Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu
Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.
Přibývají nové nemoci
Klíšťata cítí lidské teplo, pot a oxid uhličitý, který vydechujeme. Takže jdou najisto, aby se zakousla a napila krve. Horší jsou však choroby, které některá klíšťata přenášejí.
Lymeská borelióza se projevuje červenými skvrnami, horečkou, bolestmi a vyčerpáním, na tuto nemoc obvykle zabírají antibiotika. Klíšťová encefalitida postihuje mozek a v nejtragičtějších případech způsobuje smrt, proti této chorobě však máme očkovací vakcínu.
Existují také další nemoci z klíšťat: babesióza, neoehrlichióza, bartonelóza nebo tularémie. Jakmile dostanete horečku, pocítíte bolesti či jiné neblahé příznaky, navštivte svého lékaře.
Evropská mapa klíšťat
Cizopasníci nerespektují státní hranice, takže se podívejme na mezinárodní statistiky. Evropská unie monitoruje, jak často se lidé od klíšťat nakazí encefalitidou. V absolutních číslech dlouhodobě vede Česká republika. V tuzemsku bylo zaznamenáno až 849 případů, zatímco celá EU vykázala až 3 734 případů za rok.
V relativních číslech jsme třetí za Litvou a Slovinskem. Když přepočítáme případy klíšťové encefalitidy na 100 000 obyvatel, ročně vyjde až 7,9 v České republice a až 0,9 v celé Evropské unii.
Mapa ukazuje, jak častý byl přenos klíšťové encefalitidy na člověka v roce 2020. Případy jsou přepočítány na 100 000 obyvatel. Zdroj: Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí
Epicentra v České republice
Tuzemskou situaci sleduje například společnost Protean, která už analyzovala 18 000 zachycených klíšťat. Rozeznává různé nemoci, od babesiózy po tularémii. Nejčastěji však naráží na boreliózu, kterou byla infikována zhruba desetina zkoumaných klíšťat. Když zprůměrujeme jednotlivé okresy, nejrizikověji vypadá Přerovsko.
Mapa zachycuje, kolik klíšťat přenášelo boreliózu v letech 2006 až 2022. Zdroj: Protean s.r.o.
Aktuální mapa výskytu klíšťat
Obávaným cizopasníkům vyhovují teploty od 15 do 30 °C, deště, křoviny a vysoká tráva. Aktivita klíšťat stoupá od jara a ustává na podzim. Česká zemědělská univerzita, Lesy ČR a další veřejné instituce provozují mobilní aplikaci KlíšťApka, kde uvidíte nejrizikovější oblasti ve svém okolí. Český hydrometeorologický ústav zveřejňuje Index aktivity klíštěte pro každý den, například na konci května platil pro celou republiku nejvyšší stupeň.
Mapa znázorňuje výskyt lymeské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata, od ledna do dubna 2023. Vyčíslujeme oficiální počty nakažených lidí na 100 000 obyvatel. Nejpostiženější byly Vysočina a Jihočeský kraj. Zdroj: Státní zdravotní ústav
Peprmintový olej nepoužívejte
Zvažte, jestli se nenecháte očkovat proti klíšťové encefalitidě.
V teplé vlhké dny se vyhýbejte křovinám a vysoké trávě.
Noste takové oblečení a obuv, které vás před klíšťaty ochrání: pevné boty a dlouhé kalhoty, dole zúžené gumou nebo zastrčené do ponožek. Preferujte světlé barvy, abyste parazity lépe viděli.
Používejte repelent, který obsahuje látku DEET, IR3535 či picaridin.
Pokud máte psa nebo kočku, připněte jim antiparazitní obojek.
Průběžně se prohlížejte, abyste klíště zavčas odhalili. Jakmile se vrátíte domů, zkontrolujte i skryté záhyby svého těla a požádejte někoho blízkého, aby se vám podíval na záda, temeno a týl.
Zakousnutého roztoče nepomazávejte peprmintovým ani jiným olejem nebo mastí. Jinak ho přidusíte, on začne silněji slinit a pravděpodobněji vás nakazí.
Osvědčená pinzeta na klíšťata
Zachovejte klid. Zahryznuté klíště uchopte pinzetou a opatrně ho kývavými pohyby vytahujte. Roztoč není šroubek, takže kroucení nefunguje. Někteří přírodovědci doporučují, abyste potom klíště zabalili do papíru a na nehořlavém podkladě spálili. Každopádně důkladně vydezinfikujte svoji ranku, například jodovým roztokem.
K prevenci patří životní pojištění
Přejeme vám, abyste teplé měsíce prožili ve zdraví. Ale pokud chytíte komplikovanou boreliózu nebo encefalitidu, pomůže vám životní pojištění, které vám rychle a zdarma přepočítá naše nezávislá kalkulačka.