cena-elektrikare

Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

17. 6. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

Kdy volat elektrikáře?

Většina lidí má k elektrikářským opravám v domácnosti respekt, protože při jejich provádění může jít o život. Nejspíš každý si poradí s výměnou žárovky nebo nahozením jističe. Pro zručného kutila nebude problém vyměnit zásuvku či připojit lustr. Ani u jednoduchých elektrikářských prací však nezapomínejte na základní pravidlo –⁠ vypnout přívod elektřiny. Také by vám nemělo chybět správné vybavení, především zkoušečka.

Jestliže si nejste jistí, i na snadné úkony přivolejte raději odborníka. Neodborné zásahy do elektřiny mohou způsobit zkrat či zranění. U elektřiny nepodceňujte ani drobné závady –⁠ například jiskřící zásuvku či poškozený kabel ke sporáku. Na složitější opravy byste měli přivolat elektrikáře v každém případě, na některé úkony budete potřebovat navíc ještě revizi.

S čím dokáže elektrikář pomoci

Řemeslníka vybírejte podle toho, jaké úpravy či instalace potřebujete provést. Běžný elektrikář pro domácnost vám pomůže s kompletní elektroinstalací včetně vysekání drážek a natažení kabelů, instalací hromosvodu, zapojením zásuvek či vypínačů nebo instalací elektrospotřebičů (sporák, bojler). Poradí si také s výměnou hlavního jističe a osazením spínače HDO, pokud měníte distribuční sazbu.

Chystáte se na instalaci fotovoltaické elektrárny nebo systému pro chytrou domácnost? Pak se vyplatí obrátit na odborníka, který má s danou specializací zkušenosti. Stejně tak na zapojení telefonu, internetu či satelitu je lepší kontaktovat odborníka na telekomunikace.

Potřebujete-⁠li provést revizi elektroinstalace, musíte se obrátit na revizního technika, který má k jejímu provedení oprávnění. V praxi to obvykle funguje tak, že elektrikář provede elektroinstalaci a revizní technik jeho práci zkontroluje a vystaví revizní zprávu.

Kde a jak najít schopného elektrikáře

Najít schopného řemeslníka není v dnešní době vůbec jednoduché, a to platí i o elektrikářích. Nejlepší způsob je zeptat se příbuzných či známých. Pokud vám mohou někoho doporučit, nemusíte se složitě pídit po referencích.

Další variantou je vyhledat si elektrikáře online. Můžete začít jednoduše tím, že zadáte do googlu spojení „elektrikář + vaše město“. Tímto způsobem se primárně dostanete k větším firmám s vlastními webovými stránkami. Pokud dáváte přednost spíše schopnému živnostníkovi, zkuste zabrousit na některý z řemeslnických portálů. Můžete vyhledávat pracovníky nejen podle specializace, ale především podle hodnocení.

Existuje několik řemeslnických portálů:

Elektrikář v rámci smlouvy s dodavatelem

Nemáte v plánu žádnou větší rekonstrukci, ale chcete mít jistotu, že když se vyskytne problém, budete mít elektrikáře rychle po ruce? Pak vám může přijít vhod nabídka některých dodavatelů energií, kteří do tarifu zahrnují asistenční služby. Stačí zavolat na asistenční linku a dodavatel vám domů pošle elektrikáře. Někdy vám na služby elektrikáře dokonce přispěje.

Například E.ON k tarifu Komplet elektřina poskytuje 3 000 Kč ročně na práci elektrikáře nebo hodinového manžela. Dodavatel innogy nabízí k tarifu možnost dokoupení domácí asistence, která zahrnuje opravy elektrických spotřebičů až do limitu 10 000 Kč ročně. ČEZ umožňuje klientům sjednat si pojištění ČEZ ASISTENT, jenž obsahuje pomoc elektrikáře v domácnosti v souvislosti s havárií či poruchou spotřebiče do limitu 5 000 Kč. Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny a najděte si výhodnou nabídku.

Na podobné služby můžete narazit také v rámci pojištění majetku. Jen si dejte pozor na to, že u pojištění domácnosti se asistenční služby obvykle vztahují primárně na zámečnické práce, jako je otevření zabouchnutých dveří a podobně. Abyste získali i služby elektrikáře, většinou si musíte připlatit prémiovou asistenci.

Kolik stojí práce elektrikáře

Než si závazně objednáte návštěvu elektrikáře, měli byste požádat o cenovou nabídku. Jinak můžete být nepříjemně překvapeni, na kolik elektrikářské práce vyjdou. Některé úkony se účtují za kus, jiné za hodinu práce. V každém případě počítejte s náklady jak na práci, tak na materiál, případně ještě cenu za kilometr. Podívejte se na příklady a orientační ceny za práci elektrikáře.

  • Elektrikářské práce v hodinové sazbě: 350–⁠550 Kč/h

  • Osazení rozvaděče do sádrokartonu: 750 Kč/ks

  • Zapojení jednofázového jističe v rozvaděči: 250 Kč/ks

  • Osazení a zapojení zásuvky: 100 Kč/ks

  • Zapojení trouby či bojleru: 500 Kč/ks

  • Revize elektroinstalace (byt 1+1): 2.400 Kč

  • Revize elektrospotřebiče: 320 Kč/ks

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.