kreditni-debetni

Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

21. 5. 2022 | Aktualizováno: 31. 1. 2023
|
Délka čtení: 10 min.

Z průzkumu České bankovní asociace vyplývá, že 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá a pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u karet kreditních.

Co je kreditní karta?

Kreditní kartu nezískáváte automaticky. Je potřeba o ni požádat. Stejně tak není automatické ani schválení této žádosti. Pokud jste pro vydavatele kreditní karty (většinou banky) příliš rizikovým klientem, bude postupovat jako v případě kterékoliv jiné půjčky. Peníze, které při placení kreditkou používáte, totiž nejsou vaše, ale od banky si je vlastně půjčujete.

Po zhodnocení bonity vám je na kreditní kartě schválen úvěrový limit, do jehož výše můžete finance čerpat. S kreditní kartou tak můžete nakupovat i v případě, že na vlastním účtu momentálně peníze nemáte (třeba těsně před výplatou).

Pokud vypůjčené prostředky vrátíte v bezúročném období, neplatíte žádné poplatky ani úrok. Bezúročné období se počítá od 1. dne v měsíci a většinou je 30denní. Pokud ale peníze v dohodnutém termínu nevrátíte, úroky začnou naskakovat prakticky okamžitě.

Roční úroková sazba kreditních karet činí obvykle 20 %. Proto je čerpání úvěru prostřednictvím kreditních karet mimo bezúročné období často méně výhodné, než klasické spotřebitelské úvěry.

5 výhod kreditní karty

+ Bezúročné období, během kterého vám nenaskakují úroky ani další poplatky.

+ Kreditku můžete využít jako bleskovou půjčku.

+ Je snadnější s ní platit v zahraničí (např. v USA, Kanadě nebo Austrálii).

+ Kreditní karta není spojena s běžným účtem (je vázána na úvěrový účet).

+ Za placení kreditkou získáváte zajímavé odměny, slevy a bonusy.


5 nevýhod kreditní karty

- Kreditku nezískáte automaticky, musíte o ni požádat.

- Úvěrový limit stanovuje banka na základě bonity žadatele.

- Poměrně vysoké úroky po uplynutí bezúročného období.

- Jde o další úvěrový produkt, který může přispět k vašemu předlužení.

- Výběry z bankomatů jsou extrémně nevýhodné (poplatky se pohybují v řádu desítek až stovek korun).

Komu je kreditní karta určená?

O pořízení kreditní karty se vyplatí uvažovat ve chvíli, kdy žijete tzv. „od výplaty k výplatě“ a na konci měsíce vám chybí pár tisícikorun. Kreditku totiž můžete směle používat jako bleskovou půjčku. Pokud budete vypůjčené prostředky vracet v dohodnutém termínu, bude kreditka mnohem výhodnější, než klasická spotřebitelská půjčka nebo třeba kontokorent.

Kreditka se vám může hodit také v zahraničí, kde s ní zaplatíte třeba ubytování nebo pronájem automobilu. Debetní karty totiž v některých zemích nejsou vůbec akceptovány.

V případě, že vám banka schválí vyšší úvěrový limit, je ale potřeba hlídat, zda půjčenou sumu budete schopni splatit v bezúročném období. V opačném případě se může i z obyčejné kreditky vyklubat krajně nevýhodný úvěr, který roztočí dluhovou spirálu, z níž není cesta ven ani trochu jednoduchá.

Debetní karta – co to je?

Oproti kreditce, o kterou je potřeba zažádat, vám banka vydá debetní kartu automaticky při založení účtu. Když s ní platíte, používáte své vlastní peníze a útrata se vám odečítá od zůstatku na účtu.

Využívat ji můžete nejen při placení v e-shopech, ale také v klasických obchodech a k výběru hotovosti z bankomatů.

Debetní karta je nejběžnější platební karta, která slouží k čerpání vašich peněz, které máte na vlastním účtu. Pro větší ochranu si u ní můžete snadno nastavit limity pro placení v běžných obchodech i na e-shopech. Samozřejmostí je i možnost nastavení horní hranice pro výběr hotovosti nebo limit denního čerpání.

Pokud k debetní kartě nemáte sjednaný kontokorent, zaplatíte vždy jen s tolika prostředky, kolik se jich aktuálně nachází na vašem bankovním kontě.

5 výhod debetní karty

+ Debetní karta pracuje pouze s vašimi vlastními prostředky.

+ Její vydání a vedení je často zdarma.

+ Některé banky si neúčtují poplatky za výběr z bankomatu.

+ U některých bankomatů můžete vybírat bezkontaktně (pouze na základě přiložení karty/mobilu na předem určené místo).

+ Rychlý přístup k vašim penězům.



5 nevýhod debetní karty

- Pokud kartu někdo zneužije, jsou ve hře vaše peníze.

- V některých zahraničních zemích s debetní kartou nezaplatíte (typicky USA, Kanada nebo Austrálie).

- S debetní kartou nezaplatíte, pokud se na ní nenachází dostatek prostředků.

- Debetní karty jsou většinou bez dalších benefitů.

- Kontokorent sjednaný na debetní kartě umožňuje jít do mínusu, ale s vysokým denním úrokem.

Komu je debetní karta určená?

Debetní kartu získáváte automaticky při založení běžného účtu v bance. Pokud neradi vybíráte hotovost a nechce se vám neustále myslet na to, zda ji máte v dostatečné výši po ruce, je placení debetní kartou skvělým způsobem, jak tyhle starosti zcela odbourat. Platit s ní můžete nejen v obchodech, ale taky na e-shopech.

Pokud budete přeci jen hotovost potřebovat, není problém vybrat s kartou potřebný obnos nejen v bankomatech, ale také na mnohých dalších místech, které nabízí službu cashback (například v obchodech, trafikách, benzinových pumpách apod.). Pokud potřebujete mít na účtu neustále nějakou finanční rezervu, sjednejte si k debetní kartě kontokorent. Pamatujte ale na to, že jeho využívání je zatíženo poměrně vysokým denním úrokem.

Chcete si půjčit peníze, ale kontokorent vás neoslovil? Vyzkoušejte nezávazné porovnání půjček na našem srovnávači a a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Online srovnání

Podívejte se na nabídky poskytovatelů půjček

Ve srovnávači najdete aktuální podmínky a úrokové sazby ověřených poskytovatelů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete.