Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků
Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.
Od roku 2023 platí nová pravidla pro fotovoltaiku v bytovém domě
V roce 2023 vstoupila v platnost novela energetického zákona Lex OZE 1, která instalaci fotovoltaiky na bytový dům značně ulehčila. Jaké jsou její hlavní výhody?
K instalaci fotovoltaiky není nutný souhlas všech vlastníků. Stačí schválení většinou – konkrétní poměr hlasů si každé SVJ určuje ve stanovách.
Elektřinu je možné používat bez omezení nejen ve společných prostorách, ale i v jednotlivých domácnostech. Není potřeba sjednocovat elektroměry do jednoho odběrného místa.
Každá domácnost odebírající elektřinu z fotovoltaiky si může i nadále ponechat vlastního dodavatele elektřiny.
Výkon fotovoltaiky, pro níž není nutná licence od ERÚ, se zvýšil z 10 kWp na 50 kWp.
SVJ nepotřebuje stavební povolení pro instalaci fotovoltaiky až do 50 kW, dříve 20 kW.
4 způsoby, jak fotovoltaiku v bytovém domě vyřešit
Z právního hlediska existují čtyři způsoby, jak fotovoltaickou elektrárnu v SVJ provozovat a elektřinu sdílet.
Fotovoltaika je v podílovém spoluvlastnictví
První možností je, že fotovoltaická elektrárna je v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek – podobně se to řeší například u výtahu. Náklady na fotovoltaiku se platí z fondu oprav, a tudíž na soláry přispívají všichni vlastníci, i když s jejich instalací nesouhlasí. Jediným řešením by byla změna poměru, v jakém vlastníci přispívají do fondu oprav, ale na to je potřeba jednomyslný souhlas schůze.
Pokud si majitel bytu později rozmyslí, že se chce k fotovoltaice připojit, musí mu to být umožněno. Zisk z prodeje přebytků se rozděluje mezi všechny vlastníky v závislosti na podílu na společné části domu – většinou tedy podle velikosti bytu. Pokud roční zisk nepřesáhne 30 000 Kč, nemusí se z něj platit daň z příjmu.
Část vlastníků založí spolek
Administrativně složitější možností je, že si zájemci o fotovoltaiku založí spolek. Ten si poté požádá o pronájem střechy a schůze vlastníků musí schválit, že na ní může vyrábět elektřinu. Fotovoltaika nesmí být součástí budovy a výhradu vlastnictví je potřeba zapsat do katastru nemovitostí.
O financování a údržbu fotovoltaické elektrárny se tak stará spolek. Jedná se tedy o variantu spravedlivější pro ty domácnosti, které s výstavbou fotovoltaiky nesouhlasí. Na druhou stranu má jednu velkou nevýhodu – zisky z prodeje přebytků si členové spolku nemohou přerozdělit. Spolek je musí zdanit 19 % a použít pouze pro financování další činnosti. Přerozdělení zisků je možné pouze v případě, že fotovoltaiku vlastní přímo jeden nebo více členů, nikoli samotný spolek – pak platí pro zdanění hranice 30 000 Kč/rok.
Smlouva o společnosti bez právní osobnosti
Dalším modelem výroby elektřiny v bytovém domě je takzvaná smlouva o společnosti bez právní osobnosti. Fotovoltaiku vlastní jeden ze společníků, který umožní ostatním elektřinu využívat, nebo ji vlastní všichni společníci v závislosti na velikosti podílu.
Tento model funguje podobně jako výše uvedený spolek. Ti, kteří o elektrárnu nemají zájem, se na ní vůbec nepodílí. Společnost opět musí získat souhlas s pronájmem střechy, jejím využitím k výrobě elektřiny a fotovoltaika nesmí být součástí budovy. Výhodou oproti spolku je jednodušší přerozdělení zisků. Pokud zisk nepřesáhne 30 000 Kč/rok, neodvádí se z něj daň z příjmu.
Fotovoltaiku vlastní bytové družstvo
V bytovém družstvu je situace jednodušší než v SVJ. Fotovoltaická elektrárna se stane součástí majetku družstva a kdo ji chce využívat, tomu družstvo stanoví nájemné. Ostatních členů se výstavba solárů nedotkne a nemusí na ni přispívat. Existuje také možnost, že fotovoltaiku bude hradit pouze jeden člen družstva a umožní ostatním ji využívat.
