nesplácení dluhu

Nesplácíte úvěr? Dejte si pozor na exekuci

6. 7. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

S půjčkou má podle aktuálních průzkumů zkušenost každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu nebo koupi vlastního bydlení, jeho rekonstrukci nebo modernizaci. Roste ale také popularita spotřebitelských úvěrů, kterými financujeme třeba nákup automobilu nebo výdaje, které jednoduše nepočkají. Každý dluh je ale potřeba dřív nebo později splatit. Co dělat, když se dostanete do prodlení se splácením? Rozhodně nestrkejte hlavu do písku, ale situaci aktivně řešte!

Co vás může dostat do problémů?

Důvodů, proč nejste schopni dostát svým závazkům, může být nepřeberné množství. Možná se právě nacházíte v pracovní neschopnosti, potýkáte se s těžkým úrazem nebo vleklou nemocí, která vám znemožnila pobírat stabilní a obvyklý příjem.

Nebo jste si jen špatně nastavili výši splátek a délku splatnosti. Důvodem samozřejmě může být i další nečekaný výdaj, který jednoduše nesnese odkladu. Problémem je ale i špatná finanční gramotnost a z ní plynoucí pozdější komplikace. Pokud – lidově řečeno – lepíte jednu půjčku půjčkou druhou, není to dobré.

  • Náš tip: Abyste měli klidnější spaní, sjednejte si k půjčce nebo hypotéce pojištění schopnosti splácet.

Co se stane po splatnosti?

Nesplácení úvěru nebo hypotéky je cestou do pekla. Ze začátku se možná nebude dít nic zásadního, z dlouhodobého hlediska ale hrozí exekuce nebo dokonce vězení. Pokud uplyne den splatnosti, pravděpodobně vás bude kontaktovat věřitel s upomínkou. Dostanete samozřejmě několik dní na vzpamatování se a banka nebo nebankovní poskytovatel bude vaše „uklouznutí“ brát jako omyl, který se už nebude opakovat. Pokud ale chybějící splátku během několik dní nezaplatíte, přitvrdí. Připravte se proto na smršť upomínek telefonických, písemných, ale i prostřednictvím SMS či e-mailů.

Připravte se na pokuty i zesplatnění dluhu

Pokud na uvedené výzvy věřitele nebudete reagovat, počítejte se smluvní pokutou. Její výše není pevně daná a liší se proto dle vybraného poskytovatele. Stále však platí, že toto opatření má podpořit pozitivní motivaci dlužníka závazek splatit. Navíc některé společnosti, u kterých si půjčujete dlouhodobě, vám při dobré spolupráci pokutu rádi odpustí. Pokud ale ani na toto opatření nereagujete, čekejte ve schránce dopis se zesplatněním dluhu. Co to znamená v praxi? Například to, že jako dlužník ztrácíte možnost splátkového kalendáře. Jde navíc o poslední šanci se se společností vyrovnat a to tak, že během poměrně krátké doby zaplatíte naráz celou pohledávku.

S předžalobní výzvou ztrácíte možnost splátkového kalendáře

Po předžalobní výzvě pak následuje žaloba a soudní řízení. Pamatujte také na to, že každé nesplácení úvěru nebo hypotéky se odráží v registrech, což vám může ztížit a zpravidla také znemožnit další půjčky v bance (i u některých nebankovních společností, které nenabízí půjčky bez registru). Co následuje dál? To samozřejmě vždy záleží na konkrétní společnosti i dlužníkovi.

Insolvence a exekuce

Jednou z možností, jak se dluhů, které vám přerostly přes hlavu zbavit, je insolvence. Můžete tak podat například insolvenční návrh s cílem vašeho oddlužení. Po dobu 5 let pak budete splácet určitou stanovenou částku. Počítejte ale s tím, že během zmíněné doby budete pobírat jen nezbytné minimum, ze kterého je opravdu těžké vyžít.

Posledním krokem je potom exekuce. To v případě, že se ke splácení dluhu stále nemáte. Pokud jste navíc měli exekuce ještě před půjčkou, kterou nyní nezvládáte hradit, může na vás věřitel podat trestní oznámení pro podvod.

A co je to exekuce? V první řadě státem povolený způsob vymáhání dluhů, pro který jsou také státem stanovena pravidla. Exekuci provádí soudem pověřený exekutor (tzv. soudní exekutor), který může dlužníkovi obestavit účet nebo zabavit majetek.

Mezi základní způsoby provedení exekuce pak patří srážky ze mzdy a jiných příjmů, přikázání pohledávky, příkaz k výplatě z bankovního účtu a v neposlední řadě i prodej movitých věcí a nemovitostí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.