distributor plynu

Kolik je na našem území distributorů plynu?

8. 7. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

Co dělá distributor plynu?

Distributor plynu provozuje plynárenskou soustavu. Ta je tvořena plynovody a rozvádí zemní plyn z předávacích stanic na hranicích republiky až ke koncovým odběratelům –⁠ domácnostem a firmám. Distributor se stará o údržbu distribuční a rozvodné sítě, provádí investice do infrastruktury. Zodpovídá za spolehlivé dodávky plynu.

Kolik je v ČR distributorů plynu?

V České republice působí tři hlavní distributoři plynu, kteří mají rozdělené území:

  • GasNet (většina území ČR),

  • EG.D (jižní Čechy),

  • Pražská plynárenská (Praha a okolí).

Distributora plynu si nemůžete vybrat, je vám přidělen podle územního členění –⁠ tzv. distribučního území. To je jeden z hlavních rozdílů oproti dodavateli plynu, kterého si můžete svobodně zvolit.

Platba za distribuci plynu

Za služby distributora platíte v rámci faktury za plyn. Poplatky distributorovi reguluje Energetický regulační úřad (ERÚ), který před koncem roku vydává cenové rozhodnutí platné pro následující kalendářní rok. Výše regulovaných plateb se pro jednotlivá distribuční území liší, ERÚ ji určuje zejména na základě nutných investic do plynovodů.

Výsledná regulovaná cena je daná pro celé distribuční území, má na ni vliv pouze charakter odběru. Vy jako odběratel nejste tuto částku schopni ovlivnit.

Cena za distribuci plynu se skládá z plateb za:

  • přepravu plynu,

  • distribuci plynu,

  • služby operátora trhu.

Přeprava plynu zahrnuje přesun z hranic ČR ke vstupnímu bodu distribuční soustavy. Počítají se do ní rovněž poplatky za skladování zemního plynu.

Platba za distribuci plynu obsahuje dvě složky. První je dána fixně –⁠ platíte za rezervovanou kapacitu. To znamená, že tuto platbu hradíte i v případě, že je váš odběr nulový. Druhá část platby za distribuci se odvíjí od množství odebraného zemního plynu, přepočítává se podle odběru v kilowatthodinách.

Platba za služby operátora trhu se hradí OTE a ERÚ, kteří poskytují doprovodné služby k distribuci plynu, například zpracování dat.

Celková regulovaná cena tvoří přibližně čtvrtinu ceny plynu. Vy jako odběratel ji hradíte v rámci záloh a následně konečného vyúčtování svému dodavateli. Ten se postará o vypořádání plateb s distributorem.

Kdy se obrátit na distributora plynu?

Distributora plynu si nemůžete vybrat a platby za jeho služby zařídí váš dodavatel. Po většinu času tak se svým distributorem vůbec nepřijdete do kontaktu. Přesto existují situace, kdy se musíte obrátit přímo na něj.

Zapojení nové plynové přípojky

Úplně prvním krokem před vybudováním plynové přípojky je žádost o připojení k síti, kterou vám distributor musí schválit. Teprve po uzavření smlouvy o připojení k distribuční soustavě se můžete pustit do stavby přípojky.

Odečty plynu

Pracovníci distributora provádí odečet plynu jednou ročně, na jeho základě se určuje přesná spotřeba, a tím pádem i konečná cena za odběr plynu. Někdy můžete provést samoodečet plynu, v takovém případě hlásíte stav plynoměru právě svému distributorovi. Na toho se obraťte také s žádostí o mimořádný odečet plynu, třeba když se stěhujete.

Výpadky dodávek

Jestliže k vám do domácnosti neproudí plyn, tak jak má, může být na vině plánovaná odstávka nebo porucha. Nejdříve navštivte webové stránky svého distributora a informujte se o odstávkách. Pokud není na vaší adrese žádná v plánu, kontaktujte distributora a nahlaste poruchu dodávek plynu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Nastavení kotle
    22. května 2023|Petr Woff
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Brzy budou zakázány zastaralé kotle na tuhá paliva. Jestli takový spotřebič používáte, nemějte strach. Existují lepší vytápěcí technologie, které jsou nadále povolené, a navíc fungují levněji. Srovnejme, v jakých situacích se vyplatí nový kotel na tuhá paliva, nebo na zemní plyn. Porovnáme také tepelné čerpadlo a elektrokotel. Poradíme vám, jak vyměnit staré topeniště, abyste měli doma tepelný komfort a přitom ušetřili.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Nastavení teploty na radiátoru
    06. května 2023|Petr Woff
    Plynové topení: Komu se vyplatí?

    Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.