Ženská ruka s klíči od bytu

Nájemník nebo majitel –⁠ na koho napsat energie?

22. 3. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Stěhujete se do nového nájmu a nejste si jistí, jestli si energie přepsat na sebe? Nebo jste naopak v roli pronajímatele nemovitosti a zvažujete, zda energie přepsat na nájemníka nebo si je nechat na sebe? Projděte si pro a proti obou variant.

Při stěhování do nového bytu je potřeba vyřídit spoustu záležitostí, mimo jiné i přepis elektřiny nebo plynu. V zásadě existují dvě možnosti, jak to vyřešit:

  • odběrné místo se napíše na nájemníka,

  • odběrné místo si na sebe nechá pronajímatel.


Zjistěte, která varianta je pro vás výhodnější, ať se nacházíte v pozici majitele bytu nebo nájemníka.

Čeká vás stěhování?

Stěhujete se do nového bytu a zajímá vás, jaké jsou aktuální ceny energií? Srovnejte si nabídky dodavatelů v našich kalkulačkách.

Energie si na sebe napíše nájemník

Tato varianta je oblíbenější jak u nájemníků, tak u majitelů bytů. Sice se pojí s větší administrativní náročností –⁠ odběrné místo je potřeba převést na novou osobu. Jinak má ale pro obě strany řadu výhod.

Výhody pro nájemníka

  • Budete mít kompletní přehled o svých výdajích za elektřinu a plyn. Pokud se snažíte šetřit energiemi, skutečně se to odrazí ve vašich účtech.

  • Máte v rukou volbu dodavatele. Budete uzavírat úplně novou smlouvu, proto nemusíte zůstávat u stejného dodavatele jako majitel bytu.

  • Nemusíte mít obavy, že byste přišli o přeplatky na energiích.

Výhody pro pronajímatele

  • Vyhnete se dohadování při vyúčtování. Veškerá spotřeba energií bude vázána na nájemníka, a tak se vyhnete případnému vymáhání nedoplatků.

  • Ušetříte si složité rozúčtování spotřeby –⁠ abyste spotřebu konkrétního nájemníka správně spočítali, museli byste žádat o výjimečné vyúčtování s ohledem na trvání nájemní smlouvy. To vás bude stát extra čas i poplatky u dodavatele.

  • Budete nájemníka motivovat k úsporám. Když si necháte energie na sebe, může se stát, že nastavené zálohy současný nájemník výrazně přesáhne a vy z něj budete složitě dostávat nedoplatky.

  • Nemusíte z energií odvádět daň z pronájmu, pokud používáte výdajový paušál. Platby za energie totiž vůbec nebudou chodit na váš účet jako součást nájmu, nájemník je bude hradit napřímo.

  • U neplatičů budete mít nižší částku k vymáhání. Pokud vám nájemník nebude hradit nájemné, nemusíte se starat alespoň o částku za energie –⁠ tu si bude u neplatiče vymáhat přímo dodavatel.

Energie si na sebe ponechá majitel bytu

Na první pohled se varianta, že si pronajímatel ponechá odběrné místo na své jméno, jeví jako jednoduchá a bezstarostná. Jaké jsou její výhody?

Výhody pro nájemce

  • Žádná administrativní zátěž –⁠ každý měsíc uhradíte částku za energie společně s nájemným.

Výhody pro pronajímatele

  • Nemusíte řešit převod odběrného místa.

  • Máte pod kontrolou spotřebu elektřiny a plynu.

Nevýhody převažují

Co když ale pronajímatel odebírá energie od drahého dodavatele? Pak se nájemník může snažit o úsporu ze všech sil, ale stále bude hradit zbytečně vysokou částku. Pronajímatel se v těchto případech přemlouvá ke změně jen těžko, protože ho vysoké účty za energie netrápí. Navíc se často nájemníci setkávají s nepoctivým vyúčtováním záloh –⁠ majitel si vyžádá nedoplatek za energie, ale o případném přeplatku se jaksi zapomene zmínit.

Na straně pronajímatele zase zůstává riziko, že nájemce nebude hradit ani nájemné, ani energie. Dodavatel ale se splatností záloh nepočká. Proto se přepis energií na nájemce jeví jako oboustranně výhodnější varianta.

Řešíte přepis energií?

Přepis odběrného místa s sebou nese spoustu papírování. Rádi vám s ním pomůžeme a rovnou i poradíme s výběrem výhodnějšího dodavatele energií.

Jak vyřídit přepis energie na nájemce

Přepis energie na nájemce vyžaduje součinnost obou stran, ale pokud majitel bytu nechce ztrácet čas papírováním, může udělit nájemci plnou moc pro vyřízení přepisu. Ten pak může veškeré náležitosti vyřešit sám.

Na přepis energií má dodavatel lhůtu 30 dní, ale často je možné proces urychlit nebo dokonce vyřídit online.

Zařiďte si rovnou levnější energie

Přepis energií je ideální příležitostí pro změnu dodavatele. V každém případě musí nájemník uzavřít novou smlouvu. Proto není nutné, aby převzal stejného dodavatele, jako měl majitel bytu nebo předchozí nájemník.

Udělejte si srovnání cen elektřiny nebo plynu, a rovnou získejte pomoc s přepisem odběrného místa. Ušetříte tak nejen peníze, ale také starosti.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.