Kasička ve tvaru prasátka u pračky

Elektrožrouti v domácnosti: Které spotřebiče (a zlozvyky) zbytečně zvyšují spotřebu elektřiny?

26. 4. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Ceny energií v posledních měsících značně vzrostly a v mnoha domácnostech se probírá spotřeba elektřiny. Ta se přitom dá poměrně výrazně snížit zavedením několika jednoduchých opatření. Jak vypadají největší žrouti energie, které si doma živíme?

Tepelný komfort aneb Karibik v obýváku

Pokud topíte elektřinou, tak se největší prostor k úsporám skrývá právě ve vytápění. Nikdo po vás nechce, abyste doma seděli v bundě, nicméně v mnoha českých domácnostech je objektivně přetopeno. Kromě vysokých faktur to může přinášet i zdravotní problémy, například v podobě dýchacích potíží. Proto dodržujte doporučené teploty, které zohledňují využití místností.

  • Obývací pokoj, dětské pokoje: 20–22 °C

  • Kuchyně: cca 18 °C

  • Ložnice: 16–18 °C

  • Koupelna: 23–24 °C

  • Chodby, schodiště: 15 °C


Snížení teploty v domácnosti o jeden stupeň by vám mělo ušetřit zhruba 6 % nákladů spojených s vytápěním. Kontrolu nad teplotou v jednotlivých místnostech i s pohodlným ovládáním na dálku vám zajistí chytrý termostat.

Pohotovostní režim: Dobrý sluha, ale zlý pán

Vypínáte televizi a další přístroje dálkovým ovladačem? Pak je reálně nevypínáte, jen uvádíte do pohotovostního režimu. Sice je stisknutím tlačítka opět na dálku pohodlně spustíte, ale „vypnutá“ zařízení mezitím provětrávají vaši peněženku.

Spotřeba elektřiny není v těchto případech vůbec zanedbatelná – odborníci odhadují, že pohotovostní režimy stojí v domácnosti zhruba za 8 % ročních výdajů za elektřinu. Výborným řešením je například prodlužovací kabel s vypínačem, se kterým rychle odpojíte více přístrojů najednou.

Špatně vybrané elektrické spotřebiče v domácnosti

Při výběru spotřebičů byste neměli hledět jen na krásu a funkčnost, ale také na jejich spotřebu. Díky povinným energetickým štítkům se dá spotřeba elektřiny mezi modely snadno a rychle porovnat.

Především nejpoužívanější spotřebiče (ledničku, myčku, pračku, sporák, sušičku apod.) vybírejte v úsporné variantě. Většinou si za ně trochu připlatíte, nicméně za dobu jejich životnosti se vám tato investice vrátí. V konečném důsledku vás vyjdou na méně než levnější žrouti energie.

K dalším běžným zlozvykům patří zapínání poloprázdných spotřebičů. To se týká zejména pračky, sušičky či myčky. Nebojte se využívat úsporné programy těchto zařízení, které pracují s nižší teplotou vody. Při vaření zase používejte poklice. U zakrytého hrnce je spotřeba elektřiny až čtyřikrát nižší než u hrnce, z něhož teplo volně uniká.

Spotřeba elektřiny daná leností nebo nepořádností

Zbytečná spotřeba elektřiny je dále způsobena kombinací dalších drobností, které se však v průběhu roku nasčítají. Často za nimi stojí jen lenost nebo nedůslednost. O co se většinou jedná?

  • Rozsvícená světla v místnostech, kde se nenacházíte: Dvojnásob to platí v případě, pokud jste stále ještě nepřešli na úsporné LED žárovky. Ty jsou sice dražší, ale spotřebují až o 85 % méně energie než klasické žárovky a navíc mají delší životnost.

  • Zbytečně puštěná televize či počítač: Nikdo neříká, že máte televizi vypínat, když si jdete odskočit na záchod. Ale proč by měla hodinu běžet v prázdné místnosti, zatímco vaříte?

  • Nechávání nabíječek v zásuvce: I nabíječka bez připojeného zařízení čerpá energii.

  • Plýtvání vodou: Také do rychlovarné konvice dáváte o půl litru více vody, než plánujete spotřebovat? Musíte si dopřávat každý den koupel, nestačila by sprcha?

  • Nedostatečné využívání nízkého tarifu: Pokud máte nárok na dvoutarifní distribuční sazbu, zapínejte energeticky náročné spotřebiče vždy v době nízkého tarifu. Pomůže vám s tím například rozšířená funkce odloženého startu.

Chci výhodnější elektřinu

Zbytečné přeplácení dodavatele

Nižší spotřeba elektřiny by měla jít ruku v ruce s výběrem výhodného dodavatele. Elektřinu vám zajistí řada poskytovatelů. Proč tedy platit více, než musíte? Nabídky si během několika minut srovnáte v naší online kalkulačce.

Pokud se vám některá z nabídek bude zamlouvat, naši specialisté vám zdarma pomohou s přechodem k novému dodavateli.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.