Ovladač klimatizace

Klimatizace a spotřeba elektřiny: Kolik zaplatíte za chlazení bytu?

9. 7. 2021 | Aktualizováno: 10. 3. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Klimatizace patří mezi velké energetické žrouty. Klimatizační přístroje mají vysoký příkon a zároveň běží několik hodin denně bez přestávky. Horké léto se vám tak může prodražit. Podívejte se, kolik elektřiny spotřebuje klimatizace a jak přístroj správně používat, abyste svůj rozpočet zbytečně nezatěžovali.

Počet klimatizací v domácnostech roste

Jak se zvyšuje životní úroveň domácností, roste i počet instalovaných klimatizací. A tak zatímco dříve se v našich krajinách klimatizovaly pouze obchody nebo kancelářské budovy, dnes si klimatizační jednotku pořizují i běžné domácnosti. Není divu – letní horka nejsou nic příjemného, člověk je podrážděný a nevyspalý. Touha po příjemném chládku je zcela pochopitelná. Ale jak je to se spotřebou elektřiny?

Podle Mezinárodní agentury pro energii je rostoucí počet chladicích jednotek doslova časovanou bombou pro energetický trh. Odhaduje se, že do roku 2050 vzroste spotřeba elektřiny na klimatizování budov na trojnásobek. To znamená nejen potřebu vyrábět více elektřiny, chlazení budov představuje také zátěž pro přenosovou síť.

„Jejich zapínání v době, kdy se rodiny vrací domů z práce a ze školy, zvedá špičky v odběru a zatížení elektrických soustav. V extrémně horkých dnech mohou klimatizace v USA a na Středním východě v odběrových špičkách domácností představovat až 70 procent spotřeby elektřiny,“ popisuje Jan Stuchlík v článku E15.cz.

Kolik elektřiny spotřebuje klimatizace?

Spotřeba klimatizace závisí na jejím příkonu a stejně jako ostatní elektrické spotřebiče se dělí do energetických tříd. Budoucí spotřebu klimatizace byste si tak měli spočítat ještě před její koupí. Obvykle totiž platí, čím levnější přístroj pořídíte, tím větší je jeho spotřeba. Jelikož klimatizace běží v letních měsících takřka nonstop, mohl by se vám levný přístroj výrazně prodražit na provozu.

Kalkulačka cen elektřiny

Kolik zaplatíte za chlazení bytu klimatizací?

Vyplňte v naší kalkulačce několik základních údajů a spočítejte si, kolik zaplatíte za elektřinu.


Nástěnné klimatizace obvykle dosahují lepší účinnosti, a tak je najdete nejčastěji v energetické třídě A+ až A+++. Naproti tomu mobilní klimatizace spadají většinou do energetické třídy A. Nástěnné klimatizace mají i další výhody, jako je nižší hlučnost nebo využití pro topení v zimních měsících. Přesto jsou mobilní klimatizace pro běžné domácnosti oblíbenější, protože není potřeba odborná instalace a pořizovací náklady dosahují jen kolem 10 tisíc korun.

Příklady spotřeby klimatizace v domácnosti

Při dlouhodobém provozu klimatizace je každý watt navíc znát. Proto si při výběru chladicí jednotky pečlivě nastudujte, jaká je spotřeba klimatizace, případně jaký je její příkon.

Mobilní klimatizace s chladicím výkonem 9000 BTU/h, které se hodí pro místnosti 30 m2, mají spotřebu přibližně 1 kWh elektřiny za hodinu. To odpovídá energetické třídě A. Naproti tomu levnější klimatizace mohou mít při stejném chladicím výkonu příkon 1500 W, což znamená spotřebu 1,5 kWh každou hodinu. A 50% rozdíl se v dlouhodobém provozu nasčítá. V tabulce zohledňujeme zastropovanou cenu elektřiny, kterou pro rok 2023 stanovila česká vláda, tedy 6,05 Kč/kWh včetně DPH.

Energetická třídaPříkonHodinová spotřeba v kWhSpotřeba kWh/600 h provozu ročněCena za elektřinu

A

1 000 W

1 kWh

600 kWh

3 630 Kč

B

1 500 W

1,5 kWh

900 kWh

5 445 Kč

Počítejte tedy s tím, že s pořízením klimatizace se vám účty za elektřinu zvýší o několik tisíc ročně.

Jak snížit spotřebu klimatizace? Správným používáním

Na spotřebu klimatizace nemá vliv jen správně vybraný přístroj, ale také jeho nastavení a způsob používání. V místnosti byste měli klimatizovat na teplotu nižší maximálně o 4–7 °C, než je aktuální venkovní teplota. To je důležité nejen pro spotřebu klimatizace, ale především pro vaše zdraví. Při vysokých výkyvech mezi vnitřní a venkovní teplotou si koledujete o rýmu či další zdravotní potíže.

V režimu chlazení by klimatizace měla pracovat na nejvyšší otáčky, aby se teplý vzduch v místnosti co nejrychleji vyměnil za studený. Pokud nastavíte nízkou teplotu při nízkých otáčkách, bude klimatizace pracovat neefektivně a úspora elektřiny při nižších otáčkách je prakticky zanedbatelná.

Jakmile je místnost vychlazena na požadovanou teplotu, můžete klimatizaci přepnout do režimu odvlhčování, kdy již nedochází k chlazení, ale studený vzduch nadále cirkuluje místností.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Pokud vlastníte klimatizaci a další dražší vybavení, bude se vám hodit pojištění majetku. Správně nastavené pojištění vám pokryje náklady na opravu případné škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.