kotel na dřevo

Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

25. 7. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

Rusko omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie a útočí na Ukrajinu, které brání ve vývozu sklizeného obilí. Proto čelíme energetické krizi, překotné inflaci a vysokým úrokovým sazbám. Česká společnost chudne, ale stále máme robustní stát, který vám nabízí pomoc. Nejzranitelnější občané pobírají sociální dávky. Všechny domácnosti dostanou slevu na elektřinu a zemní plyn.

Zákonodárci taky o 2 roky posunuli termín, od kdy budou zakázány zastaralé špinavé kotle, abyste získali více času na případné inovace a investice. Nicméně jde o pouhý odklad, samotná regulace zrušena nebyla.

Nabídka energií na míru

Přemýšlíte o změně dodavatele energií?

Nabídky jednotlivých dodavatelů za vás srovnáme a pomůžeme vám vybrat tu nejvýhodnější.


V tuzemských domácnostech budou od 1. září 2024 zakázány kotle na pevná paliva, které patří do nižší nežli 3. emisní třídy, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW a neohřívají svoje nejbližší okolí. Jde například o staré uhelné spotřebiče, napojené na teplovodní trubky.

Pokud nevíte jistě, jestli váš současný kotel splňuje nová kritéria, státní a krajští úředníci vám poradí. Úspěšným žadatelům navíc vyplácejí kotlíkové dotace, jejichž podmínky závisejí na čistých příjmech konkrétní domácnosti v roce 2020.

Kolik dostanou nízkopříjmoví i bohatší zájemci

Kupříkladu domácnost starobních důchodců, ve které nežije žádný člověk středního věku, má jednoduchou situaci. Automaticky patří do nízkopříjmové kategorie, takže o kotlíkovou dotaci požádá na místním krajském úřadě. Pokud uspěje, dostane proplaceno až 95 % způsobilých výdajů, do nichž počítáme projektovou dokumentaci, potřebnou technologii, stavební a instalační práce. Na kotel, který spaluje biomasu (dřevo, dřevěné pelety), obdrží maximálně 130 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá až 180 000 Kč.

Náročnější počty čekají mladší domácnost. Například čtyřčlenná rodina, která měla předloni čisté příjmy přes 683 600 Kč, patří do bohatší sociální vrstvy. O kotlíkovou dotaci požádá na specializovaném webu nebo na krajské pobočce Státního fondu životního prostředí (SFŽP). V ideálním případě dostane proplaceno 50 % způsobilých výdajů. Na kotel, který si sám přikládá pelety, obdrží až 80 000 Kč. Na tepelné čerpadlo získá nanejvýš 140 000 Kč.

Domácnosti NízkopříjmovéBohatší

Čistý příjem na osobu v roce 2020

Do 170 900 Kč

Nad 170 900 Kč

Dotace na způsobilé výdaje

Až 95 %

Až 50 %

Dotační limityNízkopříjmovéBohatší

Pro plynový kondenzační kotel

100 000 Kč

35 000 Kč

Pro kotel na biomasu (dřevo, pelety)

130 000 Kč

80 000 Kč

Pro tepelné čerpadlo

180 000 Kč

140 000 Kč

Kde žádatkrajský úřadSFŽP

Omezení podpory plynových kondenzačních kotlů

Odpovědné instituce vám poradí, které technologie jsou, nebo nejsou podporované. Poptávka však stoupá natolik, že mnozí žadatelé na vybraný přístroj čekají.

Celosvětově vzrostl zájem o tepelnou techniku, a proto se prodloužily dodací lhůty.

Martin Havelkaspolečnost Viessmann

„Tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy nejsou výjimkou. Rostou ceny různých komponent, zdražuje také přeprava,” uvedl Petr Rubeš ze společnosti SunnyCold.

Většinu kotlů dodáváme nejpozději do 3 týdnů. Ale těžko hledáme topenáře, který má čas na instalaci,” napsala nám společnost Atmos.

Navíc není jisté, jestli v nadcházejících letech přiteče do České republiky dostatek zemního plynu. Plynové kondenzační kotle jsou proto dotovány pouze ve specifických případech.

  • V nízkopříjmových domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo závazně objednán v období od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022.

  • V bohatších domácnostech: Pokud byl nový kondenzační plynový kotel už nainstalován, nebo aspoň částečně zaplacen v termínu od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022, kdy zároveň skončila lhůta pro případnou žádost o dotaci.

Omezena byla také podpora pro další technologie, které jsou poháněny zemním plynem. Naopak stoupla maximální dotace pro tepelná čerpadla. V evropských fondech byly vyčleněny prostředky, které pravděpodobně vystačí pro všechny oprávněné žadatele: 5,5 miliardy Kč pro nízkopříjmové a 8,5 miliardy Kč pro ostatní domácnosti, dohromady tedy 14 miliard Kč.

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.