Ovládání chytré domácnosti - topení

Naučte se správně topit, ušetříte a budete odolnější

16. 9. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Světová zdravotnická organizace doporučuje, abyste doma udržovali teplotu kolem 20 °C. Tepelnými zdroji jsou lidská nebo zvířecí těla, teplo vyrábějí také běžné spotřebiče. Ale pokud nemáte perfektně zateplený dům, drahocenná energie uniká stěnami a okny. V takovém případě potřebujete efektivní kotel nebo tepelné čerpadlo. Obojí ovšem vyžaduje pravidelnou údržbu, a podle zákona musíte topit ekologicky.

Teplo patří mezi základní lidské potřeby, podobně jako jídlo či spánek. Tepelnou energii ostatně sami vyrábíte – každým snědeným soustem, pohybem a mozkovou aktivitou. Proto se důkladně oblékáte, když se během chladných měsíců chystáte ven. Čepice, svetr a tlustý kabát potom zachycují vaše tělesné teplo, aby příliš rychle neuniklo do okolního ovzduší. Po návratu pochopitelně některé svršky odložíte, ale pokud topíte, nechoďte úplně nalehko.

Doma stačí 18 až 22 °C, nebo i méně

Někteří lidé rozpalují topení, aby mohli sedět jenom v trenkách a tílku, přestože venku třeskutě mrzne. Přitom zbytečně přeplácejí za vytápění, a navíc se rozmazlují. Po vánočních hostinách zhubnou pomaleji a venku se nachladí pravděpodobněji, než kdyby se rozumně otužovali. Nemusíte bydlet v 16 °C, abyste zlepšili svoji imunitu – takovou teplotu doporučujeme pro temperování prázdného bytu, zatímco jste venku na procházce.

Světová zdravotnická organizace jinak preferuje 18 °C (v ložnici, předsíni), 21 °C (v obýváku, pracovně) a 22 °C (v koupelně). Vyšší teplotu potřebují nemocní lidé, případně zesláblí senioři a miminka, nikoli zdraví dospělí jedinci.

Dotovaná investice se vrátí do 15 let

Podobně jako se před zimou chráníte oblečením, izolujte také svůj dům. Státní fond životního prostředí nabízí dotace („Nová zelená úsporám”) na zateplení obvodové schránky, nové dveře a okna, nebo lepší vytápěcí systém.

Uveďme reálný příklad: Manželský pár v předdůchodové věku zateplil svůj rodinný dům, a navíc investoval do účinnějšího plynového kotle. Původně utratil 694 407 Kč, avšak z dotačního programu Nová zelená úsporám dostal 273 455 Kč, takže privátní náklady klesly na 420 952 Kč. Provozní výdaje na vytápění a ohřev vody spadly z 55 000 Kč na 26 000 Kč/rok, což znamená úsporu 29 000 Kč/rok.
Tato dotovaná investice se pravděpodobně vyplatí za 15 let (privátní náklady 420 952 Kč / každoroční úspora 29 000 Kč).

Žena sedící u topení

Radiátory nebo kamna nechte volně sálat

Některé inovace jsou dobrovolné, jiné povinné. Od září 2022 nesmíte topit v kotlích, které spalují pevná paliva, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW, samy neohřívají svoje bezprostřední okolí a patří do nižší nežli 3. emisní třídy.

Ještě před topnou sezónou pozvěte technika (plynaře, topenáře, elektrikáře), aby vaše současné vytápění zrevidoval. Přinejlepším vám sdělí, že technologie vyhovuje předpisům a pracuje bezchybně. Tuzemští záchranáři a hasiči však každoročně řeší stovky tragických otrav a požárů, které byly způsobeny nedokonalým spalováním (jedovatým oxidem uhelnatým) nebo zanedbanými komíny. Prozatím zkontrolujte, jestli nemáte kamna či radiátory zaprášené, zakryté závěsem a nábytkem, zkrátka zda mohou volně sálat.

Chytré domácnosti vědí, jak správně topit

V České republice přibývají nejmodernější „inteligentní domy”, které fungují automaticky. Jsou perfektně zateplené. Obsahují rekuperační jednotku (průběžně větrají, ale teplo vydýchaného vzduchu recyklují pro další vytápění). Hlídají a regulují svoji teplotu, aby snížily provozní náklady, a svým majitelům přichystaly příjemný pravidelný návrat domů. Zároveň jsou dálkově ovladatelné… a docela drahé.

Pokud chcete okamžitě ušetřit a topit levně, výhodně změňte svého dodavatele elektrické energie anebo zemního plynu.

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.