Kdy spíná HDO - kontrola elektroměru

Kdy spíná HDO? Zjistěte časy pro svoji domácnost

25. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Systém HDO se používá pro přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem. Pro každou domácnost se může lišit, a tak je potřeba sledovat časy jeho spínání pravidelně. Zjistěte, kde najdete časy spínání HDO pro svoji domácnost.

Co je to HDO?

HDO je zkratka pro hromadné dálkové ovládání. Jedná se o soubor technických prostředků, které distributor používá k vysílání povelů za účelem přepínání tarifů a vypínání nebo zapínání vybraných spotřebičů s velkým odběrem elektrické energie (např. bojler, akumulační kamna, tepelné čerpadlo).

Distributoři využívají hromadné dálkové ovládání pro řízení spotřeby elektrické energie a regulaci zatížení sítě. Spotřebiče s velkou spotřebou by totiž mohly způsobovat v přenosové síti přetížení, pokud by sepnuly najednou. Díky dálkovému spínání HDO může distributor určit, kdy přesně dojde k odběru velkého množství elektřiny v té které domácnosti. To pomáhá udržovat rovnováhu v síti, ale zároveň z toho profituje také spotřebitel – v době nízkého tarifu odebírá elektřinu levněji.

Kalkulačka cen elektřiny

Chcete ušetřit na elektřině?

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny u dodavatelů v naší kalkulačce.

Jak HDO funguje?

Pokud má domácnost nárok na dvoutarifovou distribuční sazbu, je potřeba namontovat dvousazbový elektroměr a přijímač HDO. Z přijímače HDO putuje signál do elektroměru a ke stykači HDO, který blokuje spínání elektricky náročného spotřebiče. Díky tomu ho distributor v podstatě ovládá na dálku – určuje, kdy bude takový spotřebič v chodu (v době nízkého tarifu) a kdy bude jeho zapnutí naopak zablokované (v době vysokého tarifu).

Se sepnutím stykače HDO dojde také k přepnutí elektroměru tak, aby všechnu spotřebu elektrické energie začal počítat do nízkého tarifu. V době nízkého tarifu tak nezáleží na tom, jaký spotřebiče elektřinu spotřeboval – veškerá spotřeba se počítá do nízkého tarifu.

Časy spínání HDO se liší

Konkrétní časy spínání HDO se liší – a to nejen pro jednotlivé distributory elektřiny, ale nemusí se shodovat ani v jedné ulici. Pokud vám soused sdělí časy spínání HDO pro jeho domácnost, neznamená to, že budete mít stejné. Dokonce se mohou měnit i ze dne na den. Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat.

Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území:


Pro zjištění času spínání nízkého tarifu musíte znát povel nebo kód HDO. Ten je uvedený přímo na zařízení HDO nebo v elektroměru.

Kdo má nárok na nízký tarif?

HDO se používá pro přepínání nízkého a vysokého tarifu v tzv. dvoutarifových distribučních sazbách. O dvoutarifovou sazbu si můžete zažádat u svého distributora elektřiny v případě, že splňujete některou z podmínek pro vyšší odběr elektrické energie.

Celkem existuje pět výhodnějších distribučních sazeb s nízkým tarifem:

  • D25d (nižší spotřeba – ohřev vody bojlerem),

  • D26d (vyšší spotřeba – ohřev vody bojlerem, akumulační vytápění),

  • D27d (nabíjení elektromobilu),

  • D57d (vytápění přímotopem),

  • D61d (víkendová sazba pro chataře a chalupáře).


Obdobné distribuční sazby existují rovněž pro firmy a podnikatele.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.