Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?
Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.
Kdy volat elektrikáře?
Většina lidí má k elektrikářským opravám v domácnosti respekt, protože při jejich provádění může jít o život. Nejspíš každý si poradí s výměnou žárovky nebo nahozením jističe. Pro zručného kutila nebude problém vyměnit zásuvku či připojit lustr. Ani u jednoduchých elektrikářských prací však nezapomínejte na základní pravidlo – vypnout přívod elektřiny. Také by vám nemělo chybět správné vybavení, především zkoušečka.
Jestliže si nejste jistí, i na snadné úkony přivolejte raději odborníka. Neodborné zásahy do elektřiny mohou způsobit zkrat či zranění. U elektřiny nepodceňujte ani drobné závady – například jiskřící zásuvku či poškozený kabel ke sporáku. Na složitější opravy byste měli přivolat elektrikáře v každém případě, na některé úkony budete potřebovat navíc ještě revizi.
S čím dokáže elektrikář pomoci
Řemeslníka vybírejte podle toho, jaké úpravy či instalace potřebujete provést. Běžný elektrikář pro domácnost vám pomůže s kompletní elektroinstalací včetně vysekání drážek a natažení kabelů, instalací hromosvodu, zapojením zásuvek či vypínačů nebo instalací elektrospotřebičů (sporák, bojler). Poradí si také s výměnou hlavního jističe a osazením spínače HDO, pokud měníte distribuční sazbu.
Chystáte se na instalaci fotovoltaické elektrárny nebo systému pro chytrou domácnost? Pak se vyplatí obrátit na odborníka, který má s danou specializací zkušenosti. Stejně tak na zapojení telefonu, internetu či satelitu je lepší kontaktovat odborníka na telekomunikace.
Potřebujete-li provést revizi elektroinstalace, musíte se obrátit na revizního technika, který má k jejímu provedení oprávnění. V praxi to obvykle funguje tak, že elektrikář provede elektroinstalaci a revizní technik jeho práci zkontroluje a vystaví revizní zprávu.
Kde a jak najít schopného elektrikáře
Najít schopného řemeslníka není v dnešní době vůbec jednoduché, a to platí i o elektrikářích. Nejlepší způsob je zeptat se příbuzných či známých. Pokud vám mohou někoho doporučit, nemusíte se složitě pídit po referencích.
Další variantou je vyhledat si elektrikáře online. Můžete začít jednoduše tím, že zadáte do googlu spojení „elektrikář + vaše město“. Tímto způsobem se primárně dostanete k větším firmám s vlastními webovými stránkami. Pokud dáváte přednost spíše schopnému živnostníkovi, zkuste zabrousit na některý z řemeslnických portálů. Můžete vyhledávat pracovníky nejen podle specializace, ale především podle hodnocení.
Existuje několik řemeslnických portálů:
Elektrikář v rámci smlouvy s dodavatelem
Nemáte v plánu žádnou větší rekonstrukci, ale chcete mít jistotu, že když se vyskytne problém, budete mít elektrikáře rychle po ruce? Pak vám může přijít vhod nabídka některých dodavatelů energií, kteří do tarifu zahrnují asistenční služby. Stačí zavolat na asistenční linku a dodavatel vám domů pošle elektrikáře. Někdy vám na služby elektrikáře dokonce přispěje.
Například E.ON k tarifu Komplet elektřina poskytuje 3 000 Kč ročně na práci elektrikáře nebo hodinového manžela. Dodavatel innogy nabízí k tarifu možnost dokoupení domácí asistence, která zahrnuje opravy elektrických spotřebičů až do limitu 10 000 Kč ročně. ČEZ umožňuje klientům sjednat si pojištění ČEZ ASISTENT, jenž obsahuje pomoc elektrikáře v domácnosti v souvislosti s havárií či poruchou spotřebiče do limitu 5 000 Kč. Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny a najděte si výhodnou nabídku.
Na podobné služby můžete narazit také v rámci pojištění majetku. Jen si dejte pozor na to, že u pojištění domácnosti se asistenční služby obvykle vztahují primárně na zámečnické práce, jako je otevření zabouchnutých dveří a podobně. Abyste získali i služby elektrikáře, většinou si musíte připlatit prémiovou asistenci.
Kolik stojí práce elektrikáře
Než si závazně objednáte návštěvu elektrikáře, měli byste požádat o cenovou nabídku. Jinak můžete být nepříjemně překvapeni, na kolik elektrikářské práce vyjdou. Některé úkony se účtují za kus, jiné za hodinu práce. V každém případě počítejte s náklady jak na práci, tak na materiál, případně ještě cenu za kilometr. Podívejte se na příklady a orientační ceny za práci elektrikáře.
Elektrikářské práce v hodinové sazbě: 350–550 Kč/h
Osazení rozvaděče do sádrokartonu: 750 Kč/ks
Zapojení jednofázového jističe v rozvaděči: 250 Kč/ks
Osazení a zapojení zásuvky: 100 Kč/ks
Zapojení trouby či bojleru: 500 Kč/ks
Revize elektroinstalace (byt 1+1): 2.400 Kč
Revize elektrospotřebiče: 320 Kč/ks