Odmítání peněz

Nebankovní půjčka: Co to je a její specifika - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozebrali, co je nebankovní půjčka a jaká jsou její specifika. V dnešním díle se podíváme na další specifika tohoto typu půjček.

Nahlížení do registru jako znak seriózní společnosti

Banky při zpracovávání klientovy žádosti o půjčku vždy nahlížejí do centrálního registru dlužníků. Nebankovní společnosti naopak někdy lákají klienty na to, že do těchto registrů nenahlíží, a tak u nich má šanci půjčku získat i ten, kdo už jinde dluží a nesplácí.

A právě to by pro vás mělo být zdviženým varovným prstem. Nahlížení do registru má svůj důvod. Každý poskytovatel půjčky má povinnost prověřit si vaši bonitu a schopnost splácet. Česká národní banka navíc 1. října 2018 vydala doporučení, podle kterého:

1 - Celková výše vašich dluhů nesmí překročit devítinásobek vašeho ročního příjmu. (Tzv. ukazatel DTI - debt-to-income - celková výše dluhů k čistému příjmu.)

2 - Podíl splátky na čistém měsíčním příjmu nesmí překročit 45 %. (Tzv. Ukazatel DSTI - debt-service-to-income - podíl splátky dluhu na čistém měsíčním příjmu.)

A to se dá ověřit právě v kombinaci s doložením vašeho aktuálního příjmu a zároveň porovnání vašich stávajících dluhů v registru.

Recenze jako znak spokojenost

Při zvažování půjčky u nebankovní společnosti je vhodné prověřit si společnost na internetu. Různá internetová fóra nabízejí řadu názorů na dané společnosti a dozvíte se tam zkušenosti ostatních dlužníků. Komentovat mohou například serióznost společnosti, její ochotu řešit případné problémy, chování zaměstnanců poté, co už smlouvu podepíšete a nemůžete couvnout atd.

Kdy po takové půjčce sáhnout?

Nebankovní půjčky jsou všeobecně nedoporučovány pro svou nevýhodnost. I přes tento fakt mohou nastat situace, kdy se taková půjčka může vyplatit, nebo není zbytí a potřebujete nutně peníze, které nemáte.

Například vám výplata přijde až za pár dní, ale nutně potřebujete léky, na které ale v tuto chvíli nemáte peníze.

Některé půjčky nabízejí velice nízké poplatky, pokud ji splatíte rychle. Může se vám tak stát, že si půjčíte například 10 000 Kč, splatíte je do týdne a celkově půjčku přeplatíte jen o několik desetikorun či nižších stovek korun.

Pokud ale víte, že potřebujete půjčku na delší dobu a nezvládnete ji rychle splatit, není nebankovní půjčka dobrou variantou. Mnohem lepší bude se v takovém případě svěřit například rodině a pokusit se chybějící peníze sehnat třeba tam. A nebo se obrátit na banku, která je přeci jen serióznější.

Rada na závěr

Při vybírání nebankovní půjčky několikrát zvažte, jestli opravdu není vyhnutí. Zaměřte se také na výše uvedená specifika a pokud je to možné, půjčku co nejrychleji splaťte, aby vás náklady nevyšly příliš draho. Nebankovní společnost si také nezapomeňte prověřit a nenaleťte lákavým reklamám, které slibují především nízké splátky.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.