Muž nastavuje elektrokotel

Kdy se vyplatí investovat do elektrokotle?

7. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Elektrokotel je jedním z nejpohodlnějších způsobů vytápění, který poskytuje plynulou regulaci a takřka nulovou údržbu. Pro novostavby s perfektním zateplením se topení elektřinou většinou vyplatí, přesto není rozhodnutí o pořízení elektrokotle tak jednoduché. V úvahu musíte vzít také předpisy vyžadující využití obnovitelných zdrojů a právě v tomto ukazateli elektrokotel pokulhává.

Elektrokotel: Nízké pořizovací náklady jsou největší výhodou

Největší výhoda elektrokotle je nízká pořizovací cena a vysoká účinnost. Elektrokotel pořídíte za cenu již od 15 tisíc korun, přičemž jeho instalace není vůbec náročná ani nákladná. Ani do budoucna nemusíte počítat s dodatečnými náklady, protože vytápění elektřinou je prakticky bezúdržbové. Nesmíme zapomenout ani na velmi čistý provoz bez nutnosti shánět nebo skladovat palivo.

Elektrický kotel nic nespaluje, a tak se nemusí čistit. Navíc nepotřebuje odvod spalin, a tak ušetříte náklady na instalaci i revizích spalinových cest. Právě proto se hodí i do bytů, kde by vybudování odkouření bylo složité nebo zabíralo zbytečně moc místa. Pro použití v bytech hovoří i nízká hlučnost.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Čerpejte levnou elektřinu po celý den

Další přidanou hodnotou elektrokotle je, že díky jeho využití máte nárok na výhodnější tarif elektřiny pro celou domácnost. Při vytápění elektrokotlem můžete čerpat elektřinu ve dvoutarifní sazbě D57d, což znamená využití levnějšího nízkého tarifu po 20 hodin denně.

Levnější elektřinu čerpáte nejen pro provoz elektrického kotle, ale také pro ostatní spotřebiče a na svícení. Při využití nízkého tarifu elektřiny pro pračku nebo myčku nádobí můžete snížit účty za elektřiny až o několik stovek ročně.

Nevýhody elektrokotle – pozor na vysoké provozní náklady

Ačkoliv jsou pořizovací náklady na elektrokotel velmi nízké, musíte naopak počítat s vyššími provozními náklady. Jednotková cena za elektřinu je přibližně dvakrát vyšší než za stejné množství energie získané z plynu – momentálně pořídíte 1 kWh elektřiny přibližně za 4,80 Kč, v nízkém tarifu pak zaplatíte 2,5–3 Kč/kWh.

Právě z toho důvodu je dobré vždy nechat posoudit odborníka, zda se elektrokotel vyplatí do vašeho domu. Záleží na tepelných ztrátách objektu, ale také na vašem životním stylu – například preferované teplotě v domácnosti.

Do jakých domů se elektrokotel hodí?

Z důvodu vyšších provozních nákladů se elektrokotel hodí obvykle pouze do velmi dobře zateplených novostaveb, nejlépe pasivních domů, jejichž spotřeba energie na vytápění je nízká.

Elektrokotel slouží rovněž velmi dobře jako doplňkový zdroj tepla – například v kombinaci s krbovými kamny nebo tepelným čerpadlem. Vytápění dřevem je náročnější na čas a námahu, proto si elektrokotlem zatopíte v situacích, kdy nemáte náladu na roztápění kamen. V kombinaci s tepelným čerpadlem zase představuje pomocný zdroj tepla pro období s velkými mrazy, kdy účinnost tepelného čerpadla klesá.

Elektrokotel na chatu nebo chalupu

Zajímavou možností je využití elektrokotle v rekreačních objektech. Můžete si totiž pořídit zařízení s možností ovládání na dálku, například přes mobilní telefon, a tak můžete spustit topení na chatě nebo chalupě ještě před svým příjezdem. Objekt elektrickým vytápěním příjemně vyhřejete a po příjezdu již můžete zatopit do kamen.

Elektrokotel na chalupě

Do trvale neobydlených objektů se hodí elektrokotel i z důvodu temperování v zimních měsících. Vše můžete řídit na dálku a už se vám nemůže stát, že by vám v tuhých mrazech zamrzla na chalupě voda.

Kolik stojí vytápění elektrokotlem?

Spotřeba elektrokotle za den vytápění se liší v závislosti na jeho výkonu a požadované teplotě. Elektrokotel by neměl být zbytečně naddimenzovaný obzvlášť v situacích, kdy se vytápění elektřinou kombinuje ještě s jiným zdrojem, kterým si můžete v případě potřeby přitopit.

Vytápění elektrokotlem by mělo být kontinuální, to znamená, že v zimních měsících dům neustále temperujete. To pomáhá snížit náklady a vychází to výhodněji, než kdybyste museli neustále znovu ohřívat zdi a podlahy objektu.

V podzimních a jarních měsících, kdy je potřeba přitopit jen některé večery, se hodí kombinovat elektrokotel například s krbovými kamny, do kterých si můžete zatopit jednorázově.

Kalkulačka cen elektřiny

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.


S výpočtem nákladů na vytápění elektrokotlem si přizvěte na pomoc odborníky. Jedině kvalifikovaná firma je schopna zhodnotit tepelné ztráty objektu a další faktory, abyste získali představu o nákladech na vytápění pro váš dům.

Zelenou elektřinu pro elektrokotel získáte z fotovoltaiky

Dávejte si však pozor na to, že pro novostavby platí stále přísnější pravidla pro získání energetického štítku. Na vytápění pouze elektrokotlem většinou nezískáte povolení, protože nesplňuje pravidla pro využití obnovitelných zdrojů. Pokud přesto trváte na elektrokotli jako jediném zdroji vytápění, přichází v úvahu ještě kombinace se solárními panely, ze kterých získáte zelenou elektřinu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.