pan-pocita-vydaje

Kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu?

15. 3. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Českou republiku protínají energetické sítě, které mají kapacitu pro další odběratele. Cena nové elektrické přípojky závisí na předpokládané maximální spotřebě, náklady na venkovní plynové potrubí spočítáte podle jeho délky. Také na vnitřní domovní instalaci najměte odborníky a investujte do kvalitních materiálů. Našli jsme firmy, které transparentně uvádějí, kolik vás budou stát nové rozvody elektřiny a plynu.

Naši vlast křižují dráty vysokého a nízkého napětí, vysokotlaké a nízkotlaké plynovody, abyste měli zajištěnou energii. Na celostátní přenosové a přepravní sítě navazují regionální distribuční soustavy, jejichž provozovatelé vám vyřídí novou elektrickou nebo plynovou přípojku. Především však potřebujete vnitřní domovní rozvody, napojené na koncové spotřebiče (zářivky, vytápění apod.).

Cena elektrické přípojky záleží na hlavním jističi 

Moderní domácnost potřebuje ledničku, pračku nebo kvalitní internetové připojení. Proto máme všechny české obce elektrifikované, a další potenciální odběratelé jsou zvýhodněni energetickým zákonem. Pokud elektrickou přípojku požadujete v zastavěné oblasti (vizte místní územní plán) anebo její délka nepřesahuje 50 metrů, většinu nutných nákladů hradí zdejší distributor. 

Zaplatíte „pouze” příspěvek za svůj rezervovaný příkon (za maximální možnou spotřebu), podle velikosti svého hlavního jističe. Typická česká domácnost preferuje trojfázovou pětadvacetiampérovou ochranu (3x25 A), což znamená vstupní poplatek 15 750 Kč.

Elektrické vedení provozují společnosti ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech) a PREdistribuce (v Praze). Alternativně můžete popřemýšlet o ostrovním systému napojeném pouze na vlastní (solární, větrnou) elektrárnu.

Nové rozvody elektřiny? Cena kolem 100 000 Kč

Vnitřní domovní rozvody vás pravděpodobně přijdou dráž než samotná distribuční přípojka. Potřebujete vodiče, kabely, propojovací elektroinstalační „krabice”, chrániče, vypínače, zásuvky či světelné zdroje. Každopádně vám doporučujeme, abyste rozvody elektřiny svěřili odborníkům. Poptejte několik elektrikářských firem, a posuďte jejich nabídky. Například společnost Atthero s.r.o. uvádí následující realizované zakázky:

  • Výměna hliníkové instalace za měděnou v panelákovém bytě = 65 589 Kč

  • Výměna staré elektroinstalace ve trojpodlažním domě a suterénu = 96 935 Kč

  • Nová elektroinstalace v bytě 4+kk, příprava pro podlahové vytápění = 120 765 Kč

 

Mimochodem, pojišťovny varují, že staré hliníkové elektrické rozvody jsou rizikové. Jejich dráty bývají křehké a aluminium se přehřívá, takže hrozí požár.

Plynovody se prodražují každým dalším metrem

Ve středoevropských podmínkách potřebujeme také vytápění, tentokrát však nejsme závislí na elektřině, ani na zemním plynu. Leckdo upřednostňuje městskou teplárnu, případně biomasu (dřevo, pelety) či tepelné čerpadlo. Mnohé obce proto nejsou plynofikované a všichni zájemci o přípojku zaplatí náklady sami. Většinou jde o paušál 17 250 Kč + 34 500 Kč za 2 metry + 2 645 Kč za každý další započatý metr. Takže například desetimetrová přípojka vychází na 72 910 Kč.

Plynovody jsou provozovány společnostmi GasNet (ve většině České republiky), Pražská plynárenská Distribuce (v Praze) a EG.D (v jižních Čechách). Další možností jsou propan-butanové lahve, které si můžete přivézt sami, ze specializovaných prodejen.

Vnitřní plynové rozvody stojí řádově tisícikoruny

Podobně jako elektrické dráty, také plynovodní trubky vyžadují precizní instalaci, aby se nestaly bezpečnostním rizikem. Proto vám znovu radíme, abyste oslovili několik specializovaných firem a porovnali jejich nabídky. Přitom nešetřete na kvalitě použitého materiálu a zohledněte i takzvanou „světlost” (DN, Diameter Nominal), která vyjadřuje vnitřní průměr koupeného potrubí. Například společnost GAS - TM s.r.o. uvádí následující ceny měděných plynových rozvodů.

SvětlostTrubkaSpojka („koleno”)VentilPráceCestovné (tam + zpět)

15

262 Kč/metr

500 Kč/kus

600 Kč/kus

650 Kč/hod.

20 Kč/km

18

350 Kč/metr

650 Kč/kus

700 Kč/kus

650 Kč/hod.

20 Kč/km

22

450 Kč/metr

690 Kč/kus

750 Kč/kus

650 Kč/hod.

20 Kč/km


Takže třeba desetimetrový nejširší uvedený plynový rozvod obsahující 3 spojky a 1 ventil, který řemeslníkovi zabere 2 odpracované hodiny a navíc 10 nacestovaných kilometrů (5 + 5 km), přijde na 8 820 Kč.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.