pan-pocita-vydaje

Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

15. 3. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

Naši vlast křižují dráty vysokého a nízkého napětí, vysokotlaké a nízkotlaké plynovody, abyste měli zajištěnou energii. Na celostátní přenosové a přepravní sítě navazují regionální distribuční soustavy, jejichž provozovatelé vám vyřídí novou elektrickou nebo plynovou přípojku. Především však potřebujete vnitřní domovní rozvody, napojené na koncové spotřebiče (zářivky, vytápění apod.).

Cena elektrické přípojky záleží na hlavním jističi 

Moderní domácnost potřebuje ledničku, pračku nebo kvalitní internetové připojení. Proto máme všechny české obce elektrifikované, a další potenciální odběratelé jsou zvýhodněni energetickým zákonem. Pokud elektrickou přípojku požadujete v zastavěné oblasti (vizte místní územní plán) anebo její délka nepřesahuje 50 metrů, většinu nutných nákladů hradí zdejší distributor. 

Zaplatíte „pouze” příspěvek za svůj rezervovaný příkon (za maximální možnou spotřebu), podle velikosti svého hlavního jističe. Typická česká domácnost preferuje trojfázovou pětadvacetiampérovou ochranu (3x25 A), což znamená vstupní poplatek 15 750 Kč.

Elektrické vedení provozují společnosti ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech) a PREdistribuce (v Praze). Alternativně můžete popřemýšlet o ostrovním systému napojeném pouze na vlastní (solární, větrnou) elektrárnu.

Nové rozvody elektřiny? Cena kolem 100 000 Kč

Vnitřní domovní rozvody vás pravděpodobně přijdou dráž než samotná distribuční přípojka. Potřebujete vodiče, kabely, propojovací elektroinstalační „krabice”, chrániče, vypínače, zásuvky či světelné zdroje. Každopádně vám doporučujeme, abyste rozvody elektřiny svěřili odborníkům. Poptejte několik elektrikářských firem, a posuďte jejich nabídky. Například společnost Atthero s.r.o. uvádí následující realizované zakázky:

  • Výměna hliníkové instalace za měděnou v panelákovém bytě = 65 589 Kč

  • Výměna staré elektroinstalace ve trojpodlažním domě a suterénu = 96 935 Kč

  • Nová elektroinstalace v bytě 4+kk, příprava pro podlahové vytápění = 120 765 Kč

 

Mimochodem, pojišťovny varují, že staré hliníkové elektrické rozvody jsou rizikové. Jejich dráty bývají křehké a aluminium se přehřívá, takže hrozí požár.

Plynovody se prodražují každým dalším metrem

Ve středoevropských podmínkách potřebujeme také vytápění, tentokrát však nejsme závislí na elektřině, ani na zemním plynu. Leckdo upřednostňuje městskou teplárnu, případně biomasu (dřevo, pelety) či tepelné čerpadlo. Mnohé obce proto nejsou plynofikované a všichni zájemci o přípojku zaplatí náklady sami. Většinou jde o paušál 17 250 Kč + 34 500 Kč za 2 metry + 2 645 Kč za každý další započatý metr. Takže například desetimetrová přípojka vychází na 72 910 Kč.

Plynovody jsou provozovány společnostmi GasNet (ve většině České republiky), Pražská plynárenská Distribuce (v Praze) a EG.D (v jižních Čechách). Další možností jsou propan-butanové lahve, které si můžete přivézt sami, ze specializovaných prodejen.

Vnitřní plynové rozvody stojí řádově tisícikoruny

Podobně jako elektrické dráty, také plynovodní trubky vyžadují precizní instalaci, aby se nestaly bezpečnostním rizikem. Proto vám znovu radíme, abyste oslovili několik specializovaných firem a porovnali jejich nabídky. Přitom nešetřete na kvalitě použitého materiálu a zohledněte i takzvanou „světlost” (DN, Diameter Nominal), která vyjadřuje vnitřní průměr koupeného potrubí. Například společnost GAS - TM s.r.o. uvádí následující ceny měděných plynových rozvodů.

SvětlostTrubkaSpojka („koleno”)VentilPráceCestovné (tam + zpět)

15

262 Kč/metr

500 Kč/kus

600 Kč/kus

650 Kč/hod.

20 Kč/km

18

350 Kč/metr

650 Kč/kus

700 Kč/kus

650 Kč/hod.

20 Kč/km

22

450 Kč/metr

690 Kč/kus

750 Kč/kus

650 Kč/hod.

20 Kč/km


Takže třeba desetimetrový nejširší uvedený plynový rozvod obsahující 3 spojky a 1 ventil, který řemeslníkovi zabere 2 odpracované hodiny a navíc 10 nacestovaných kilometrů (5 + 5 km), přijde na 8 820 Kč.

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.