Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu

Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

19. 5. 2023
|
Délka čtení: 9 min.

Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

Přední světoví politici pořádají klimatické konference, aby varovali před emisemi oxidu uhličitého (CO2) a globálním oteplováním. Kritizují fosilní (uhelné, plynové) elektrárny a propagují jejich obnovitelné (větrné, solární, vodní, bioplynové) alternativy. Výsledkem jsou mezinárodní dohody, přísliby a plány.

Odhlédněme však od vysoké diplomacie a přepočítejme, kolik díky obnovitelným zdrojům ušetří normální česká domácnost. Jakmile vypne plynový kotel a zatopí dřevem, její výdaje na vytápění klesnou o polovinu. Kilowatthodina (kWh) tepelné energie zlevní zhruba z 3,66 Kč na 1,84 Kč.

Biomasa (rostlinná a živočišná produkce) slouží také pro výrobu elektřiny. Některé bioplynové stanice však zapáchají, a proto stojí spíše v zemědělských areálech než vedle rodinných a bytových domů. Tuzemské domácnosti, které investují do vlastní elektrárny, upřednostňují solární energii.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Cena fotovoltaiky od loňska klesla

Elektřina v českých distribučních soustavách meziročně zdražila o 30 %, přestože naše vláda zavedla cenové stropy. Domácnosti, které jsou závislé na fosilních a jaderných elektrárnách, letos zaplatí maximálně 7 až 11 Kč/kWh. Přesná cena závisí na vybraném dodavateli, distribuční sazbě, spotřebě a regionu.

Domácí elektrárna mezitím zlevňuje. Jako srovnávací jednotku použijeme watt-peak (Wp), respektive tisícinásobný kilowatt-peak (kWp). Jde o maximální výkon v optimálních podmínkách. Pokud na střechu nainstalujete 1 kWp, ročně vyrobíte zhruba 1 000 kWh elektrické energie, což menší domácnosti postačí na vaření. Pochopitelně záleží také na podnebných podmínkách, například Jihomoravané mají výhodu oproti Severočechům.

Podle oborového portálu pvXchange.com velkoobchodní cena fotovoltaiky meziročně zlevnila přibližně o 6 až 12 %. Watt-peak průměrného solárního panelu stál vloni 31 eurocentů, nyní klesl na 29 eurocentů. Česká koruna však mezitím posílila, import ze zahraničí zlevnil, a proto tuzemští investoři ušetří ještě více. Vloni zaplatili kolem 7,58 Kč/Wp, letos stačí 6,80 Kč/Wp.

KvalitaDuben 2022Duben 2023Zlevnění

Vysoká

10,26 Kč/Wp

8,67 Kč/Wp

o 16 %

Průměrná

7,58 Kč/Wp

6,80 Kč/Wp

o 10 %

Nízká

4,64 Kč/Wp

3,98 Kč/Wp

o 14 %

Jaký výkon má domácí elektrárna

Fosilní spalovny a jaderné reaktory zůstávají stejné jako dříve, ale kvalita fotovoltaických panelů se zlepšuje. Ještě v minulém desetiletí byl standardem solární panel o výkonu 220 až 280 Wp. Dneska běžně seženete fotovoltaiku o stejných rozměrech, která dosahuje 455 Wp. Takže novější technologii stačí menší plocha, aby vám zajistila totožné výsledky jako její předchůdkyně.

Pravděpodobnou produkci fotovoltaických panelů spočítáme podle orientačního vzorce 1 kWp = 1 000 kWh/rok. Takže kupříkladu domácí elektrárna o výkonu 4 kWp vyrobí zhruba 4 000 kWh/rok.

Zvažte, kam půjdou výrobní přebytky

Fotovoltaika dosahuje špičkového výkonu za slunečného letního dne, když rodinné domy a byty bývají liduprázdné. Lidé jsou v práci, ve škole nebo venku, zatímco jejich domácí elektrárny pracují naplno. Rodiny se vracejí domů teprve navečer, když výkon solárních panelů klesá až na nulu. Proto bývají solární elektrárny napojené na vodní nádrž (bojler), baterii nebo tepelné čerpadlo. Energie, která byla vyrobena přes den, zůstává uložena pro pozdější využití. Každé energetické úložiště má svoje výhody a negativa.

  • Bojler vychází nejlevněji, ale nerozsvítí vám žárovku, nezapne pračku ani počítač.

  • Baterie uchová elektřinu, kterou následně sami využijete nebo prodáte do centrální distribuční soustavy. V tomto případě potřebujete ještě střídač, který změní vyrobený proud ze stejnosměrného na střídavý.

  • Nejdražší bývá solární elektrárna napojená na tepelné čerpadlo. Přebytečná elektřina jde na efektivní výrobu levného tepla, což přijde vhod v chladnějších měsících.

Dotovaná fotovoltaika, cena a výroba

Srovnejme investiční náklady pro moderní rodinný dům, který má užitnou plochu 100 m2. Tržní cena kompletní solární elektrárny potom činí 222 884 Kč až 629 340 Kč podle zvoleného scénáře.

