Chytré telefony, notebooky či tablety nám přináší spoustu užitku i zábavy. Jejich pořizování ale může citelně zasahovat do rodinného rozpočtu. Levnější alternativu představuje nákup repasované elektroniky. Vyplatí se tato cesta, nebo byste se jí měli vyhnout obloukem?
Repasovaná elektronika není zboží z bazaru
Co se skrývá za pojmem repasovaná elektronika? Zjednodušeně řečeno se jedná o použité zboží určené k dalšímu prodeji. Bylo by ale chybou repasované produkty srovnávat s těmi, které koupíte v zastavárně. Repasovaná elektronika prošla důkladným servisem, problémové komponenty byly vyměněny a prodejce ručí za to, že zboží je plně funkční. Na tzv. repasy se navíc vztahuje roční záruka.
Nezaměňujte však ani repasovanou a rozbalenou elektroniku. V případě rozbaleného zboží jde o nové a nepoužité zařízení, které má jen poškozený obal nebo bylo vystaveno na prodejně.
Vrácené zboží i vybavení z korporátu
Repasovaná zařízení pořídíte ve specializovaných obchodech, ale také od známých prodejců, kteří se jinak soustředí na nové produkty. Původ repasů může být poměrně rozličný.
Nejčastěji se jedná o:
vrácené zboží,
produkty ze zpětného odkupu,
zařízení z předváděcích akcí,
elektroniku pronajímanou prostřednictvím různých leasingových nabídek,
přístroje z velkých firem, kde se vybavení obměňuje v pravidelných intervalech.
Právě původ repasované elektroniky do značné míry určuje úroveň opotřebení a možná rizika pro další užívání. Prodejce sice garantuje plnou funkčnost a poskytuje roční záruku, nicméně určité komponenty se považují za spotřební zboží a k jejich výměně často nedochází. Typickým příkladem je baterie. Někdy se tak nevyhnete jejímu nákupu na vlastní náklady.
Největším lákadlem repasované elektroniky je cena
Hlavní výhodu repasované elektroniky jednoznačně představuje cena. Zařízení lze v porovnání s novými produkty zakoupit až o 60 či 70 % levněji. Dostanete se tak ke značkám nebo modelům, které byste si za normálních okolností možná nemohli dovolit. V mnoha případech pořídíte zánovní elektroniku v nadstandardním zpracování, jež svojí životností strčí do kapsy i nepoužité modely. Je to logické – repasování levných zařízení se příliš nevyplatí.
Důkladně si prostudujte popis produktu
Nevýhody repasované elektroniky pochopitelně vychází z předchozího užívání. Bohužel nikdy nevíte, jak bylo se zařízením zacházeno. Nicméně případné závady by měly být odhaleny při kontrole ze strany prodejce. Pokud zboží není stoprocentně funkční, do prodeje se vůbec nedostane. Mechanické vady prodejci uvádí do popisu produktu. Proto si jej pečlivě prostudujte. Tyto nedostatky nijak neovlivňují funkčnost zboží, ale přesto vás mohou od prodeje odradit.
Na co si při nákupu použité elektroniky dát pozor
Vraťme se ale k otázce z úvodu – vyplatí se tedy koupit repasovanou elektroniku? Asi již tušíte, že jednoznačná odpověď neexistuje. V rámci repasů narazíte na velmi různorodé produkty. Některé se dají nepochybně označit za výbornou koupi, u jiných zase bude lepší, když se jim vyhnete. Z toho důvodu je zásadní, abyste věděli, na jaké aspekty se při výběru zaměřit.
Baterie: Baterie nesmí být prasklá, vyboulená nebo jevit jiné známky opotřebení. Je-li to možné, otestujte si alespoň krátce její výdrž.
Konektory: Zkontrolujte stav konektorů, do kterých se připojuje nabíječka, sluchátka a další příslušenství.
Ovládání: Prověřte, zda bezproblémově fungují všechna tlačítka. Nemusíte na některá přitlačit? Zaměřte se rovněž na rychlost odezvy i přesnost u touchpadů a dotykových displejů.
Připojení k internetu: Ujistěte se, že na zařízení bez potíží běží Wi-Fi. Případná oprava příslušných čipů bývá poněkud komplikovaná.
Kvalita zobrazení: Opotřebované diody zhoršují úroveň zobrazení. Vyzkoušejte, jak displej pracuje při maximálním jasu.
Kromě uvedených oblastí zhodnoťte celkový vizuální stav repasované elektroniky. Těžko budete shánět zboží zcela bez odřených ploch, škrábanců a dalších viditelných známek užívání, ale jejich nadměrný výskyt by měl sloužit jako varovný signál. Totéž platí pro znečištěný povrch – prodejce, který si nedal práci s údržbou vnějšku, spíše zanedbal i kontrolu vnitřních komponent. Zkrátka spoléhejte na svoji intuici a komplexní dojem ze zboží. Pokud jste na pochybách, elektroniku raději nekupujte. Repasovaných produktů přibývá a nepotrvá dlouho, než narazíte na ten pravý.