Kdy spíná HDO - kontrola elektroměru

Kdy spíná HDO? Zjistěte časy pro svoji domácnost

25. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Systém HDO se používá pro přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem. Pro každou domácnost se může lišit, a tak je potřeba sledovat časy jeho spínání pravidelně. Zjistěte, kde najdete časy spínání HDO pro svoji domácnost.

Co je to HDO?

HDO je zkratka pro hromadné dálkové ovládání. Jedná se o soubor technických prostředků, které distributor používá k vysílání povelů za účelem přepínání tarifů a vypínání nebo zapínání vybraných spotřebičů s velkým odběrem elektrické energie (např. bojler, akumulační kamna, tepelné čerpadlo).

Distributoři využívají hromadné dálkové ovládání pro řízení spotřeby elektrické energie a regulaci zatížení sítě. Spotřebiče s velkou spotřebou by totiž mohly způsobovat v přenosové síti přetížení, pokud by sepnuly najednou. Díky dálkovému spínání HDO může distributor určit, kdy přesně dojde k odběru velkého množství elektřiny v té které domácnosti. To pomáhá udržovat rovnováhu v síti, ale zároveň z toho profituje také spotřebitel – v době nízkého tarifu odebírá elektřinu levněji.

Kalkulačka cen elektřiny

Chcete ušetřit na elektřině?

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny u dodavatelů v naší kalkulačce.

Jak HDO funguje?

Pokud má domácnost nárok na dvoutarifovou distribuční sazbu, je potřeba namontovat dvousazbový elektroměr a přijímač HDO. Z přijímače HDO putuje signál do elektroměru a ke stykači HDO, který blokuje spínání elektricky náročného spotřebiče. Díky tomu ho distributor v podstatě ovládá na dálku – určuje, kdy bude takový spotřebič v chodu (v době nízkého tarifu) a kdy bude jeho zapnutí naopak zablokované (v době vysokého tarifu).

Se sepnutím stykače HDO dojde také k přepnutí elektroměru tak, aby všechnu spotřebu elektrické energie začal počítat do nízkého tarifu. V době nízkého tarifu tak nezáleží na tom, jaký spotřebiče elektřinu spotřeboval – veškerá spotřeba se počítá do nízkého tarifu.

Časy spínání HDO se liší

Konkrétní časy spínání HDO se liší – a to nejen pro jednotlivé distributory elektřiny, ale nemusí se shodovat ani v jedné ulici. Pokud vám soused sdělí časy spínání HDO pro jeho domácnost, neznamená to, že budete mít stejné. Dokonce se mohou měnit i ze dne na den. Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat.

Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území:


Pro zjištění času spínání nízkého tarifu musíte znát povel nebo kód HDO. Ten je uvedený přímo na zařízení HDO nebo v elektroměru.

Kdo má nárok na nízký tarif?

HDO se používá pro přepínání nízkého a vysokého tarifu v tzv. dvoutarifových distribučních sazbách. O dvoutarifovou sazbu si můžete zažádat u svého distributora elektřiny v případě, že splňujete některou z podmínek pro vyšší odběr elektrické energie.

Celkem existuje pět výhodnějších distribučních sazeb s nízkým tarifem:

  • D25d (nižší spotřeba – ohřev vody bojlerem),

  • D26d (vyšší spotřeba – ohřev vody bojlerem, akumulační vytápění),

  • D27d (nabíjení elektromobilu),

  • D57d (vytápění přímotopem),

  • D61d (víkendová sazba pro chataře a chalupáře).


Obdobné distribuční sazby existují rovněž pro firmy a podnikatele.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    31. ledna 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    31. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!