V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.
Opravdu půjčku potřebujete?
V první řadě je potřeba si zodpovědně a upřímně odpovědět na otázku, zda se bez půjčky doopravdy neobejdete. Chcete si půjčit na letní dovolenou, vánoční dárky nebo nejnovější model chytrého telefonu? V takovém případě si půjčku dvakrát dobře rozmyslete.
Odborníci a finanční experti se totiž shodují, že půjčovat bychom si měli pouze v situacích, kdy se bez finanční injekce doopravdy neobejdeme a to na věci, z nichž máme dlouhodobý užitek. Jít může například o bydlení, jeho vybavení, pořízení automobilu pro pracovní, či soukromé účely nebo třeba nejrůznější kurzy.
Můžete si půjčku dovolit?
Také další odpověď na otázku je více než důležitá. Není umění podlehnout reklamnímu triku nebo na oko výhodné nabídce. Je potřeba si důkladně propočítat, jestli váš rozpočet další závazek zvládne. Pokud žijete tzv. od výplaty k výplatě a nejste z aktuálního příjmu schopni vytvářet rezervy, půjčka nebude ideální volbou. Pokud si ji i přesto rozhodnete vzít, riskujete, že se dostanete do dluhové pasti.
Kolik peněz doopravdy potřebujete?
Pamatujte, že čím více peněz si půjčíte, tím vyšší částku budete muset ve finále bance nebo nebankovní společnosti vrátit. Proto si vždy půjčujte jen nezbytný objem finančních prostředků, prostřednictvím kterých dokážete aktuální situaci vyřešit.
Menší půjčku můžete vyřešit kontokorentem, který zpravidla zdarma sjednáte kreditní kartou nebo k běžnému účtu.
Vyplatí se vám půjčka v bance nebo u nebankovní společnosti?
Naprostá většina žadatelů míří s žádostí o půjčku ke své stávající bance. Tam na ně ale často čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude navíc zajímat vaše finanční minulost, příjem, ale i další informace, které ovlivňují bonitu žadatele.
Pokud vyhodnotí, že jste pro banku příliš rizikovým klientem, vaši žádost zamítne. V takovém případě můžete oslovit některé ze solidních nebankovních poskytovatelů, jejichž podmínky schválení půjčky jsou přece jen o něco mírnější. Vždy je ale potřeba vybírat pouze ověřené poskytovatele půjčky, kteří se mohou pochlubit bohatým portfoliem spokojených klientů a dlouhodobým působením na našem trhu.
Vsadíte raději na půjčku účelovou nebo tu bez doložení účelu?
Při výběru vhodného půjčkového produktu pravděpodobně narazíte také na dvě základní skupiny půjček. První z nich jsou půjčky účelové, které můžete čerpat pouze na předem určený účel (například pořízení či výstavbu bydlení, jeho vybavení, rekonstrukci nebo třeba pořízení automobilu). Takové půjčky jsou zpravidla levnější, vždy je ale potřeba poskytovateli doložit, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili.
Druhou skupinou jsou půjčky bezúčelové, u nichž není potřeba účel využití prostředků dokládat (prostřednictvím faktur nebo dalších dokumentů) a čerpání půjčky je proto o něco jednodušší. V tomto případě je však potřeba počítat s tím, že bezúčelové půjčky jsou zatíženy vyšším úrokem. Pokud ale účel využití finančních prostředků doložit nechcete nebo nemůžete, jsou bezúčelové půjčky ideální volbou.
Dokážete se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat?
Protože nabídek bankovních i nebankovních půjček je na našem trhu poměrně dost, je občas složité se v nich bezpečně zorientovat. Abyste proto měli jistotu správného výběru, vždy mezi sebou jednotlivé nabídky porovnejte. Použít můžete půjčkovou kalkulačku a online srovnávačů. Při výběru se zaměřte nejen na výši úroku, ale také RPSN, které má mnohem lepší vypovídací hodnotu.
Zjistili jste si o poskytovateli půjčky maximum informací?
Ještě před tím, než vybrané bance nebo nebankovní společnosti odešlete žádost o půjčku, je dobré si o ní zjistit maximum dostupných informací. Ty naleznete nejen na oficiální webové stránce, ale zejména v nejrůznějších internetových fórech a diskuzích. Nejcennější je samozřejmě osobní doporučení rodiny nebo známých, kteří již mají s konkrétním poskytovatelem vlastní zkušenost.
Pročetli jste smlouvu i obchodní podmínky?
Pamatujte, že podpisem smlouvy (podpis lze vyřešit i pomocí jediné SMS zprávy) stvrzujete, že s nastavenými podmínkami vybrané společnosti souhlasíte a zavazujete se k jejich dodržování. Proto si důkladně pročtěte nejen samotnou smlouvu, ale také obchodní podmínky vybraného produktu. Pozornost věnujte i tzv. „hvězdičkám“ nebo poznámkám pod čarou. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, případně si smlouvu vyžádejte k domácímu pročtení nebo konzultaci s odborníkem.
Máte sjednáno pojištění schopnosti splácet?
U krátkodobých i dlouhodobých úvěrů vždy existuje riziko, že dlužník přestane závazek splácet. A to z mnoha různých příčin. Jít může například o ztrátu zaměstnání nebo těžkou či vleklou nemoc. Proto je vždy dobré si k vybrané půjčce sjednat kvalitní pojištění schopnosti splácet. To vás podrží ve chvíli, kdy nejste schopni uhradit další splátku/splátky.
V takovém případě za vás totiž závazek převezme pojišťovna. I tady – stejně jako u jakéhokoliv jiného druhu pojištění – je ovšem vždy potřeba prostudovat rozsah pojistné ochrany i výluky, na základě kterých má pojišťovna právo pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.
Co budete dělat, když se dostanete do potíží?
Ještě před tím, než smlouvu o půjčce definitivně podepíšete, představte si situaci, kdy nebudete schopni svým závazkům dostát a upřímně si odpovězte na to, jak byste tuto situaci řešili. Ignorací výzev věřitele nebo upomínek, které se budou hromadit ve schránce, si zaděláváte na mnohem závažnější problémy. Proto je vždy potřeba s poskytovatelem půjčky aktivně komunikovat, spravit jej o aktuální situaci a domluvit se na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách), případně na nově nastaveném splátkovém kalendáři.
Praktická rada závěrem
Splátkové prázdniny nabízí řada poskytovatelů půjček standardně jako součást vybraného produktu. Za jednorázové využití této služby zaplatíte v průměru několik stokorun. Pokud ji ale budete využívat opakovaně, zásadním způsobem se vám prodraží i sebevíc výhodná půjčka.