Stěhujete se do nového nájmu a nejste si jistí, jestli si energie přepsat na sebe? Nebo jste naopak v roli pronajímatele nemovitosti a zvažujete, zda energie přepsat na nájemníka nebo si je nechat na sebe? Projděte si pro a proti obou variant.
Při stěhování do nového bytu je potřeba vyřídit spoustu záležitostí, mimo jiné i přepis elektřiny nebo plynu. V zásadě existují dvě možnosti, jak to vyřešit:
odběrné místo se napíše na nájemníka,
odběrné místo si na sebe nechá pronajímatel.
Zjistěte, která varianta je pro vás výhodnější, ať se nacházíte v pozici majitele bytu nebo nájemníka.
Stěhujete se do nového bytu a zajímá vás, jaké jsou aktuální ceny energií? Srovnejte si nabídky dodavatelů v našich kalkulačkách.
Energie si na sebe napíše nájemník
Tato varianta je oblíbenější jak u nájemníků, tak u majitelů bytů. Sice se pojí s větší administrativní náročností – odběrné místo je potřeba převést na novou osobu. Jinak má ale pro obě strany řadu výhod.
Výhody pro nájemníka
Budete mít kompletní přehled o svých výdajích za elektřinu a plyn. Pokud se snažíte šetřit energiemi, skutečně se to odrazí ve vašich účtech.
Máte v rukou volbu dodavatele. Budete uzavírat úplně novou smlouvu, proto nemusíte zůstávat u stejného dodavatele jako majitel bytu.
Nemusíte mít obavy, že byste přišli o přeplatky na energiích.
Výhody pro pronajímatele
Vyhnete se dohadování při vyúčtování. Veškerá spotřeba energií bude vázána na nájemníka, a tak se vyhnete případnému vymáhání nedoplatků.
Ušetříte si složité rozúčtování spotřeby – abyste spotřebu konkrétního nájemníka správně spočítali, museli byste žádat o výjimečné vyúčtování s ohledem na trvání nájemní smlouvy. To vás bude stát extra čas i poplatky u dodavatele.
Budete nájemníka motivovat k úsporám. Když si necháte energie na sebe, může se stát, že nastavené zálohy současný nájemník výrazně přesáhne a vy z něj budete složitě dostávat nedoplatky.
Nemusíte z energií odvádět daň z pronájmu, pokud používáte výdajový paušál. Platby za energie totiž vůbec nebudou chodit na váš účet jako součást nájmu, nájemník je bude hradit napřímo.
U neplatičů budete mít nižší částku k vymáhání. Pokud vám nájemník nebude hradit nájemné, nemusíte se starat alespoň o částku za energie – tu si bude u neplatiče vymáhat přímo dodavatel.
Energie si na sebe ponechá majitel bytu
Na první pohled se varianta, že si pronajímatel ponechá odběrné místo na své jméno, jeví jako jednoduchá a bezstarostná. Jaké jsou její výhody?
Výhody pro nájemce
Žádná administrativní zátěž – každý měsíc uhradíte částku za energie společně s nájemným.
Výhody pro pronajímatele
Nemusíte řešit převod odběrného místa.
Máte pod kontrolou spotřebu elektřiny a plynu.
Nevýhody převažují
Co když ale pronajímatel odebírá energie od drahého dodavatele? Pak se nájemník může snažit o úsporu ze všech sil, ale stále bude hradit zbytečně vysokou částku. Pronajímatel se v těchto případech přemlouvá ke změně jen těžko, protože ho vysoké účty za energie netrápí. Navíc se často nájemníci setkávají s nepoctivým vyúčtováním záloh – majitel si vyžádá nedoplatek za energie, ale o případném přeplatku se jaksi zapomene zmínit.
Na straně pronajímatele zase zůstává riziko, že nájemce nebude hradit ani nájemné, ani energie. Dodavatel ale se splatností záloh nepočká. Proto se přepis energií na nájemce jeví jako oboustranně výhodnější varianta.
Jak vyřídit přepis energie na nájemce
Přepis energie na nájemce vyžaduje součinnost obou stran, ale pokud majitel bytu nechce ztrácet čas papírováním, může udělit nájemci plnou moc pro vyřízení přepisu. Ten pak může veškeré náležitosti vyřešit sám.
Na přepis energií má dodavatel lhůtu 30 dní, ale často je možné proces urychlit nebo dokonce vyřídit online.
Zařiďte si rovnou levnější energie
Přepis energií je ideální příležitostí pro změnu dodavatele. V každém případě musí nájemník uzavřít novou smlouvu. Proto není nutné, aby převzal stejného dodavatele, jako měl majitel bytu nebo předchozí nájemník.
Udělejte si srovnání cen elektřiny nebo plynu, a rovnou získejte pomoc s přepisem odběrného místa. Ušetříte tak nejen peníze, ale také starosti.