Konsolidace - žena

Na co si dát pozor při konsolidaci

14. 5. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Jedna splátka, druhá, třetí… U každé půjčky jiná doba splatnosti, jiné úroky i poplatky. Jde vám z toho hlava kolem? Východiskem může být konsolidace, tedy sjednocení všech vašich dluhů do jedné splátky. Než se však rozhodnete učinit pořádek ve svých úvěrech tímto způsobem, přečtěte si všechna pro a hlavně proti.

V dnešní době, kdy náhlé snížení příjmů není ničím výjimečným, se kdekdo může dostat do situace, kdy je pro něj těžké splácet všechny své závazky. Jak se problematickým dluhům postavit čelem a vše se ctí ustát? Možné řešení nabízí konsolidace.

Sloučení úvěrů? Obliba stoupá

Povědomí o možnosti spojení více úvěrů do jednoho navíc roste a řada českých dlužníků se již touto cestou vydala. Typický klient konsolidace má dva spotřebitelské úvěry v řádu desetitisíců a jeden větší úvěr na bydlení nebo na auto.

Počet konsolidací, které naše společnost v loňském roce uzavřela, vzrostl oproti roku 2019 o 18 procent, což mimo jiné přičítáme současné ekonomické situaci. Lidé se v době pandemie více starají o své finance a hledají možnosti, jak ušetřit. Nejčastěji slučujeme do jednoho dva až tři úvěry a naši klienti v průměru ušetří dva tisíce korun měsíčně. Samozřejmě to závisí na výši splátky, kterou si stanoví. Od roku 2012 využilo konsolidaci v Česku již více než 20 tisíc našich klientů a na Slovensku skoro 10 tisíc,“ uvádí Luděk Jírů, generální ředitel společnosti Home Credit ČR a SR.

Jak funguje konsolidace

Konsolidace je vlastně sloučení dosavadních půjček do jedné. Vícenásobný dlužník tak poté platí už jen jednu pravidelnou splátku, odpadají i další náklady v podobě nejrůznějších poplatků spojených s úvěrovými účty.

Spojit lze spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorenty, někde pomohou i s hypotékou, leasingem či mikroúvěry. V rámci takzvané partnerské konsolidace lze dokonce sloučit závazky celé rodiny. I konsolidované úvěry si pak můžete pojistit pro případy náhlé nemožnosti splácet v době nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání.

Velmi však záleží na podmínkách konkrétního poskytovatele. Někteří nemusejí chtít konsolidovat leasing či mikropůjčky, jinde vám zase nevezmou vůbec žádné úvěrové produkty od nebankovních společností.

Věřitelé poskytující konsolidaci úvěrů umějí nabídnout nižší celkovou splátku, což jistě uvítá nejeden klient hledající řešení, jak ulevit napnutému měsíčnímu rozpočtu. Praxe ukazuje, že správně nastavenou konsolidací lze ušetřit stovky až jednotky tisíců korun měsíčně. Zní to až příliš ideálně? Čekáte, kdy přijdou všechna ta „ale“? Tady jsou.

Konsolidace půjček: Podmínky jednotlivých poskytovatelů se liší

Konsolidace vám může vytrhnout trn z paty, ovšem pamatujte na to, že jde stále jen o další úvěr – má své výhody, nevýhody a hlavně pravidla, která je nutné dodržovat. Poskytovatel si vás jistě řádně „proklepne“. Pokud máte negativní záznam v registru dlužníků, nemusí vás chtít pod svá křídla.

Podmínkou konsolidace jsou minimálně dva vhodné úvěry, maximální počet obvykle není stanoven. Důležitá je však celková suma půjček. Většinou se setkáte se stropem 500 000 až 600 000 Kč, někteří věřitelé nabízejí velkorysejší milionový strop. Pak je ale zapotřebí mít ručitele, případně nemovitost do zástavy.

Původní půjčky konsolidací doplatíte, a tak je možné, že se setkáte s poplatky za předčasné splacení. Ty jsou sice zákonem regulované – mohou dosahovat maximálně 1 % ze splácené části půjčky (respektive 0,5 % u půjček se splatností kratší než jeden rok), – určitým dalším výdajům se přesto nevyhnete.

Konsolidace a její nevýhody

Dalším zcela zásadním úskalím sloučení úvěrů je, že se vám zpravidla prodlouží doba splatnosti, navýší se tedy i částka, kterou za půjčky přeplatíte. Měsíčně tak sice na splátkách ušetříte, celkově však zaplatíte více.

Patří dodat, že i před volbou poskytovatele konsolidace porovnávejte nabídky na trhu. „Nahlédněte na stránky ČNB na seznam poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Pokud vybranou společnost nenajdete, poptejte nabídky jiných ověřených poskytovatelů. Konsolidace má být cestou z problémů, ne vstupenkou k dalším,“ dodává specialista Ondřej Hruška ze Srovnejto.cz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.