Trubky s barometrem

Kdy si pořídit tepelné čerpadlo?

28. 5. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Vytápění tepelným čerpadlem je v posledních letech stále populárnější, a to díky komfortu i úsporám energií. Zájem o tepelná čerpadla podpořily také dotace i zlevňování technologií. K nejprodávanějším typům v České republice patří tepelná čerpadla vzduch-voda. Správně vybrané zařízení dokáže domácnosti ušetřit tisíce korun na vytápění ročně. Posloužit může v novostavbě i v rekonstruovaném domě.

Trh s ekologickým vytápěním se v posledních letech značně rozvíjí v celé Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Podle výrobců tepelných čerpadel podpořily zájem o nové technologie mimo jiné i státní podpory – v České republice je to například Nová zelená úsporám nebo takzvané kotlíkové dotace, jejichž cílem je snížení vypouštěných emisí. Vytápění je přitom jedním z důležitých zdrojů znečišťování ovzduší.

Tepelná čerpadla pro svůj provoz využívají obnovitelné zdroje energie, jako je například vzduch, voda nebo energie země. Z těchto přírodních zdrojů se v opakovaném cyklu přečerpává energie o nižší teplotě, která se následně zahřívá na vyšší teplotu, a s ní se pak účelně vytápí, chladí, větrá nebo se ohřívá voda.

Proto je tepelná čerpadla možné využít jak k vytápění a chlazení domu, tak k ohřevu užitkové vody. S ohledem na využívání obnovitelných zdrojů tepelná čerpadla minimalizují škodlivé emise a zároveň snižují energetickou náročnost domu – podle výrobců tepelných čerpadel je s nimi možné dosáhnout až 80% úspory oproti tradičním zdrojům, jako jsou třeba kotle na tuhá paliva.

Jak funguje tepelné čerpadlo

Fungování tepelného čerpadla je odborníky často přirovnáváno k principu, na němž pracuje lednička. Jen s tím rozdílem, že u tepelného čerpadla je tento princip opačný. Zařízení odebírá teplo zvenčí, například ze vzduchu, ohřívá ho na vyšší teplotu a pak ho předává do domu, například prostřednictvím klasických radiátorů nebo podlahového vytápění. O zahřátí na vyšší teplotu se postará elektrická energie. Zhruba 75 % energie získává tepelné čerpadlo z původního zdroje – například vzduchu – zbytek z elektrické sítě. Je proto potřeba počítat se spotřebou elektrické energie. Na druhou stranu, pokud je v domě instalováno tepelné čerpadlo, domácnost si může zažádat o dvoutarifní sazbu pro tepelná čerpadla (D57d) a získá tak levnější proud po dobu 20 hodin denně.

Technologický princip tepelného čerpadla není žádnou novinkou, znám je už přes 150 let. V posledních dekádách pak odborníci zařízení vylepšovali. „Skutečný boom instalací tepelných čerpadel nastal až po roce 2000 v souvislosti s růstem cen energií, využitím moderních technologií a poklesem délky návratnosti investice. V současné době je v České republice v provozu přibližně 80 tisíc kusů těchto zařízení, a to především systému vzduch-voda,“ vysvětluje Jiří Sedláček ze společnosti NIBE Energy Systems CZ.

Výhody a nevýhody tepelných čerpadel

Jako hlavní přednost tepelných čerpadel udávají jejich výrobci levný provoz zařízení, nízké emise, nenáročnou obsluhu a snadnou údržbu. K mínusům této technologie mohou u některých modelů patřit vyšší nároky na prostor nebo hlučnější provoz, a to zejména u populárních čerpadel vzduch-voda. To lze řešit investicí do kvalitnějšího modelu a umístěním čerpadla do odhlučněného prostoru.

Typy tepelných čerpadel

Na trhu jsou dnes desítky různých značek tepelných čerpadel, které se významně liší svou cenou i kvalitou, což výběr pochopitelně ztěžuje. Pro začátek by se měl každý investor rozhodnout, jakému typu tepelného čerpadla dá přednost. Na výběr jsou hned čtyři.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Tento typ tepelného čerpadla patří v České republice k oblíbeným, a to díky cenové dostupnosti i nenáročné instalaci. Hlavním zdrojem energie je vzduch odebíraný z venkovního prostředí. Vzduch je i teplonosným médiem. Hodí se pro přitápění nebo k vytápění rekreačních objektů. Levnější modely mohou být hlučnější.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Jde o nejčastější typ tepelného čerpadla využívaný v podmínkách České republiky. Také toto zařízení odebírá teplo ze vzduchu, ovšem používá ho na ohřev vody. V porovnání s jinými typy čerpadel má o něco menší účinnost a vyšší provozní náklady, ale je vhodné do našich klimatických podmínek.

Tepelné čerpadlo země-voda

Tento typ získává teplo ze země, a to buď z hlubinného vrtu, nebo z plošného kolektoru. Proto je náročnější na prostor a cenu instalace navyšují i zemní práce. Na druhou stranu je toto tepelné čerpadlo účinné, a tak domácnost ušetří více energie.

Tepelné čerpadlo voda-voda

Když je součástí pozemku u domu rybník nebo vodní tok, případně je možné zrealizovat vodní vrt, lze využít i čerpadlo voda-voda, které odebírá energii právě z vody. Na instalaci je levnější než čerpadlo země-voda (pokud se nepořizuje vrt), ale je náročnější na údržbu.

