Můžete prodat nemovitost s hypotékou?
Prodat byt či dům lze i tehdy, je-li zatížen hypotékou. Jako prodávající byste si však měli dát dobrý pozor, aby prodej proběhl hladce a bez zbytečných poplatků navrch. Na výběr máte tři možnosti prodeje nemovitosti s hypotékou. Důvody prodeje nemovitosti v tomto případě nehrají žádnou roli.
Možná jen prostě potřebujete peníze, chcete se na několik let odstěhovat za prací do ciziny nebo si toužíte koupit větší byt. Pravděpodobně nejběžnějším důvodem prodeje nemovitosti bývá rozchod s partnerem či partnerkou a jejich rozhodnutí nemovitost, kterou společně vlastní a splácí, prodat. V některých případech bývá důvodem natolik pozitivní vývoj cen nemovitostí, že se prostě její prodej vyplatí.
Prodej nemovitosti s hypotékou nabízí 3 možnosti
Předčasné splacení hypotéky
Prodej nemovitosti společně s hypotékou
Nová hypotéka ze strany kupujícího
Předčasné splacení hypotéky
Pokud máte dostatek financí nebo je doplatek hypotéky nízký, lze hypotéku předčasně splatit. Jakmile je hypotéka splacená a nemovitost je plně ve vašem vlastnictví, je možné nemovitost prodat tradičními způsobem.
Tento způsob se jeví jako nejrychlejší způsob prodeje nemovitosti s hypotékou. Zdaleka ne vždy je však možný. Lidé často nemívají na svém účtu stovky tisíc či dokonce miliony na doplacení hypotéky.
Sankce za předčasné splacení hypotéky
Zásadní roli hraje datum sjednání hypotéky. Od 1. prosince 2016 totiž platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné změnil také pravidla splácení hypotéky.
Lidé, kteří prodávají nemovitost s hypotékou sjednanou po tomto datu, mají právo každý rok splatit zdarma až 25 % z celkové půjčky. Celou hypotéku lze “beztrestně” splatit pouze k datu fixace nebo ve zcela výjimečných životních situacích.
Než se do prodeje nemovitosti pustíte, vždy si ověřte, jaké podmínky se vztahují k vaší hypoteční smlouvě, ať zbytečně nepřijdete o peníze.
O sankcích za předčasné splacení si můžete přečíst více v našem dalším článku:
Prodej nemovitosti s hypotékou
Druhé řešení je běžné a vlastně i velice jednoduché a rychlé. To však platí pouze v případě, že prodávající najde takového kupujícího, který převezme hypotéku za domluvených podmínek. Pokud banka kupujícího uzná jako bonitního, převede na něj hypotéku a prodávajícímu pak vyplatí zbývající část úvěru.
Problémy se v tomto případě prodeje mohou vyskytnout dva:
banka nemusí kupujícího schválit a to nejčastěji z důvodu nedostatečné bonity,
kupující nemusí odsouhlasit navržené podmínky (např. úroková sazba, poplatky atd.).
Nová hypotéka ze strany kupujícího
Třetí možností je způsob prodeje nemovitosti s hypotékou, kdy si kupující s bankou vyjedná novou hypotéku, která bude následně použita k zaplacení nemovitosti zatížené hypotékou.
Prodávající získá peníze za nemovitost a kupující zase nemovitost za lepších podmínek než v případě původního hypotečního úvěru.
Pokud prodej nemovitosti probíhá mimo datum fixace, bývá v zájmu banky, aby snížila nebo zrušila sankční poplatek a úvěr si tak udržela. V rámci stejné banky je celý administrativní proces výrazně jednodušší a rychlejší.
Nemusí jít přitom nutně o stejnou bankou. Novou hypotéku si lze sjednat také u jiné banky. Zde je však velmi důležité dobře spočítat, na kolik se nová hypotéka vyplatí v souvislosti například s poplatky za předčasné splacení hypotéky.