Pár rozbalující krabice

Kolik vám z příjmu průměrně spolkne měsíční splátka hypotéky?

7. 12. 2019
|
Délka čtení: 7 min.

Současná situace a nízké úrokové sazby nahrávají nově uzavřeným hypotékám nebo refinancování těch stávajících. Pokud o hypotečním úvěru a bydlení ve vlastním vážně uvažujete, pravděpodobně budete řešit, jaká bude výše splátky hypotéky a kolik vám tahle splátka odčerpá z vašeho domácího rozpočtu. Připravili jsme pro vás modelovou situaci a odpovídáme na nejčastější dotazy, které jsou s touhle problematikou spojené.

Vysoká nebo nízká splátka?

Kladete si otázku, jestli je výhodnější nižší splátka a hypotéka rozložená na delší dobu nebo raději splátka vyšší a možnost vrátit vypůjčené prostředky v co možné nejkratší době? Jako kdekoli jinde i v téhle oblasti má každá mince dvě strany. Pokud zvolíte nižší měsíční splátky, hypotéku budete splácet delší dobu a pravděpodobně ji o dost „přeplatíte“. Na druhou stranu ale nižší splátka zbytečně nezatíží váš rodinný rozpočet a to často ani v případě, kdy například jeden z žadatelů přijde o práci.

Naopak vyšší splátka je sice zárukou kratší splatnosti a menšího objemu finančních prostředků, které za hypotéku vynaložíte, na druhou stranu může váš domácí rozpočet nepříjemně zatížit. Se splátkou byste proto nikdy neměli jít lidově řečeno „na dřeňna dřeň a dobře spočítat, jaká výše je pro vás únosná a která by naopak mohla vaši životní úroveň snížit, případně vás dostat do mnohem závažnějších komplikací.

Jak na výpočet splátky hypotéky?

Chcete-li si vzít hypotéku, je dobré vědět, jaké měsíční splátky vás v budoucnu čekají. Přesný výpočet splátky úvěru samozřejmě záleží na mnoha specifických faktorech, které mohou její výslednou výši ovlivnit. Protože je samotný vzorec pro výpočet splátky hypotéky poměrně komplikovaný a vstupuje do něj celá řada proměnných, je dobré si na internetu vyhledat nějakou nezávislou online kalkulačku, která za vás na základě vstupních parametrů výši splátky vypočítá.

Průměrná domácnost vydá za splátky hypotéky 42 % měsíčních příjmů

A jaká je výše splátky hypotéky u českých domácností? Podle aktuálních průzkumů vydá průměrná česká domácnost na splátku hypotéky asi 42 % svých čistých příjmů. Podle Andrey Vokálové, tiskové mluvčí Hypoteční banky bude ale zatížení Čechů hypotečním úvěrem zanedlouho ještě vyšší: „S růstem sazeb se bude tento podíl dále zvyšovat a brzy dosáhne limitu 45 %, který je doporučován ČNB jako maximum,“ sdělila Vokálová pro portál iDnes.cz.

Jak vysoká bude splátka u čtyřčlenné rodiny?

Pokud bychom se podívali na konkrétní příklad třeba u čtyřčlenné rodiny s čistým měsíčním příjmem 35 000 Kč a kupní cenou bytu 2 200 000 Kč, na který si vzali 80% hypotéku ve výši 1 700 000 Kč na 25 let s fixací úrokové sazby na 3 roky, pak s použitím orientační hypoteční kalkulačky zjistíme, že v případě úroku 1,69 %, bude rodina měsíčně platit zhruba 6 900 Kč. Samozřejmě na tuto nízkou sazbu nedosáhnou automaticky všichni klienti, často je její získání podmíněno sjednáním dalších služeb – třeba v podobě vedení bankovního účtu nebo nutnosti sjednat si životní či jiné pojištění.

Pozor na mimořádné splátky

Chcete splatit hypotéku dříve, než máte sjednáno ve smlouvě? Pak byste měli vědět, na co si dávat pozor. Nová pravidla mimořádného splácení se týkají hypoték s pohyblivou sazbou (ty je možné nyní bezplatně splatit kdykoliv), hypoték se smlouvou podepsanou od data 1. 12. 2016 a starších hypoték, u kterých po tomto datu začalo běžet nové období fixace úrokové sazby.

Podle nových pravidel je možná mimořádná splátka hypotéky kdykoliv za cenu účelně vynaložených nákladů banky. V březnu 2019 navíc ČNB vydala vysvětlení tohoto pojmu a mimořádná splátka hypotéky je díky tomu velmi levná i v průběhu období fixace úrokové sazby.

Účelně vynaložené náklady jsou v tomto případě zejména administrativní náklady, které banky vynaloží z důvodu předčasného splacení (např. plat zaměstnance, který zpracovává žádost o předčasné splacení, poplatky za katastr nemovitostí, poštovné, náklady na tisk a kopírování dokumentů, telefonní poplatky či spotřebované kancelářské potřeby).

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.