Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?
Nemovitosti patří k nejbezpečnějším typům investic. Nahrává tomu fakt, že hodnota nemovitostí z dlouhodobého hlediska neustále roste. Zjednodušeně lze říct, že si koupíte nemovitost, část peněz zaplatíte ze svého, zbytek vám banka poskytne ve formě úvěru. Vy pak byt pronajmete. A peníze získané z pronájmu vám pokryjí splátku hypotečního úvěru.
Vyplatí se financování nemovitosti úvěrem?
Nejlépe udělali ti, kteří investovali do nemovitosti před dvaceti lety, kdy byly ceny bytů v porovnání s dneškem mnohonásobně nižší. V současnosti jsou vyšší nejen ceny bytů, ale i pronájmů. Byt, který se před lety prodával za 8 000 Kč, se nyní pronajímá i za dvojnásobnou cenu. To platí zejména v Praze a větších městech, kde poptávka převyšuje nabídku.
Přestože už takový nárůst zisku z pronájmu nelze v budoucnosti příliš očekávat, stále se jedná o dobrou investici. Nájem, který dostanete od nájemníků, vám možná v současnosti nepokryje všechny náklady (nejen splátky úvěru, ale i náklady spojené s údržbou bytu), ale velkou většinu ano. Po splacení věru můžete v pronájmu pokračovat a mít čistý zisk. Nebo se do bytu můžete sami nastěhovat, případně počkat několik let a prodat jej za vyšší cenu.
Finanční odborníci doporučují využít ke koupi bytu či jiné nemovitosti pouze menší část svých vlastních financí a podstatnou část hodnoty vybrané nemovitosti profinancovat prostřednictvím výhodného hypotečního úvěru. Takto dosáhnete nejvyššího možného výnosu.
K tomuto tématu by vás mohlo zajímat:
Důvod je prostý. Použitím kombinace vlastních financí a hypoték je možné nakoupit více nemovitostí. To, zda vám bude úvěr schválen, je však jiná otázka. V posledním roce nenarostly jen ceny nemovitostí, ale také úroků u hypotečních úvěrů. V neposlední řadě došlo také k zpřísnění kritérií rozhodujících o tom, zda vám bude hypoteční úvěr poskytnut, či nikoliv.
Které náklady hypoteční úvěr na investiční nemovitost pokryje?
Jak napovídá název tohoto úvěru, vypůjčené finance můžete využít k pokrytí nákladů spojených s koupí bytů, bytových domů, rodinných domů, rekreačních chat, ale i komerčních objektů. Prostředky lze využít také na výstavbu a rekonstrukci nemovitostí, které chce majitel dále pronajímat.
Investiční hypotéka je vhodná zejména pro žadatele, kteří se na ni mohou podílet vlastními prostředky. Pokud máte odložené peníze, doporučujeme vám investici do nemovitosti zvážit. Obecně platí, že jsou investiční hypotéky dražší než klasické. Musíte mít jistotu, že hypotéku zvládnete splácet. Peníze, které použijete z vlastních zdrojů, by tak neměly být vašimi jedinými financemi. Nezapomínejte na rezervu, kterou budete moct využít v případě nouze.
Co všechno byste měli znát, abyste správně zacházeli s penězi? Přečtěte si náš článek o finanční gramotnosti, kde jsme sepsali 7 základním rad:
Z jakých řešení si můžete vybírat?
Podílová investice do nemovitosti
Pokud jste investor začátečník, nemusíte k investici kupovat rovnou celou nemovitost. Do nemovitostí mohou investovat i lidé s nižším kapitálem. To znamená, že do nemovitosti investujete jako dílčí investor spolu s dalšími investory. Použít k tomu můžete nejrůznější platformy. V České republice jsou to například Investown a EstateGuru.
Investice do vlastní nemovitosti
Mnohem známějším řešením je investování do vlastní nemovitosti. Vyplatí se v případě, kdy máte k dispozici více vlastních finančních prostředků. S hypotečním úvěrem dofinancujete zbytek. Nemovitost se stává vaším vlastním majetkem a můžete ji dál napřímo pronajímat.
Na co si dát pozor u hypotéky na investici
Pokud plánujete koupi investičního bytu a jeho financování prostřednictvím úvěru, měli byste zvážit několik faktorů. Své peníze nejlépe zhodnotíte koupí bytu, u kterého budete mít jistotu, že jej dokážete pronajmout. Nejlépe se pronajímají menší byty ve městech.
S nákupem nemovitosti je spojen velký finanční výdaj a mnohaletý závazek, že budete splácet půjčený obnos. Jako majitel musíte financovat také údržbu, větší opravy, případné stavební úpravy, poplatky navazující na provoz. Ale také starosti s výběrem nájemníků.
Pokud se někdy dostanete do situace, kdy nebudete mít finance na zaplacení splátky, začněte situaci řešit co nejdříve. Je větší šance, že vám banka vyjde vstříc.
Výhody a nevýhody investice do nemovitosti
Výhody:
Pasivní příjem každý měsíc.
Nájem vám splácí hypotéku.
Ceny nemovitostí rostou.
Kupní cena závisí na vás. V případě, že se rozhodnete pro pozdější prodej.
Nevýhody:
Máte starosti s výběrem nájemníka.
Nájemník vám může dlužit na nájemném. Vy však musíte hypotéku splácet včas.
Byt může být dočasně neobsazený.
Platíte daně a pojištění (daň z nemovitosti a z pronájmu, pojištění nemovitosti).
Chraňte to, na čem vám záleží
Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.
Vyberte jednu z možností:
Investice do nemovitosti v zahraničí
Lákavou formou investice může být pořízení investiční nemovitosti v lákavých turistických oblastech. Češi investují nejraději do nemovitostí v Chorvatsku, Itálii, Španělsku, Rakousku a na Slovensku. Koupi zahraniční nemovitosti lze financovat i hypotékou u české banky, některé však vyžadují ručení nemovitosti v tuzemsku.
Výhodou tohoto způsobu investování je větší zisk z pronájmu a vyšší růst cen nemovitostí. Nevýhodou je však neznalost místních předpisů (daně, poplatky, zákony).