Regulace teploty na elektrickém topení

Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

16. 12. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

Elektrické vytápění rodinného domu – kam se hodí?

Vytápění domu elektřinou se hodí pouze pro velmi dobře zateplené objekty. Nejlepší uplatnění najde elektřina v pasivních domech, nulových domech nebo novostavbách s kvalitním zateplením. Orientovat se můžete podle tepelných ztrát. Čím jsou nižší, tím spíše bude vytápění elektřinou vhodnější.

Naopak u starších domů, které nejsou správně odizolované, se vytápění elektřinou může ročně vyšplhat až k 150 tisícům korun. Proto se vytápění starého domu elektřinou nevyplatí. Nehodí se pro nezateplené objekty a domy s vysokými tepelnými ztrátami.

Kolik stojí elektřina na vytápění?

V současné době se cena elektřiny pohybuje kolem 10 Kč až 12 Kč za kWh. Nicméně od 1. ledna 2023 vstoupí v platnost cenový strop, který stanovuje cenu elektřiny na nejvýše 6,05 Kč/kWh včetně DPH. Pokud nemáte zafixovanou cenu elektřiny z minulých let, dá se předpokládat, že budete platit právě tuto cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu.

Za poslední rok cena elektřiny pro domácnosti výrazně vzrostla. Na vině je růst ceny silové elektřiny na burze, který odstartoval už v loňském roce. Tehdy k němu přispělo zejména zvýšení poptávky po elektřině na konci pandemie a zdražení zemního plynu. Vyhrocení energetické krize a zvýšení velkoobchodních cen elektřiny na desetinásobek ve srovnání s předloňským rokem pak způsobila válka na Ukrajině, omezený import plynu a nedostatek jiných zdrojů v Evropě.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny v současné situaci nabízí jednotliví dodavatelé.

Jak vytápění elektřinou vyřešit?

Na konečné rozhodnutí, zda se elektrické vytápění rodinného domu vyplatí, či nikoliv, má vliv také počáteční investice. Zatímco za plynový kotel zaplatíte v průměru mezi 30–50 tisíci korun, elektrické přímotopy pořídíte již za několik tisíc. Investice do přímotopů je velmi nízká a navíc nemusíte počítat s dalšími náklady na údržbu. U plynového kotle je potřeba do nákladů na vytápění rozpočítat ještě pravidelné revize kotle a spalinových cest.

Další možností, kterou nabízí vytápění elektřinou, je pořízení podlahových rohoží nebo stropních panelů. Ty mohou fungovat také na principu sálání – to znamená, že ohřívají pouze osoby, a nikoliv celý prostor. Díky nim tak můžete na nákladech za elektřinu ušetřit, ale jejich pořizovací cena je zase vyšší, než je tomu u přímotopů. S vyšší pořizovací cenou musíte počítat také u podlahového vytápění, protože rohože se musí instalovat pod podlahu. Výhodou je, že vytápí prostor rovnoměrně a udržují stále příjemnou teplotu.

Pro větší novostavby, kde jsou tepelné ztráty nízké, ale ne úplně zanedbatelné, můžete uvažovat také o pořízení tepelného čerpadla. To funguje na principu přeměny přírodního tepla a pouze přibližně 25 % energie musí být dodáváno elektřinou. Dá se navíc využít také pro ohřev vody nejen pro využití v domácnosti, ale také v bazénu. Na druhou stranu k nízkým provozním nákladům musíte připočítat investici v řádech statisíců korun.

Vytápění domu elektřinou – příklady

Podívejte se na konkrétní příklady, na kolik vyjdou náklady na energie v domech o různé tepelné ztrátě, které využívají topení elektřinou a platí zastropovanou cenu.

Příklady nákladů pro dům o podlahové ploše 150 m2, 4 osoby pracující mimo domov (bez dětí)

Dům s tepelnou ztrátou 3 kW

VytápěníTeplá vodaOstatní spotřeba elektřinyPaušální platbyInvestice a údržbaCelkem

Elektřina přímotop

19 110 Kč

23 343 Kč

19 360 Kč

6 432 Kč

2 750 Kč

70 895 Kč

Tepelné čerpadlo

6 745 Kč

7 003 Kč

19 360 Kč

6 432 Kč

18 200 Kč

57 740 Kč

Dům s tepelnou ztrátou 7 kW

VytápěníTeplá vodaOstatní spotřeba elektřinyPaušální platbyInvestice a údržbaCelkem

Elektřina přímotop

53 454 Kč

23 343 Kč

19 360 Kč

6 432 Kč

3 350 Kč

105 939 Kč

Tepelné čerpadlo

18 866 Kč

7 003 Kč

19 360 Kč

6 432 Kč

19 933 Kč

71 594 Kč

Dům s tepelnou ztrátou 12 kW

VytápěníTeplá vodaOstatní spotřeba elektřinyPaušální platbyInvestice a údržbaCelkem

Elektřina přímotop

96 385 Kč

23 343 Kč

19 360 Kč

6 432 Kč

5 150 Kč

150 570 Kč

Tepelné čerpadlo

34 018 Kč

7 003 Kč

19 360 Kč

6 432 Kč

23 133 Kč

89 946 Kč

Zdroj: vytapeni.tzb-info.cz, na stránkách jsou k dispozici upřesňující parametry

Záleží také na vašich zvyklostech

Na reálné náklady na vytápění elektřinou má vliv celá řada dalších faktorů. Záleží na konkrétní lokalitě domu, zda je osamocen, či umístěn v husté zástavbě, ale především rozhodují vaše zvyklosti. Nároky na vytápění se zásadně liší u dvojice, která tráví většinu času v práci a doma je jen večer a o víkendu, a u pětičlenné rodiny, kde je s dětmi maminka celý den doma.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Do nákladů na vytápění domu se také výrazně promítnou vaše požadavky na příjemnou pocitovou teplotu. Právě snížení teploty vytápění je jedním ze způsobů, jak výrazně ušetřit na energiích. Obytné místnosti se doporučuje vytápět na 19 až 21 °C. Všechny tyto faktory tak ovlivňují, kolik v konečném součtu protopíte.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.