LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?
V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.
Jak pojišťovny přistupují k pojištění sběratelských modelů a hraček
Limitované edice LEGO pro dospělé, sběratelské figurky a kartičky nebo deskové hry si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti. To se vztahuje na poškození věci kvůli požáru, povodni a dalším živlům, na škody zaviněné vodou nebo elektřinou a také na krádež a vandalismus.
Pojišťovny na netradiční investiční a sběratelské předměty nahlíží dvěma způsoby.
Jako na běžný předmět, jehož hodnotu zahrnete do pojistné částky. Například limitovanou edici LEGO přidáte do souboru movitých věcí v domácnosti jako každou jinou stavebnici, televizi nebo jízdní kolo. Tím si stavebnici pojistíte na hodnotu, za níž byste ji momentálně pořídili.
Jako na sbírku, na níž se vztahují zvláštní podmínky a limity v rámci pojištění domácnosti. Obvykle se musí jednat o ucelenou sbírku, jejíž hodnotu musíte doložit znaleckým posudkem či jiným dokladem.
Kdy pojišťovny považují LEGO stavebnici za sbírku?
Každá pojišťovna přistupuje k pojištění cenností a sbírek trochu jinak, proto si pečlivě přečtěte pojistné podmínky. Například ČSOB pojišťovna trvá na doložení znaleckého posudku od experta v dané problematice a sbírky pojišťuje až po předchozím schválení. „Sbírka vždy musí být konzultována před samotným sjednáním s produktovým manažerem,“ říká Petr Milata, mluvčí ČSOB pojišťovny.
Allianz nabízí pojištění pro předměty se „sběratelskou hodnotou“, kterou vytváří ucelenost sbírky nebo exkluzivita stavebnic. „V případě pojistné události je na klientovi prokázat hodnotu a existenci zničené či ztracené věci,“ objasňuje Kateřina Novotná, specialistka interní a externí komunikace v Allianz. Ideální je předložit znalecký posudek, případně evidenci sbírky (popis jednotlivých kusů, fotodokumentaci, pořizovací doklady aj.).
Tomáš Reitermann, vedoucí Odboru pojištění občanů, vysvětluje přístup pojišťovny Kooperativa: „Víme o tom, že lidé investují své prostředky i do méně tradičních věcí a v čase se třeba z limitovaných stavebnic či jiných „běžných“ věcí mohou stát sběratelské předměty.“
Kooperativa nahlíží na sbírky jako na věci zvláštní hodnoty. Pro velmi hodnotné kousky doporučuje mít pravost a hodnotu podloženou znaleckým posudkem nebo jiným hodnověrným dokladem. Pokud ho nepředložíte, má Kooperativa stanoven omezující limit ve výši 75 000 Kč na jakoukoliv jednotlivou pojištěnou věc.
Srovnejte si podmínky pojištění domácnosti od různých pojišťoven
Na jakou hodnotu si pojistit LEGO a další sběratelské předměty
Pojištění na novou cenu: Uplatní se v případě, že si stavebnice LEGO, sběratelské figurky nebo deskové hry pojistíte jako běžnou movitou věc. Pojišťovna vám vyplatí částku, za níž si stejnou nebo obdobnou věc můžete koupit (novou pořizovací cenu).
Pojištění na obvyklou cenu: Používá se u věcí zvláštní hodnoty a sbírek. Pojišťovna vám vyplatí částku, kterou byste získali prodejem dané věci v době bezprostředně před pojistnou událostí.
Stanovte si dostatečné pojistné částky a limity. Pro věci zvláštní hodnoty (sbírky) bývá v pojistné smlouvě stanoven zvláštní limit plnění. Například Kooperativa stanovuje limit 25 % z pojistné částky na věci zvláštní hodnoty. Stejně tak může být ve smlouvě uveden sublimit plnění za jednu věc.
Pozor na správné zabezpečení sběratelských kousků
Čím vyšší je hodnota domácnosti, a tedy pojistná částka, tím lepší zabezpečení domácnosti po vás pojišťovna bude vyžadovat – například bezpečnostní dveře. Dejte si pozor také na to, že na sbírky, cennosti a další předměty s vysokou hodnotou se pojištění nevztahuje, jestliže je umístíte do nebytových prostor (např. do garáže, na půdu).
Nezapomínejte na aktualizaci pojistné smlouvy
Cena sběratelských předmětů se v čase mění, a proto byste měli pojistné částky průběžně aktualizovat. Například LEGO se stává oblíbeným investičním předmětem, a tak cena některých setů prudce stoupá. Pojišťovny většinou nabízí automatickou indexaci, aby průběžně navyšovaly pojistnou částku podle vývoje inflace. Pokud ale hodnota sbírky roste velmi rychle, nebo si pořizujete nové hodnotné kousky, měli byste pojistnou částku sami navýšit.
Nejvyšší hodnotu mají nerozbalené stavebnice LEGO pro dospělé ze speciálních edic, například Star Wars, Harry Potter, Architecture nebo Technic. Za poslední tři roky patří k nejcennějším kouskům LEGO Titanic, které se prodalo na českém Aukru i za 28 000 Kč, ačkoliv nový set stojí kolem 16 000 Kč.
Cena žádaných modelů LEGO stavebnic vyskočí těsně po uvedení na trh, protože se většinou rychle vyprodají. Pár měsíců po vydání cena obvykle poklesne a znovu vzroste v okamžiku, kdy se prémiový set přestane prodávat. Nejvíce se v čase zhodnocují extrémně limitované sady, například LEGO Architecture Billund Airport, protože ho můžete oficiálně zakoupit jen na letišti v Billundu.