Ale přece jenom ještě vzpomeňme na svoje politiky. Evropská unie prodává takzvané emisní povolenky fosilním elektrárnám, aby vybrané peníze posloužily na čistší produkci. Česká republika svůj podíl převádí do dotačního programu Nová zelená úsporám, který jde i na domácí fotovoltaické elektrárny. Takže od tržní ceny odečtěme potenciální státní příspěvek a vyjde dotovaná cena solárních panelů 166 084 Kč až 494 290 Kč. Zvýhodněny jsou chladnější kraje: Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký.

Modelové příklady pro fotovoltaické systémy

Domácí elektrárna napojená na různá energetická úložiště
BojlerBaterie Tepelné čerpadlo

Plocha rodinného domu

100 m2

100 m2

100 m2

Roční spotřeba

3 000 až 4 000 kWh

4 000 až 6 000 kWh

nad 6 000 kWh

Počet solárních panelů

7

8

11

Plocha solárních panelů

16 m2

18 m2

25 m2

Celkový výkon

3,19 kWp

3,64 kWp

5,01 kWp

Roční produkce

3 200 až 3 400 kWh

3 420 až 3 790 kWh

4 870 až 5 290 kWh

Dvacetiletá produkce

64 000 až 68 000 kWh

68 400 až 75 800 kWh

97 400 až 105 800 kWh

Střídač

Ne

Ano

Ano

Tržní cena

222 884 Kč

355 079 Kč

629 340 Kč

Dotovaná cena

166 084 Kč

226 079 Kč

494 290 Kč

Cena vyrobené elektřiny za 20 let

2,60 až 2,44 Kč/kWh

3,31 až 2,98 Kč/kWh

5,07 až 4,67 Kč/kWh

V tabulce srovnáváme, kolik stojí domácí fotovoltaika. Cena pokrývá samotnou technologii, její instalaci, vyřízení všech formalit a DPH. Baterie má kapacitu 4,8 kWh, uvedené domácnosti vystačí asi na jeden večer + noc. Tepelné čerpadlo od společnosti Mitsubishi využívá energii venkovního vzduchu, aby ohřálo vodu v bojleru nebo v radiátorech. Uvádíme modelové příklady pro většinu České republiky. Základní data zveřejnil ČEZ, my dopočítáváme teoretickou produkci a náklady za 20 let.

Prakticky záleží také na orientaci a sklonu vaší střechy, na okolní zástavbě a flóře (nestíní?), na výrobci, koncovém dodavateli a dalších aspektech. Raději požádejte několik specializovaných firem, aby vám zpracovaly individuální nabídku, některé najdete v Solární asociaci. Při výběru zohledněte také historii dané společnosti (jak dlouho existuje), její reference a záruky.

Domov v bezpečí

Pojištění solárních panelů

Pořídili jste si solární panely? V tom případě se vám bude hodit pojištění nemovitosti. Správně sjednané pojištění vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky jednoduše a online.

Levná elektřina ze solární energie

Shrnuli jsme současnou situaci, ovšem návratnost vaší investice závisí na budoucím vývoji. Výrobci a dodavatelé odhadují maximální výdrž solárních panelů na 30 let, ale klidně buďte opatrnější a při kalkulaci zvolte kratší časový horizont. 

Otázka zní, nakolik mezitím zlevní, nebo zdraží jiné zdroje. Budou obnoveny dodávky ruského plynu do Evropské unie? Zachrání nás vodíkové technologie? Posílí, nebo oslabí česká koruna? Nevíme. Žijeme v době, kdy stoupá napětí mezi jadernými velmocemi, celková inflace zůstává vysoká. Proto se vyhneme makroekonomickým prognózám a návratnost domácí solární elektrárny odhadneme podle aktuálního stavu.

Nejdříve přepočítejme samotnou elektřinu. Pokud každoročně spotřebujete 3 420 kWh z centrální distribuční soustavy, potom zaplatíte asi 32 000 Kč/rok a 640 000 Kč za 20 let. Odpovídající solární elektrárna, napojená na baterii, stojí 226 079 Kč. Takže během 20 let vrátí svoji pořizovací cenu a navíc vám ušetří přes 410 000 Kč.

Fotovoltaika znamená investici

Solární elektrárna není ideální pro vytápění, protože v chladných měsících klesá její výkon. Nicméně v posledních letech zdražily plynárny a teplárny. Pokud máte nezateplený dům, kde protopíte 20 000 kWh/rok a používáte plynový kotel, potom zaplatíte asi 70 000 Kč/rok a 1 400 000 Kč za 20 let. Investujte do důkladného zateplení, fotovoltaiky a tepelného čerpadla. Jednorázově utratíte asi 1 000 000 Kč. V dvacetiletém horizontu však na provozních úsporách vyděláte kolem 400 000 Kč.

Samozřejmě existují také jiné investiční možnosti, takže uveďme alternativu. Dotovaná fotovoltaika s tepelným čerpadlem stojí 494 290 Kč. Kdybyste tuto částku vložili do termínovaného vkladu, který vynáší 5 % ročně, za 20 let na úrocích vyděláte přes 750 000 Kč.

Jde o teoretické odhady, budoucnost neznáme. Majitel solární elektrárny ovšem nepodléhá tržním a politickým výkyvům tolik, jako kdyby spoléhal pouze na cizí infrastrukturu. Moderní technologie jsou perspektivní, a proto některé banky poskytují na fotovoltaiku zvýhodněné půjčky.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.