Největší letiště světa – zvládněte přestup jako profík
Čeká vás cesta na vaši vysněnou dovolenou, ale neměli jste štěstí na přímý let? Pak vás uklidníme. Máme pro vás tipy, jak na bezpečný a pohodový přestup na letišti. A s nimi i seznam největších letišť světa.
Kolik potřebujete času na přestup
Každé letiště má svůj vlastní minimální čas na přestup, tzv. „minimum connection time“. Je to čas dostatečně dlouhý k tomu, aby cestující stihli přestoupit z jednoho letu na druhý. Minimální čas na přestup se pohybuje u většiny letišť mezi 2 až 3 hodinami. Větší letiště znamená více času, který budete potřebovat.
Pokud máte zakoupený let s přestupem v rámci jedné rezervace, máte tzv. garantovaný přestup. To znamená, že pokud vám vlivem zpoždění prvního letadla uletí letadlo druhé, letecká společnost se o vás musí postarat (let na vás počká, případně vás posadí na nejbližší pozdější let). Pokud letenky kupujete nezávisle na sobě, máte negarantovaný přestup a nikdo na vás nepočká, ale ani vám nezajistí pozdější náhradní let.
Nezapomeňte na cestovní pojištění
Chystáte se do zahraničí? Nezapomeňte na sjednání cestovního pojištění. To vám pokryje případnou léčbu v cílové destinaci a v některých případech pokryje i případy, kdy vám uletí letadlo při přestupu.
Kde hledat informace o přestupovém letu
Pokud si budete chtít zjistit více informací o svém přestupovém letu, máte na výběr z několika možností:
Oficiální webové stránky vaší letecké společnosti. Pokud si nejste jisti, kontaktujte leteckou společnost přímo.
Oficiální webové stránky letiště.
Rezervační potvrzení (většinou e-mailové) – najdete zde informace o letech, včetně časů a míst přestupu.
Cestovní kancelář, kde jste zájezd kupovali.
Příprava na bezproblémový přestup
Pokud vás čeká let s přestupem z jednoho letadla do druhého, obvykle dostanete všechny palubní lístky již při prvním odbavení. Při přestupu opustíte jedno letadlo, na odletové tabuli si ověříte, kde bude přistaveno navazující letadlo (tato informace se obvykle objevuje hodinu před odletem). Pokud všechny palubní lístky nedostanete, musíte si zajít na tranzitní přepážku, kde si o palubní lístky požádáte.
Ve chvíli, kdy budete znát bránu, u které bude vaše letadlo přistaveno, se vydáte po směrových tabulích.
Na některých letištích jsou koridory (chodby), které vás navedou z jednoho místa na druhé přímo.
Co se zavazadly?
Pokud máte garantovaný přestup, vaše zavazadla s vámi poletí až do cílové destinace. V opačném případě si musíte zavazadlo vyzvednout, dojít na check-in a znovu odbavit jako u prvního letu.
Na některé terminály se pěšky nedostanete
Zatímco obvykle se můžete mezi jednotlivými terminály pohybovat pěšky, pokud se nacházejí dále od sebe, můžete využít možnost přepravy tramvají, vlakovým spojem či autobusem.
Na některých letištích vás mohou mezi terminály převážet také vozidla taxislužby. O konkrétním způsobu přepravy se informujte u svého letu – sledujte informační tabule, které vám ukážou cestu i způsoby dopravy mezi terminály.
Chraňte i své zavazadlo
Chcete při přepravě letadlem ochránit svůj kufr, ale i jeho obsah? Pak byste neměli zapomínat na kvalitní TSA zámek. Zatímco jiní pasažéři se do vašeho zavazadla nedostanou, pracovníci letiště mají univerzální klíč, takže jejich namátkové kontrole nijak bránit nebudete.
Kufr můžete před poškozením chránit i tak, že jej obalíte potravinovou folií, případně zakoupením obalu na kufr. Zavazadlo nezapomeňte správně označit. Na cedulku napište své jméno a příjmení, adresu vašeho ubytování na dovolené, telefonní číslo, e-mail, číslo letu a kam letíte. Polohu svého zavazadla můžete kontrolovat na webových stránkách jednotlivých leteckých společností.
Tipy pro pohodlný přestup
Pokud chcete, aby byl váš přestup na letišti co nejplynulejší a bez zbytečných komplikací, doporučujeme vám nesledovat jen cenu letenky, ale právě i váš čas na přestup. Levné letenky se často vyznačují tím, že budete mít na přestup nedostatek času – a pro vás se tak stane nereálným stihnout druhé letadlo. Obzvlášť v případě, že bude první let zpožděný. Výhodnější variantou je koupě garantovaného letu.
Odlétáte už dnes a ještě stále nemáte cestovní pojištění? Sjednejte si jej online – klidně v den odletu.
Přehled největších letišť světa
Přestože na největších letištích světa většina Čechů při cestě za svými letními dobrodružstvími nepřestupuje, možná vás bude zajímat, která letiště patří k těm největším. Podle počtu odbavených pasažérů jde o tato letiště:
Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson Atlanta: 75,7 milionu lidí.
Mezinárodní letiště Dallas/Fort Worth: 62,4 milionu lidí.
Mezinárodní letiště Denver: 58,8 milionu lidí.
Mezinárodní letiště Chicago O'Hare: 54 milionu lidí.
Mezinárodní letiště Los Angeles: 48 milionu lidí.
Podle průzkumu společnosti Hopper z minulého roku, který vycházel ze sledování evropských letišť během prvních devíti červencových dnů, byste si nejdéle počkali na těchto letištích:
Brusel, Belgie: 72 % letů zpožděno; 2,5 % zrušeno.
Frankfurt, Německo: 68 % zpožděno; 7,8 % zrušeno.
Eindhoven, Nizozemsko: 67 % zpožděno; 1,8 % zrušeno.
Luton, Velká Británie: 66 % zpožděno; 2,7 % zrušeno.
Budapešť, Maďarsko: 65 % zpožděno; 2,1 % zrušeno.