Hypotéka

Nejlevnější hypotéka: Kdo ji nabízí?

19. 4. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

V prosinci uplynulého roku finanční odborníci pro nový rok 2020 předpověděli nárůst úrokových sazeb a to až ke 3 %. Rok 2019 se přitom nesl ve znamení mírného poklesu sazeb u hypoték. Všechny předpoklady však mění vzniklá celosvětová epidemie koronoviru. Jak se nakonec úrokové sazby opravdu vyvinou, ukáže až čas.

Některé banky zdražovaly hypotéky už na konci roku 2019

Aktuálně je stav takový, že řada bank ke zdražení hypoték přistoupila již v závěru loňského roku. Mezi první banky, které zvýšily úrokové sazby, patřila skupina ČSOB zahrnující ČSOB a Hypoteční banku. V prosinci ČSOB a Hypoteční banka nabízely hypotéky od 2,69 %, což znamenalo navýšení o 0,2 %.

„Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 %. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat. Úrokové sazby se přesto z pohledu žadatele drží na velmi pozitivní úrovni,“ uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. Zdražily také další banky včetně Komerční banky, Equa banky, Moneta Money Bank a dalších.

UniCredit bank nabízí hypotéky s fixací na pět, sedm nebo deset let se sazbou od 2,42 %. To potvrzuje také Raiffeisenbank, která zdražila hypotéky s fixací na 3 a 5 let o 0,6 % na současných 2,55 %. U hypoték s fixací na 1 rok však naopak šla s cenou dolů a to na sazbu začínající už na 2,75 %. 

V lednu 2020 úrokové sazby doslova zamrzly, a to kvůli poklesu zájmu o hypotéky, který trvá již tři měsíce za sebou. Průměrná úroková sazba v lednu 2020 činila 2,36 %. Skokové navýšení úrokových sazeb v tuto chvíli nehrozí a vliv na to má rovněž velmi vážná situace způsobená rozšířením koronaviru.

Nejlevnější hypotéky na trhu nabízí Fio banka

Která z bank v současné době nabízí nejlevnější hypotéku? To nelze tak jednoduše říci. Úrokové sazby se pohybují od 1,98 % až do 4,19 % s tím, že významnou roli hraje vedle samotného žadatele a jeho finanční situace výše hypotéky a délka fixace. Jak jsem již řekli o hypotéky s fixací na 1 rok bývá minimální zájem, největší je tradičné o fixaci na tři nebo pět let.

Porovnání úrokových sazeb u hypotéky 2 000 000 Kč:

Banka1 fixace3 fixace5 fixace

Česká spořitelna

4,19

3,34

2,64

ČSOB

2,62

2,62

2,62

Equa Bank

3,99

2,89

2,89

Fio banka

2,48

2,18

1,98

Hypoteční banka

2,95

2,75

2,74

Komerční banka

4,52

4,12

3,92

mBank

2,74

2,69

2,44

Moneta Money Bank

2,72

2,72

3,02

Raiffeisenbank

3,7

3,5

3,5

Sberbank

2,49

2,29

2,29

UniCredit Bank

2,59

2,59

2,49

Wüstenrot

3,93

2,53

2,53

Zlevní hypotéky kvůli koronaviru?

Na přelomu roku však nikdo neočekával, že celý svět postihne epidemie koronaviru, který se rozšířil z Číny. Dopady omezujících opatření, které mají zabránit prudkému šíření viru, jako k tomu došlo v Itálii, budou mít dalekosáhlé důsledky na ekonomiku všech zemí .

Očekává se, že centrální banky provedou celou řadu kroků za účelem povzbuzení oslabené ekonomiky. V případě hypotečního trhu je nutné počítat s výrazným poklesem zájmu o nové hypotéky.

Trh půjde dolůTrh půjde dolů. V objemech, kusech i sazbách. Banky si teď všechny lámou hlavu, jak bude ten propad veliký. Ještě začátkem března se epidemie na výsledcích nijak neprojevovala. O to složitější je odhadnout, jak dopadne březen a další měsíce,” říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA), který odhaduje výpadek produkce na 6 až 7 týdnů. 

“To by bylo velmi nepříjemné, ale nebylo by to fatální. Věřím tomu, že to tak bude. ČNB vydala trhu razantní signál snížením svých sazeb. V kombinaci se zvýšenou snahou bank získat z menšího koláče nějaké klienty, se trend obrátí a úrokové sazby hypotečních úvěrů půjdou dolů,” dodává.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.