papíry počítaní energie

Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

Dodavatel končí, ale o energie nepřijdete

Dozvěděli jste se, že váš dodavatel energií končí? Nebojte, o elektřinu ani plyn nepřijdete. V těchto situacích vám kryje záda tzv. dodavatel poslední instance (DPI), který přebírá zákazníky od společností, které již nejsou schopny zajistit dodávky energie.

Přechod do režimu DPI proběhne automaticky. Jako odběratel nemusíte podávat žádnou žádost, ani se k dodavateli poslední instance hlásit – bude vám přiřazen automaticky podle distributora.


Dodavatelé poslední instance pro elektřinu:

  • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy a Morava),

  • Pražská energetika (distribuční území PREdistribuce – Praha a okolí),

  • ČEZ Prodej (distribuční území ČEZ Distribuce – zbytek ČR).


Dodavatelé poslední instance pro zemní plyn:

  • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy),

  • Pražská plynárenská (distribuční území Pražská plynárenská Distribuce – Praha a okolí),

  • innogy (distribuční území GasNet – zbytek ČR).


Dodavatel poslední instance se vám ozve během několika dní a zašle vám informace o cenách dodávek energií. Ani v případě, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nemusíte mít obavy. Přechodem do režimu DPI tento závazek zaniká.

Začněte si hledat nového dodavatele

Dodavatel poslední instance vás sice ochrání před odříznutím od dodávek energií, ale má i své nevýhody. V režimu DPI můžete setrvat maximálně 6 měsíců. Do té doby musíte uzavřít novou smlouvu, jinak vám budou přerušeny dodávky energií.

Navíc odběr elektřiny či zemního plynu v režimu DPI bývá výrazně dražší, jelikož společnost má právo zahrnout do ceny energií i náklady na obsloužení zákazníků na krátkou dobu. Po krachu Bohemia Energy se její zákazníci museli vypořádat s několikanásobným růstem cen. Měli totiž zafixované nízké ceny z minulosti, zatímco dodavatel poslední instance nakupuje energie za aktuální ceny na burze, které za poslední rok vzrostly přibližně na trojnásobek. 

Proto je ideální nezůstávat v režimu DPI déle, než musíte, a co nejdříve si najít nového dodavatele elektrické energie nebo zemního plynu.

Jak vybrat nového dodavatele

S výběrem nového dodavatele neotálejte, ale ani se nenechte zlákat první nabídkou. Ukončení činnosti vašeho dodavatele mohou využít různí podvodníci – po krachu Bohemia Energy se na trhu vyrojilo spoustu energetických šmejdů. Raději neuzavírejte smlouvy s podomními prodejci nebo po telefonu.

S výběrem nejlepšího dodavatele energií vám pomůže online kalkulačka. Vezměte v úvahu nejen nejnižší cenu, ale také spolehlivost dodavatele, podmínky smlouvy a zákaznický servis. Klidně si můžete zvolit stejnou společnost, která vám dodává energie jako dodavatel poslední instance. Nicméně i v tomto případě s ní musíte uzavřít běžnou smlouvu. K novému dodavateli přejděte nejpozději do 6 měsíců od zahájení režimu DPI.

Nový dodavatel by vám měl nabídnout nižší ceny než v režimu DPI. Přesto se vám může zdát, že nabídka mnohonásobně převyšuje ceny u vašeho bývalého dodavatele. To je dáno právě enormním zdražením na burze v posledních měsících. Ani nejlepší dodavatel energií vám teď nenabídne nízké ceny. Abyste si ale mohli být jistí férovostí nabídky, porovnejte si dodavatele elektrické energie nebo dodavatele zemního plynu.

Jak se vypořádat s původním dodavatelem

Sjednáním smlouvy s novým dodavatelem si zajistíte dodávky energií do budoucna, ale ještě zbývá vypořádání se zkrachovalým dodavatelem. Bohužel není možné využít již zaplacené zálohy u bývalého dodavatele a převést je k DPI nebo k novému dodavateli. 

Pokud zkrachovalý dodavatel vstoupí do insolvenčního řízení, bude postupně uspokojovat své věřitele – mezi ně se zařadíte i vy. Nicméně při krachu firmy obvykle nezbyde dostatek peněz pro vrácení již zaplacených záloh a nebo získáte zpět pouze jejich část.

Proto je velmi důležité zrušit trvalé příkazy nebo SIPO platby na zálohy hned, jak zjistíte, že váš dodavatel energií zkrachoval.

Co dělat, když mám problémy s úhradou energií

Peníze za zaplacené zálohy od zkrachovalého dodavatele už možná nikdy neuvidíte a navíc platíte mnohem dražší energie u dodavatele poslední instance. Tato situace může mnoho domácností přivést do finančních problémů.

Při krachu Bohemia Energy vyzvala vláda Energetický regulační úřad, aby ceny pro režim DPI zastropovala. To však není dost dobře možné, protože ERÚ nemá pravomoce nutit dodavatele, aby nabízeli energie pod tržní cenou. Nakonec se v listopadu a prosinci 2021 alespoň snížily zálohy v režimu DPI o 50 %, ale plnou cenu budou muset odběratelé doplatit po vyúčtování.

Zatím není jasné, jak se tento problém bude řešit, pokud zkrachují další dodavatelé v budoucnu. V roce 2022 bylo schváleno odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje do výše spotřeby 3 MWh ročně, což znamená maximálně částku 1.500 Kč za rok. Pro domácnosti, které se kvůli vysokým platbám za energie dostanou do finančních potíží, se nabízí ještě příspěvek na bydlení a další formy podpory od Úřadu práce. Přečtěte si další tipy, jak se s dírou v rozpočtu kvůli drahým energiím vypořádat.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.