Mobil platební karta

Nebankovní půjčka: Co to je a její specifika - 1. díl

27. 3. 2019
|
Délka čtení: 10 min.

Při zvažování půjčky lidé nejčastěji uvažují úvěr u nějaké z bank, které na českém trhu působí. Řada lidí ale volí i jinou možnost, a to tzv. nebankovní půjčku. Ta má svá specifika a oproti bankovní půjčce vás může vyjít výrazně dráže.

Co je nebankovní půjčka?

Klasickou půjčku si berete u banky, ať už si ji sjednáváte osobně na pobočce, nebo on-line přes její webové stránky.

Oproti tomu nebankovní půjčku si berete od instituce, která sice má povolení poskytovat spotřebitelské úvěry, ale nemá bankovní licenci. To je podle zákona v pořádku, pokud na to daná společnost dostala povolení od České národní banky.

Podívejme se na řadu specifik, se kterými se u nebankovních půjček setkáte.

Rychlost výměnou za dražší služby

Nebankovní společnosti často nabízejí své služby téměř expresně. Peníze vám po rychlém schválené úvěru okamžitě zasílají na účet, někde dokonce vyplácejí v hotovosti.

Výměnou za rychlé služby je ale často vyšší úroková sazba, než jakou byste dostali v bance. V případě nesplácení nebo zpoždění se splátkou pak následují vysoké pokuty. A při žádosti půjčky na ruku a převzetí peněz v hotovosti si připlatíte ještě o něco více. Je to logické, společnost bude mít s takovou službou ještě více nákladů, než kdyby vám peníze jen převedla na účet.

Nebankovní společnost je potřeba si prověřit

Do roku 2018 platilo, že k poskytování nebankovních půjček společnosti nepotřebovali licenci. To ale změnila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta všem poskytovatelům nebankovních půjček od 1. června 2018 ukládá povinnost mít k tomu licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Tu vydává pouze Česká národní banka.

I přes tento fakt se bohužel i v současné době můžete setkat s tím, že některé společnosti o licenci nezažádaly, ale úvěry stále nabízejí. Proto se doporučuje si nejprve prověřit, jestli společnost, u které se chcete zadlužit, má v pořádku “papíry”.

Zda už daná společnost obdržela licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů, se dozvíte na webové stránce České národní banky.

RPSN je důležitá, ale sledujte i doplňkové služby

Při porovnávání nabídek se zaměřte na několik důležitých ukazatelů, zejména výši splátek, výši úrokové sazby a hlavně RPSN. Tato zkratka značí “roční procentní sazbu nákladů” a ukazuje vám, jak nákladová vaše půjčka bude, tedy zahrnuje v sobě veškeré úroky, poplatky a další náklady, které s půjčkou můžete mít.

U nebankovních půjček, které mají často charakteristiku mikropůjček, se však zaměřte i na další ukazatele. Například na to, jestli vám společnost umožní posunout si termín splátky, když nedáte peníze včas dohromady. Tato možnost většinou stojí drobný poplatek.

Ručení nemovitostí se vyhněte

Jedním ze specifik nebankovní půjčky je i možnost sjednat si půjčku bez nahlížení do registrů, bez dokládání příjmů, ale za pomoci ručení nemovitostí.

Takový postup se ale obecně považuje za rizikový. Vystavujete se totiž riziku, že zatímco vy sice potřebujete půjčit “jen” 100 000 Kč, ručíte nemovitostí za několik milionů korun. A přijít o ni kvůli takto malé částce je cesta do pekel.

Při špatném splácení vám reálně hrozí, že pokud se předlužíte, můžete snadno skončit s dluhy na krku a bez domova.

Rozhodčí doložka se vám může prodražit

Dalším specifikem nebankovních půjček je tzv. rozhodčí doložka. Tu si některé společnosti dávají do smluv, a v případě sporu jim výrazně hraje do karet.

Standardně totiž probíhá situace tak, že pokud se v průběhu splácení vy a společnost na něčem neshodnete, řeší situaci soud. Například společnost tvrdí, že jste zaplatili pozdě a má právo vám naúčtovat smluvní pokutu, ale vy říkáte, že jste pozdě nezaplatili.

Pokud jste ale podepsali smlouvu o úvěru, jejíž součástí je rozhodčí doložka, bude se situace řešit jinak. O sporu rozhodne určený advokát, kterého ale neurčujete vy, nýbrž nebankovní společnost, u které jste si půjčili.

Na čí straně bude stát a v čí prospěch spíše rozhodne, se dá s trochou důvtipu a určitou pravděpodobností snadno odvodit.

V dalším díle si přiblížíme několik dalších specifik nebankovních půjček.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?