papíry počítaní energie

Krach energetické společnosti. Na co se připravit?

V posledních měsících ukončilo činnost několik dodavatelů energií, mimo jiné i největší alternativní dodavatel Bohemia Energy. Krach této firmy se dotknul téměř milionu zákazníků v Česku. Co když skončí i váš dodavatel energií? Máme pro vás průvodce, jak postupovat při krachu energetické společnosti.

Dodavatel končí, ale o energie nepřijdete

Dozvěděli jste se, že váš dodavatel energií končí? Nebojte, o elektřinu ani plyn nepřijdete. V těchto situacích vám kryje záda tzv. dodavatel poslední instance (DPI), který přebírá zákazníky od společností, které již nejsou schopny zajistit dodávky energie.

Přechod do režimu DPI proběhne automaticky. Jako odběratel nemusíte podávat žádnou žádost, ani se k dodavateli poslední instance hlásit – bude vám přiřazen automaticky podle distributora.


Dodavatelé poslední instance pro elektřinu:

  • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy a Morava),

  • Pražská energetika (distribuční území PREdistribuce – Praha a okolí),

  • ČEZ Prodej (distribuční území ČEZ Distribuce – zbytek ČR).


Dodavatelé poslední instance pro zemní plyn:

  • E.ON (distribuční území EG.D – jižní Čechy),

  • Pražská plynárenská (distribuční území Pražská plynárenská Distribuce – Praha a okolí),

  • innogy (distribuční území GasNet – zbytek ČR).


Dodavatel poslední instance se vám ozve během několika dní a zašle vám informace o cenách dodávek energií. Ani v případě, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nemusíte mít obavy. Přechodem do režimu DPI tento závazek zaniká.

Začněte si hledat nového dodavatele

Dodavatel poslední instance vás sice ochrání před odříznutím od dodávek energií, ale má i své nevýhody. V režimu DPI můžete setrvat maximálně 6 měsíců. Do té doby musíte uzavřít novou smlouvu, jinak vám budou přerušeny dodávky energií.

Navíc odběr elektřiny či zemního plynu v režimu DPI bývá výrazně dražší, jelikož společnost má právo zahrnout do ceny energií i náklady na obsloužení zákazníků na krátkou dobu. Po krachu Bohemia Energy se její zákazníci museli vypořádat s několikanásobným růstem cen. Měli totiž zafixované nízké ceny z minulosti, zatímco dodavatel poslední instance nakupuje energie za aktuální ceny na burze, které za poslední rok vzrostly přibližně na trojnásobek. 

Proto je ideální nezůstávat v režimu DPI déle, než musíte, a co nejdříve si najít nového dodavatele elektrické energie nebo zemního plynu.

Jak vybrat nového dodavatele

S výběrem nového dodavatele neotálejte, ale ani se nenechte zlákat první nabídkou. Ukončení činnosti vašeho dodavatele mohou využít různí podvodníci – po krachu Bohemia Energy se na trhu vyrojilo spoustu energetických šmejdů. Raději neuzavírejte smlouvy s podomními prodejci nebo po telefonu.

S výběrem nejlepšího dodavatele energií vám pomůže online kalkulačka. Vezměte v úvahu nejen nejnižší cenu, ale také spolehlivost dodavatele, podmínky smlouvy a zákaznický servis. Klidně si můžete zvolit stejnou společnost, která vám dodává energie jako dodavatel poslední instance. Nicméně i v tomto případě s ní musíte uzavřít běžnou smlouvu. K novému dodavateli přejděte nejpozději do 6 měsíců od zahájení režimu DPI.

Nový dodavatel by vám měl nabídnout nižší ceny než v režimu DPI. Přesto se vám může zdát, že nabídka mnohonásobně převyšuje ceny u vašeho bývalého dodavatele. To je dáno právě enormním zdražením na burze v posledních měsících. Ani nejlepší dodavatel energií vám teď nenabídne nízké ceny. Abyste si ale mohli být jistí férovostí nabídky, porovnejte si dodavatele elektrické energie nebo dodavatele zemního plynu.

Jak se vypořádat s původním dodavatelem

Sjednáním smlouvy s novým dodavatelem si zajistíte dodávky energií do budoucna, ale ještě zbývá vypořádání se zkrachovalým dodavatelem. Bohužel není možné využít již zaplacené zálohy u bývalého dodavatele a převést je k DPI nebo k novému dodavateli. 

Pokud zkrachovalý dodavatel vstoupí do insolvenčního řízení, bude postupně uspokojovat své věřitele – mezi ně se zařadíte i vy. Nicméně při krachu firmy obvykle nezbyde dostatek peněz pro vrácení již zaplacených záloh a nebo získáte zpět pouze jejich část.

Proto je velmi důležité zrušit trvalé příkazy nebo SIPO platby na zálohy hned, jak zjistíte, že váš dodavatel energií zkrachoval.

Co dělat, když mám problémy s úhradou energií

Peníze za zaplacené zálohy od zkrachovalého dodavatele už možná nikdy neuvidíte a navíc platíte mnohem dražší energie u dodavatele poslední instance. Tato situace může mnoho domácností přivést do finančních problémů.

Při krachu Bohemia Energy vyzvala vláda Energetický regulační úřad, aby ceny pro režim DPI zastropovala. To však není dost dobře možné, protože ERÚ nemá pravomoce nutit dodavatele, aby nabízeli energie pod tržní cenou. Nakonec se v listopadu a prosinci 2021 alespoň snížily zálohy v režimu DPI o 50 %, ale plnou cenu budou muset odběratelé doplatit po vyúčtování.

Zatím není jasné, jak se tento problém bude řešit, pokud zkrachují další dodavatelé v budoucnu. V roce 2022 bylo schváleno odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje do výše spotřeby 3 MWh ročně, což znamená maximálně částku 1.500 Kč za rok. Pro domácnosti, které se kvůli vysokým platbám za energie dostanou do finančních potíží, se nabízí ještě příspěvek na bydlení a další formy podpory od Úřadu práce. Přečtěte si další tipy, jak se s dírou v rozpočtu kvůli drahým energiím vypořádat.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?