Nebankovní půjčka: Co to je a její specifika - 2. díl
V předchozím díle jsme si rozebrali, co je nebankovní půjčka a jaká jsou její specifika. V dnešním díle se podíváme na další specifika tohoto typu půjček.
Nahlížení do registru jako znak seriózní společnosti
Banky při zpracovávání klientovy žádosti o půjčku vždy nahlížejí do centrálního registru dlužníků. Nebankovní společnosti naopak někdy lákají klienty na to, že do těchto registrů nenahlíží, a tak u nich má šanci půjčku získat i ten, kdo už jinde dluží a nesplácí.
A právě to by pro vás mělo být zdviženým varovným prstem. Nahlížení do registru má svůj důvod. Každý poskytovatel půjčky má povinnost prověřit si vaši bonitu a schopnost splácet. Česká národní banka navíc 1. října 2018 vydala doporučení, podle kterého:
1 - Celková výše vašich dluhů nesmí překročit devítinásobek vašeho ročního příjmu. (Tzv. ukazatel DTI - debt-to-income - celková výše dluhů k čistému příjmu.)
2 - Podíl splátky na čistém měsíčním příjmu nesmí překročit 45 %. (Tzv. Ukazatel DSTI - debt-service-to-income - podíl splátky dluhu na čistém měsíčním příjmu.)
A to se dá ověřit právě v kombinaci s doložením vašeho aktuálního příjmu a zároveň porovnání vašich stávajících dluhů v registru.
Recenze jako znak spokojenost
Při zvažování půjčky u nebankovní společnosti je vhodné prověřit si společnost na internetu. Různá internetová fóra nabízejí řadu názorů na dané společnosti a dozvíte se tam zkušenosti ostatních dlužníků. Komentovat mohou například serióznost společnosti, její ochotu řešit případné problémy, chování zaměstnanců poté, co už smlouvu podepíšete a nemůžete couvnout atd.
Kdy po takové půjčce sáhnout?
Nebankovní půjčky jsou všeobecně nedoporučovány pro svou nevýhodnost. I přes tento fakt mohou nastat situace, kdy se taková půjčka může vyplatit, nebo není zbytí a potřebujete nutně peníze, které nemáte.
Například vám výplata přijde až za pár dní, ale nutně potřebujete léky, na které ale v tuto chvíli nemáte peníze.
Některé půjčky nabízejí velice nízké poplatky, pokud ji splatíte rychle. Může se vám tak stát, že si půjčíte například 10 000 Kč, splatíte je do týdne a celkově půjčku přeplatíte jen o několik desetikorun či nižších stovek korun.
Pokud ale víte, že potřebujete půjčku na delší dobu a nezvládnete ji rychle splatit, není nebankovní půjčka dobrou variantou. Mnohem lepší bude se v takovém případě svěřit například rodině a pokusit se chybějící peníze sehnat třeba tam. A nebo se obrátit na banku, která je přeci jen serióznější.
Rada na závěr
Při vybírání nebankovní půjčky několikrát zvažte, jestli opravdu není vyhnutí. Zaměřte se také na výše uvedená specifika a pokud je to možné, půjčku co nejrychleji splaťte, aby vás náklady nevyšly příliš draho. Nebankovní společnost si také nezapomeňte prověřit a nenaleťte lákavým reklamám, které slibují především nízké splátky.