Peníze z peněženky

Kdy vám hrozí exekuce? - 1. díl

10. 4. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Někteří se do exekuce dostanou, aniž by o tom věděli, jiní doufají, že k takovému radikálnímu kroku nakonec nebude přistoupeno a situace se nějak vyřeší. Za co vám vlastně exekuce hrozí?

Exekuce - nucený výkon práva

Pokud ve vašem životě dojde k exekuci, dochází k tomu, že od vás exekutor bude vymáhat nějakou peněžitou částku, a to různou formou. Pokud máte peníze, zabaví vám je. Pokud je nemáte, dá vám exekuci na mzdu či plat a pravidelně z ní bude každý měsíc část odcházet na splátku vašeho dluhu. Není-li taková možnost, přikročí k zabavení majetku, obstavení stavebního spoření apod. Variant je více a je možné je i navzájem kombinovat.

Tomu, co vše vám může exekutor zabavit, jsme se podrobně věnovali ve článku Co vše vám může zabavit exekutor”.

Stručně řečeno vám pak exekuce hrozí za to, že jste v minulosti něco nezaplatili a celá situace došla do takové fáze, že už není jiná možnost, než k exekuci přistoupit. Často o tom ale lidé ani nemusí vědět.

Zapomenuté pokuty z knihovny či za parkování

Jedním z častých případů exekucí je vymáhání částek za zapomenuté dluhy. Těmi bývají například dluhy za nezaplacené výpůjčky v knihovně, za jízdu načerno nebo nezaplacené složenky.

Zapomenout může každý, to se stane. Některé společnosti navíc mohou dělat i to, že místo aby vás upozornili na dluh, nechají jej narůstat a vyrukují až po letech s tím, že dlužíte pěkně vysokou částku a celou věc si přebírá exekutor.

Dochází ale i k tomu, že se lidé přestěhují, změní adresu trvalého bydliště a oznámení o dlužných částkách se k nim jednoduše nedostane.

Nerozumné zadlužení

Dalšími případy, které někdy končívají exekucí, je enormně vysoké zadlužení, ze kterého už dlužník jen těžko hledá cestu ven.

Tomuto naštěstí udělala alespoň částečně přítrž Česká národní banka, která vydala 1. října 2018 doporučení, podle kterého:

  1. Celková výše vašich dluhů nesmí překročit devítinásobek vašeho ročního příjmu. (Tzv.
    Ukazatel DTI - debt-to-income - celková výše dluhů k čistému příjmu.)

  2. Podíl splátky na čistém měsíčním příjmu nesmí překročit 45 %.
    (Tzv. Ukazatel DSTI - debt-service-to-income - podíl splátky dluhu na čistém měsíčním příjmu.)

Ani to však neznamená že dlužník nepřecení své síly.

Neplacení dluhů

Zjednodušeně řečeno ano, pokud neplatíte své dluhy, hrozí vám exekuce. Životní příběhy jsou ale často nevyzpytatelné a ne každý neplatí dluhy úmyslně.

Stát se může i to, že splácíte půjčku na rekonstrukci bytu, ale přijdete o práci. Půjčka ještě není doplacená, ale vy máte naléhavější problém. Musíte si sehnat práci, z něčeho žít, dokud vám nebude opět chodit výplata a na splácení dluhu nezbývají peníze. Ti, co situaci neřeší a nechají věci plynout samospádem, pak většinou končí právě v exekuci.

Exekuce v nájemním bytě

Při výkonu exekuce na majetek navštíví exekutor nejprve místo vašeho trvalého bydliště. Pokud se ale na této adrese nezdržujete a nemáte na ní žádné věci, nebo máte dokonce trvalý pobyt hlášený na městském úřadě, neznamená to, že jste exekuci unikli.

V takovém případě se totiž exekutor začne pídit potom, kde se skutečně zdržujete. A exekuci půjde provést tam. I když tam nemáte hlášený trvalý pobyt.

Právě výše uvedený případ vede často ke sporům a debatám o tom, že exekutor může zabavit i věci, které se sice v bytě, kde se dlužník zdržuje, nachází, ale nejsou jeho. Jinými slovy, z pronajatého bytu odnese i vybavení, které patří majiteli, a nikoli dlužníkovi - nájemníkovi. Takto to ale není.

Exekutor smí věci zabavovat v bytě, na který lze hledět jako na byt dlužníkův (i v nájmu). Pokud ale byt patří někomu jinému, smí věci zabavit jen se souhlasem tohoto člověka. Pronajímatel tedy musí odsouhlasit, které věci patří dlužníkovi a které jemu.

Pomoci vám v tomto může i předávací protokol. Ten se sepisuje při uzavírání nájemní smlouvy a je v něm uvedeno, jaké vybavení je součástí pronajímaného bytu. Při exekuci pak tento papír poslouží jako důkaz toho, co dlužníkovi nepatří, a tudíž to není možné exekučně zabavit.

Pokud by vám jakožto vlastníkovi bytu přece jen zabavili nějaké věci, ačkoli je exekuce vedena na vašeho nájemníka, máte dvě možnosti. Podat vylučovací žalobu, v níž uvedete seznam věcí, které jsou vaše, nebo se domáhat vyškrtnutí věcí ze soupisu.

Dobré je řešit situaci včas

Vždy se totiž vyplatí situaci řešit, dokud je čas. Pokud tedy víte, že jste se coby dostali do složité finanční situace a momentálně na splácení dluhů nemáte peníze, vždy situaci řešte. Ideálně kontaktujte svou banku či finanční instituci, kde půjčku máte a pokuste se domluvit se na individuálních podmínkách. Některé banky umožňují odklad splátek, jinde vám splátky dočasně sníží.

Největší chybou je nedělat nic, s bankou nekomunikovat a přestat své závazky splácet.

Totéž platí v případě, že jste zjistili, že váš nájemník se dostal do exekuce a hrozí zabavení i vašeho majetku. Řešte situaci co nejdříve, komunikujte s exekutorem, doložte mu předávací protokol, kde je uvedeno, které věci patří vám, tudíž je zabavit nemůže. Případně doložte účtenky, které dokazují, že jste věci kupovali vy.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete.