Manželský pár s vyúčtováním energií

Navýšení cen u Bohemia Energy: Dodavatel sliboval levnou energii do roku 2022, ale přesto zdražuje

5. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Energetická burza raketově roste, takže koncovým dodavatelům stoupají náklady. Například Bohemia Energy přiznává, že nedokáže dodržet sliby, které dříve dala některým odběratelům. Další dodavatelé energie plánují zdražení ceníků v nejbližších dnech a týdnech. Existují však i tací, kteří mají nakoupenou levnou elektřinu a zemní plyn ještě na rok 2022, a proto jejich garance platí. Pravá cenová fixace musí být zakotvena ve smlouvě, kterou uzavřete na několik měsíců, nebo spíše na několik let.

Inflace zrychluje, zvláště v energetice. Elektřina na velkoobchodním trhu meziročně zdražila o 200 %, cena zemního plynu stoupla o 300 %. Důvodem jsou klimatické změny, politické zásahy a burzovní spekulace. Zdražují emisní povolenky, které potřebuje každá špinavá fosilní elektrárna, pokud chce v Evropské unii vypouštět oxid uhličitý. Klesají dodávky ruského zemního plynu a nový plynovod Nord Stream 2 (zatím) nebyl zprovozněn…

Na českém maloobchodním trhu stále ještě seženete tarify, které zůstanou levné minimálně do roku 2022. Ale dávejte pozor, aby „cenová fixace” nebo „garance” byla formulována ve smlouvě, a nezůstala pouhým marketingovým sloganem. Někteří koncoví dodavatelé  na energetické burze uzavřeli výhodné dlouhodobé kontrakty (takzvané futures), takže dostojí svým slibům. Zatímco jiní nakupují elektřinu a zemní plyn průběžně, za aktuální (takzvané spotové) ceny, které jsou nyní drahé. Vysoké náklady následně naúčtují svým odběratelům – institucím, firmám a domácnostem.

Nadcházející zdražení cen u Bohemia Energy

Poučné jsou příběhy konkrétních lidí, kterým pomáháme optimalizovat jejich výdaje. „Vloni jsem přešel ke společnosti  Bohemia Energy entity s.r.o.  Uzavřel jsem smlouvu na elektřinu, na produktovou řadu  Energie A++ 20-22a. Cena byla garantovaná do 30. 6. 2022,” popisuje Pavel z Liberce. 29. 9. 2021 však od svého nového dodavatele dostal e-mail, ve kterém stojí: „Je nám to moc líto, ale současná situace nám nedává možnost zachovat garanci maximální ceny a musíme ji pozastavit.” 

Dodavatel bohužel nedokáže dodržet, co slíbil

Podobnou historii popisují další lidé.  „Topím elektřinou, kterou kupuji od Bohemia Energy. Ceník se jmenuje  BE Relax promo leden 21-23. Myslel jsem, že mi elektrická energie nezdraží od letoška minimálně do roku 2023,” navazuje Václav z Havlíčkova Brodu. Nyní však přišla od dodavatele omluvná zpráva: „Nejsme schopni pro Vás nakupovat energie za podmínek, které jsme Vám slíbili.”

Bohemia Energy oslovila své zákazníky jak dopisy, tak e-maily nebo v médiích. O svých krocích a důvodech informuje transparentním způsobem, který na energetickém trhu není samozřejmý. Bohužel, nedodrženou garanci maximální ceny mnozí zákazníci vnímají negativně.

Co znamená navýšení cen u Bohemia Energy

Bohemka chce Pavla i Václava od 1. 11. 2021 převést na ceník Energie A++, který každodenně zlevňuje nebo zdražuje, podle aktuálního vývoje na velkoobchodním trhu. Vzhledem k současnému trendu půjde pravděpodobně o zdražení cen u Bohemia Energy. „Zákazníkům nabízíme nejvhodnější řešení pro současnou situaci. Ani největší dodavatelé nemohou dlouhodobě doplácet obrovský cenový rozdíl, který přinesl současný růst velkoobchodních cen. Zdražení se dotkne dříve či později každého,” napsala nám Hana Novotná, tisková mluvčí Bohemia Energy.

Cenovou fixaci nabízí ČEZ nebo E.ON

Pavel i Václav se rozhodli, že využijí zákonné lhůty pro bezplatné odstoupení od smlouvy, a změní svého dodavatele. Cenovou fixaci nadále nabízí například ČEZ Prodej a.s., E.ON Energie a.s., MND a.s. nebo eYello CZ k.s. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) musí dodavatel dodržet svůj závazek, pokud garantovanou cenu slíbil ve smlouvě, kterou uzavřel na dobu určitou (třeba na 1, 2 či 3 roky).

Naproti tomu ceníky jako Energie A++ jsou problematické, protože obchodní riziko přenášejí na spotřebitele. A jelikož burzy momentálně stoupají, můžeme očekávat navýšení cen u Bohemia Energy. „Všem proto doporučujeme, aby si znovu přečetli smlouvy, než na alternativní nabídku přistoupí, a nenechali se nutit k rychlé a pro ně nevýhodné změně,“ říká Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.