrze prsty? Poradíme, jak šetřit efektivně a tam, kde to má smysl!

Ďábelské slevy

Věděli jste, že vůbec první slevový kupón vyslala do světa společnost Coca Cola už v roce 1887? Tehdy známý gigant poskytl svým zákazníkům slevu na další nápoj a prakticky okamžitě si vysloužil obdiv široké veřejnosti. Není proto divu, že si získal spoustu pozornosti ze strany zákazníků i firem.

Akční nabídky, slevy a slevové kupóny nás tak provází už prakticky od nepaměti. Ne vždy jsou ale tak výhodné, jak se na první pohled tváří. Pokud slevy aktivně a rádi vyhledáváte a využíváte, je dobré si odpovědět na několik zásadních otázek:

  • Opravdu danou věc potřebuji?

  • Budu z ní mít dlouhodobý užitek?

  • Stihnu zlevněnou potravinu/surovinu zkonzumovat?

  • Není potravina prošlá nebo jinak znehodnocená?

  • Vím bezpečně, jak vysoká byla cena vybraného produktu před slevou?

  • Nenakupuji v časovém presu?

Pokud jste si na všechny výše uvedené dotazy objektivně odpověděli, v cestě za vybraným produktem vám už nic nestojí. Pamatujte ale na známý výrok z knihy Miloslava Šimka „Nechci slevu zadarmo“ a zvláště u velkých výprodejů se mějte na pozoru. I tady totiž platí, že není všechno zlato, co se třpytí.

Levnější potraviny jsou většinou nekvalitní

Možná namítnete, že je ekonomicky výhodnější pořídit méně kvalitní uzeninu nebo sýr a v domácím rozpočtu tak nějakou tu kačku ušetřit. Ve finále je to ale přesně naopak. Levnější potraviny bývají zpravidla méně kvalitní, což se projevuje na jejich vůni i chuti. Do pokrmu jich tak ve skutečnosti budete muset přidat mnohem víc a jeho cena bude vyšší. Dopřejte si proto čas od času poctivé a kvalitní suroviny a naučte se z nich vařit tak, že to ocení nejen vaši strávníci, ale i peněženka.

Nešetřete tam, kde to nemá smysl

Velice podobnou radu můžeme aplikovat taky na výběr a nákup elektroniky nebo vybavení domácnosti. Pokud například stojíte mezi dvěma matracemi, z nichž jedna stojí půlku toho, co druhá a kvalitnější, nesahejte hned po té levnější. Zpravidla ji totiž opotřebujete mnohem dřív, než tu, která má více zón nebo ochranných potahů a je vyrobena z kvalitnějších a odolnějších materiálů.

Pokud si přece jen dražší model nemůžete dovolit, počítejte s tím, že ten levnější budete stejně za pár měsíců, maximálně pak let, měnit za novější. Finanční úspora pak v tomhle případě postrádá jakýkoli smysl. To samé také platí například pro postele (na rozvrzané a rozpadající se posteli se opravdu dobře nevyspíte) nebo nákup elektroniky. Levnější modely patří mezi spotřební zboží a vydrží vám sloužit maximálně tak po dobu záruční lhůty. Pár měsíců po jejím uplynutí budete s největší pravděpodobností vyrážet pro další kus.


Žena s nákupními taškami

Nevrhejte se do změny bez rozmyslu

Ušetřit nějakou tu stovku i tisícikorunu samozřejmě můžete i změnou tarifu nebo mobilního operátora či dodavatele energií. Protože ale na našem trhu existuje nepřeberné množství nabídek, je dobré je mezi sebou vzájemně porovnat a nesjednávat první, která vám – lidově řečeno – přijde pod ruku. Ne každá nabídka, která se totiž tváří výhodně, výhodná opravdu je. Pokud zvolíte špatně, může přijít plánovaná úspora vniveč.

Často je totiž potřeba splnit určité podmínky nebo je výhodná sazba fixována jen po určité období. Taky je potřeba zohlednit podmínky stávajícího tarifu nebo dodavatele energií a ověřit, jestli vám změnou nevyvstane povinnost uhradit smluvní pokutu za předčasné vypovězení smlouvy. Jakmile tyto informace ověříte, porovnejte mezi sebou jednotlivé nabídky tarifů nebo dodavatelů energií a vyberte si tu, která vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat. Výběr neuspěchejte ani se nerozhodujte v časové tísni.

Závazky plaťte včas

Že zrovna nemáte na úhradu další splátky a proto budete výzvy věřitele ignorovat? Chyba! Pokud dopředu víte, že další splátku půjčky jednoduše nedokážete uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pokud byste situaci ignorovali, nejen, že vám budou naskakovat úroky, ale taky se můžete dopracovat až k obřím smluvním pokutám a v krajním případě i exekuci.

Pozor ale dávejte též u opakovaného vyžívání tzv. splátkových prázdnin. Za odklad splátky sice zaplatíte pouze symbolický poplatek, pokud ale budete této služby využívat opakovaněji, může se vám i sebevíce výhodná půjčka prodražit. Pokud navíc cítíte, že vám půjčky a úvěry přerůstají přes hlavu, je dobré popřemýšlet o jejich refinancování nebo konsolidaci. I tady je ale potřeba důkladně prozkoumat podmínky vybrané společnosti i smlouvu té stávající. Vyhnete se tak sankcím a dalším nepříjemnostem.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?