Výběr tepelného čerpadla

Při rozhodování, jakému tepelnému čerpadlu dát přednost, pomůže i stav nemovitosti, respektive velikost a možnosti pozemku. Ne všude je možné realizovat například hlubinný vrt. A pak jde také o to, zda má zařízení sloužit v novostavbě, nebo v rekonstruovaném domě.

Ve zrekonstruovaných rodinných domech se nejčastěji používají tepelná čerpadla vzduch−voda, protože mají příznivou cenu a není nutné zasahovat do pozemku. U novostaveb lidé často volí tepelná čerpadla země−voda. Obvykle se používá zemní kolektor, a to pro svou příznivou cenu. Je to druhý nejrozšířenější systém,“ uvádí Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT.

Podle expertů je důležité vždy systém vytápění dobře naprojektovat – a platí to nejen u novostaveb, ale i u rekonstruovaných domů, které byly například nově zatepleny. Jen tak může vytápění fungovat správně a přinést kýžené úspory. Investoři by se pak měli vyhnout tepelným čerpadlům, která jsou levná, mají horší parametry (například vyšší hlučnost nebo nižší topný faktor) nebo kratší životnost.

Topný faktor

Je klíčovým parametrem tepelných čerpadel a ukazuje energetickou účinnost zařízení. Z technického hlediska to je poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektrickou energií, která je pro pohon čerpadla potřeba. Topný faktor najdete také pod zkratkou COP (Coefficient of Performance) a nejčastěji se pohybuje v intervalu od 4 do 6. Čím vyšší topný faktor, tím lépe. Pokud má například tepelné čerpadlo topný faktor 5, znamená to, že vyprodukuje pětkrát více tepla, než kolik na svůj provoz odebere elektřiny ze sítě.

Pár na gauči se dívá na televizi

Kvalita tepelného čerpadla

Při pořizování tepelného čerpadla nehleďte jen na cenu, ale také na kvalitu. Odborníci doporučují sáhnout po zařízení, které má Evropskou značku kvality Q (Q Label). Seznam tepelných čerpadel s touto značkou najdete třeba na stránkách Asociace pro využití tepelných čerpadel. U těchto zařízení máte jistotu, že prošla některou z akreditovaných zkušeben kvality a deklarované parametry výkonu, topného faktoru a hlučnosti jsou pravdivé.

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo?

Instalace tepelného čerpadla je smysluplná v novostavbách, v rekonstruovaných rodinných domech i v bytových domech. Aby se investice vyplatila, je nutné dobře vybrat typ a model tepelného čerpadla a systém vytápění vhodně optimalizovat. Jen tak bude domácnost šetřit energii a návratnost investice bude 6 až 8 let, což je podle odborníků ideální doba.

Dosažené úspory pochopitelně závisejí i na tom, jak dobře je dům zateplený a jak velká plocha je vytápěna. Obecně platí, že čím větší nebo hůře izolovaný dům je, tím vyšší bude úspora s tepelným čerpadlem. Například u nízkoenergetické stavby se náklady na pořízení tepelného čerpadla ve srovnání s náklady na plynový kondenzační kotel vrátí do pěti let a během dalšího provozu už investor jen šetří.

Výše úspory pak mimo jiné záleží i na tom, jaký zdroj byl původně používán, tedy zda tepelné čerpadlo nahrazuje pár let starý plynový kotel, zastaralý kotel na hnědé uhlí nebo třeba vysloužilé elektrické přímotopy.

Zajímavé je pak srovnání tepelného čerpadla s dalšími energetickými zdroji. V níže uvedené tabulce je uvažován dům se spotřebou tepla 15 700 kilowatthodin ročně. Tepelné čerpadlo se v tomto případě umístilo na třetí pozici – hned za ekologickou štěpkou. Na prvním místě je hnědé uhlí, jež je ale považováno za neekologické palivo a od jeho využívání se ustupuje.

Zdroj teplaNáklady na ÚT a TV

Hnědé uhlí 


15 147 Kč 


Štěpka 


15 484 Kč 


Tepelné čerpadlo 


16 735 Kč 


Dřevo 

17 624 Kč 


Rostlinné pelety 


17 707 Kč 


Černé uhlí 


18 219 Kč 


Dřevěné pelety 


21 115 Kč 


Dřevěné brikety 


22 325 Kč 


Zemní plyn kond. kotel 


23 931 Kč 


Koks 

25 053 Kč 


Elektřina přímotop 


38 854 Kč 


Elektřina akumulace 


39 675 Kč 


Propan kond. kotel 


43 698 Kč 


Lehký topný olej LTO 


46 454 Kč 


Vytápění pro 21. století

Jak postupuje technologický vývoj, proměňují se i tepelná čerpadla. Jsou cenově dostupnější, vyspělejší, umožňují propojení s mobilním telefonem a snadnější ovládání na dálku, vylepšuje se jejich design, a vnitřní jednotka tak už nemusí být nutně skrytá v technické místnosti, ale může být součástí domácnosti.

Podle odhadů Evropské asociace tepelných čerpadel poroste počet těchto zařízení napříč celou Evropskou unií, včetně České republiky. Pomoci tomu mohou úvodem zmíněné dotace, ale i zvyšující se počet odborníků, kteří pomáhají jak s vyřízením žádosti o příspěvek, tak s projektem nebo instalací tepelného čerpadla.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?