Pro schválení instalace fotovoltaiky je obvykle nutná nadpoloviční většina hlasů členů družstva, ovšem záleží na stanovách – někdy stačí jen souhlas představenstva nebo předsedy. O něco složitější je to s rozdělením zisků z prodeje přebytků. Mimo jiné nesmí zisky přesáhnout třetinu ročního zisku družstva a musí být zdaněny 19 %.
Veškeré podrobnosti o modelech pro fungování fotovoltaiky v bytovém domě najdete v manuálu od Unie komunitní energetiky (UKEN).
4 tipy, kam solární panely na dům umístit
Fotovoltaika na střechu
Fotovoltaické panely na štítech
Fotovoltaické markýzy
Kolik stojí instalace panelů na bytový dům
Cena fotovoltaiky pro bytový dům závisí na mnoha faktorech:
celkovém instalovaném výkonu,
způsobu ukládání přebytků – do baterií nebo ohřevu vody,
účinnosti solárních panelů a kvalitě dalších komponent,
ceně montáže,
dalších souvisejících nákladech na úpravu elektroinstalace.
Stejně jako rodinné domy si i bytové domy mohou žádat o dotaci na solární panely z programu Nová zelená úsporám.
Výše dotace NZÚ pro bytové domy dle podmínek od září 2023
Instalované části systému FVE | Výše podpory |
---|---|
Za 1 kWp instalovaného výkonu FV panelů | 15 000 Kč |
Za 1 kWh el. akumulačního systému | 10 000 Kč |
Za bytovou jednotku sdílející vyrobenou elektřinu z FVE a připojenou na systém optimalizace spotřeby energie | 10 000 Kč |
Podívejte se na příklad, jak může vypadat cena fotovoltaiky na střechu pro bytový dům s 23 bytovými jednotkami.
Celkový instalovaný výkon: 19,32 kWp
Bateriový systém: 19,2 kWh
Roční výroba z fotovoltaiky: cca 20 MWh
Celková kalkulace: 1 322 220 Kč
Dotace NZÚ: 711 800 Kč (19,32×15 000 + 19,2×10 000+ 23×10 000)
Cena po odečtení dotace: 610 420 Kč
Navíc SVJ a bytová družstva mají možnost požádat o vyplacení až 100 % dotace předem formou zálohy.
Panelů jen tolik, kolik unese střecha
Před instalací fotovoltaiky je důležité zjistit, v jakém stavu je střecha a jaká je její nosnost. Pokud se v příštích letech plánuje rekonstrukce střechy, měla by se provést ještě před instalací panelů, protože životnost fotovoltaiky dosahuje 25 až 30 let. Navíc panely představují zatížení až 50 kg/m2, a tak je někdy potřeba jejich počet omezit, aby je střecha unesla.
Jaká je návratnost investice do fotovoltaiky
Doba návratnosti investice do fotovoltaiky závisí na mnoha faktorech, zejména na spotřebě elektřiny v domě a aktuálních cenách elektřiny. Výhodou bytového domu je, že se spotřeba rozloží mezi více domácností, které elektřinu čerpají v různých časech, a tudíž by nemělo vznikat tolik přebytků.
Pojďme pokračovat ve výše uvedeném příkladu.
Roční výroba z fotovoltaiky: 20 MWh
Cena po odečtení dotace: 610 420 Kč
Využitá elektřina v domě: 85 %, tj. 17 MWh
Prodej přebytků: 15 %, tj. 3 MWh
Průměrná cena za odebranou elektřinu: 5 000 Kč/MWh
Průměrná cena za elektřinu prodanou do sítě: 3 000 Kč/MWh
Úspora na nákladech za elektřinu: 85 000 Kč/rok
Zisk z prodeje přebytků: 9 000 Kč/rok
Návratnost: 6,5 let
Tento výpočet doby návratnosti je velmi zjednodušený. Nepočítá s dodatečnými náklady na údržbu fotovoltaiky, rozdílnou výrobou v průběhu let, ani se změnou cen elektřiny v čase.
Výhody a nevýhody fotovoltaiky pro bytový dům
výroba elektřiny z obnovitelného zdroje a její komunitní sdílení
snížení nákladů na elektřinu o 50–90 % pro společné prostory i jednotlivé domácnosti
zvýšení hodnoty nemovitosti a jednotlivých bytových jednotek
vysoká dotace z programu Nová zelená úsporám
vysoké počáteční náklady (avšak možnost čerpání dotace zálohou)
nejistota ohledně vývoje cen elektřiny, a tudíž proměnlivá doba návratnosti
administrativní náročnost u některých modelů provozování fotovoltaiky
vyvolání konfliktů mezi vlastníky, pokud se FVE prosadí jen těsnou většinou